Až do poloviny srpna můžete na ulici 8. pěšího pluku narazit na pracovní četu, lídři města se totiž rozhodli pro opravu památníku národního odporu proti německým okupantům. Rekonstrukce si vyžádá milion tři sta tisíc korun.
Jana Matějíková, mluvčí magistrátu F-M: „V současné době se v těchto místech pracuje na odstranění asfaltové plochy kolem památníku. Budou tam položeny kamenné, řezané kostky, bude upravena okolní zeleň, nově zde vzniknou také záhony s kvetoucími rostlinami a doplněn bude také mobiliář."
Na tomto pietním místě v minulosti došlo k jedinému odporu proti Němcům, alespoň na samotném počátku 2. světové války. 14. března se přemístili němečtí vojáci z Příbora do Místku, nedaleko byla Čajánkova kasárna a právě ta chtěli obsadit.
Petr Juřák, historik: „Strážný Sagan, který tam měl tehdy hlídku, vystřelil nejspíš jako první na německého důstojníka, který šel směrem ke kasárnám, pak došlo k boji."
Vojákům třetího praporu 8. pěšího pluku ale nakonec došla munice a museli se Němcům vzdát, ztráty na životech ale neměli žádné, naopak druhá strana přišla o 6 - 18 mužů.
Petr Juřák, historik: „Jedna část té budovy byla zbourána za okupace v roce 1940, druhá část byla zničena v sedmdesátých letech."
Snad nejzvučnějším jménem této události je kapitán Karel Pavlík, který byl nakonec popraven v roce 43 za účast v ilegální organizaci „Za vlast".