33 členů španělského folklórního souboru ubytovali organizátoři v domě, kde trénuje zdejší folklórní soubor Ostravička. Od středy do neděle si Španělé užívali nejen krásy Frýdeckomístecka.
Daniela Díaz Santana, zpěvačka souboru I´Gara: "Jsme tady asi pět dní a co se týká pobytu, tak si to užíváme. Ale už jsme z toho docela unavení. Je tady hodně večírků."
Tamara Černá, průvodkyně španělského souboru: "Jsou rozhodně mnohem veselejší než my Češi. Už si všimli, že jsou tady všichni strašně moc vážní. A jsou nešťastní z toho, že se tady jí úplně jinak než u nich. U nich je večeře v jedenáct hodin. A my tady večeříme už v šest. Tak chudáci strádají hlady. Říkali, že budou asi pojídat i polštáře."
Španělé přijeli z jižní části ostrova Tenerife, konkrétně z lokality Cabo Blanca. Tento folklórní soubor už funguje 25 let. Nico Delgado, kapelník souboru I´Gara: "Hlavním smyslem našeho folklóru je, přenášet radost na druhé. U nás ale není folklór profesionální. Jen amatérský. A dědí se z generace na generaci."
Ubytování, dopravu, program i stravu všem zúčastněným souborům domlouvala v průběhu celého roku hrstka lidí. Ředitelka festivalu paní Geryková vždy po příchodu z práce usedala k počítači a domlouvala a jednala. Čím byl festival blíž, tím více lidí se do něj zapojovalo. Auta, benzín, volný čas i obrovskou osobní energii investovalo přes padesát lidí a všichni se angažovali jen tak, zadarmo a pro dobrý pocit.
Eva Geryková, prezidentka festivalu: "Když tady máme diváky, když se o ty programy zajímají a odcházejí spokojení, to je pro nás jediná odměna."
Markéta Vlčková, spoluorganizátorka: "Přijela jsem jenom na týden z Anglie. Tam bydlím. Všichni se snažíme, aby to všechno klapalo. Aby to bylo super." Máte z toho něco? "Nemám. Jenom krásný pocit."
Jana Havlíčková, spoluorganizátorka: "Přeji jim, aby to takhle fungovalo nadále. Aby se to všem líbilo."
Zrod festivalu je zásluhou zakladatelů zdejšího folklórního souboru Ostravička. Zájem o účast na obrovské akci je každým rokem vyšší. Letos to bylo přes 300 zahraničních souborů, které se chtěly festivalu zúčastnit.
Eva Geryková, prezidentka festivalu: "Měl být výjimečný tím, že pozveme více souborů ze vzdálených zemí. Ale zase problém spočíval v tom, že finance jsou jaksi omezené. Takže jsme vybrali z toho kvanta žádajících."
Náklady si letos vyžádaly přes 800 tisíc korun. Z toho zhruba polovinu přispívá každý rok vedení Frýdku-Místku. Sponzorský dar přišel i z kraje. Mezinárodní folklórní festival je navíc zahájením Beskydského veseléta, série akcí, které proběhnou v průběhu celého léta.