V tělocvičně Gymnázia Petra Bezruče ve Frýdku-Místku se vůbec poprvé v historii města pořádalo Mistrovství ČR v Kendu.
Vladimír Pryček, trenér frýdeckomísteckého oddílu Kendó: "Je úspěch, že se podařilo dostat mistrovství ČR do Frýdku. Vždycky to bylo v Praze, nebo v Hradci Králové."
Šest žen a osm mužů celé dopoledne zápasilo o prvenství na mistrovství republiky.
Tomáš Jelen, prezident České federace Kendó: "Většina bojovníků, kteří závodili, byli také členy národního týmu, který jede zhruba za 14 dní na mistrovství Evropy."
V ženské kategorii si vybojovala prvenství 27letá Karolína Luchesi z Přerova, kde má Kendó devítičlennou základnu. Studentka olomoucké univerzity je držitelkou 2. danu. Bojovému umění se věnuje už 8 let.
Karolína Luchesi, vítězka v ženské kategorii: "Já jsem Kendó začala dělat dosti kuriózním způsobem, protože jsem žila nějakou chvíli v Japonsku, kde jsem hrála volejbal. A Kendó jsem nikdy předtím neviděla a jednou, když jsem šla na trénink do volejbalu, tak jsem procházela kolem tělocvičny, kde se cvičilo Kendó. A byla jsem z toho úplně paf, protože jsem nevěděla, co to je. Laici vidí závody tak, že se tady jenom předvádíme a něco si dokazujeme, ale to není pravda. Pro nás je to studijní proces, kdy na tréninku cvičíme s lidmi, které známe. Ale tady máme najednou soupeře a musíme ze sebe dostat maximum proti člověku, který s námi naprosto nespolupracuje, vlastně snaží se dostat nás. Takže ten dojem je dobrý, protože ať je ta soupeřka na jakékoliv úrovni, tak vždycky je to pro mě hrozně důležité a poučné."
36letý Jindřich Ziegelheim z Čech dělá Kendó od 88. roku a je držitelem 5. danu, což je nejvyšší dosažená úroveň u nás.
Tomáš Jelen, prezident České federace Kendó: "Je to jediný člověk, který tento stupeň v ČR má."
Jindřich Ziegelheim, vítěz mezi muži: "Co se mi na tom líbí je, že v principech Kendó je obsažen celý život. To, co se stává v životě a je vidět za delší dobu, tak lze velice rychle rozpoznat v tělocvičně, při tom boji. Člověk, který se neustále kryje, bojí se té rány, tak je hned vidět, jaký má charakter. Tohle je vidět hned napoprvé, to dokáže posoudit i laik. Ale je tam i spousta dalších věcí, které jsou opravdu zajímavé."
Tomáš Jelen, prezident České federace Kendó: "Je to seberozvoj prostřednictvím japonského meče. A to, že místo meče používáme bambus, je jen z bezpečnostních důvodů. Toto byla soutěžní forma, ve které se hodnotí platné zásahy. A platný bod, neboli ipon, můžete získat, pokud provedete správný útok. To znamená, že svým mečem musíte zasáhnout protivníka. Ale to samo o sobě nestačí. Je nutno ukázat, že jste k tomu útoku připravený. Že jste si vytvořili situaci, kterou jste maximálně zužitkovali."
Frýdeckomístecký oddíl Kendó funguje teprve 4 roky a má 10 členů.