Šel starý Magdon od Ostravy domů, v bartovské harendě večer se stavil, s rozbitou lebkou z ní vyletěl ven. Plakala Maryčka Magdonova. Tak zní krátká ochutnávka tvorby významného umělce Petra Bezruče. Jeho jméno měl nést i dnešní Frýdek - Místek.
Anna Nováková, kronikářka Frýdku - Místku: "1. ledna 1943 došlo mocí nacistických úředníků ke sloučení Frýdku a Místku v jeden celek s názvem Frýdek. Ten název se docela ujal, ale po osvobození v roce 1945 se zejména Místečanům tohle pojmenování nelíbilo a tak vyvolali rozsáhlou diskuzi, která pokračovala dlouho a několik let se řešil název Frýdku - Místku. Protože právě Bezručova tradice byla hodně silná ve městě, tak si mnozí představovali, že se město vůbec nemusí jmenovat Frýdek nebo Místek, ale může se jmenovat Bezručov, nebo Bezručův Hradec. Nakonec byli všichni spokojeni s tím pojmenováním Frýdek - Místek. Ale toho se městu dostalo až k 1. lednu 1955."
Na literární ikonu, Petra Bezruče, ale ve Frýdku - Místku ani zdaleka nezapomněli. Je zde kino, které nese jeho jméno. V blízkosti biografu jsou také bludné balvany s názvy několika umělcových básní. Památník Slezských písní byl realizován k sedmdesátému výročí bezručových narozenin.
Na Petra Bezruče si pamatuje i řada místních. Mezi nimi je i 70letý pan Ladislav, který je původem z Ostravice. V obci žil do 65. roku.
Ladislav Myslikovjan, pamětník na Petra Bezruče: "Znám ho jako kluk, jak jezdil na Ostravicu. A on se jezdil stříhat k holiči Mechovi. A já jsem mu chodil do džbánku pro pivo do Freuda. V tom mu umyli hlavu a zbytek vypili. Ale jinak to byl takový šedivý pán a jezdil až na Staré Hamry, ale tam naproti pile, k holiči Mechovi na Ostravici, se chodil pravidelně stříhat. Tak ho znám jako kluk. Kolik jsem měl? Osm, devět roků. S každým se bavil, když si sedl do hospody, tak si dal pivo."
Jméno Petra Bezruče nese i zdejší gymnázium, před kterým je také jeho busta.