Ještě před pár lety měla textilka Slezan celou řadu závodů. Měsíční zisk činil kolem 180 milionů korun. Dnes je to přibližně 40 milionů. Fabriky už jsou ve Frýdku-Místku pouze dvě a jedna je v Čechách. Na začátku roku 2008 společnost zaměstnávala 2200 lidí. V tuto chvíli jich je 546.
Miroslav Halfar, generální ředitel Slezanu: "Slezan Frýdek-Místek je v tomto okamžiku v úpadku. My se potýkáme s odbytem už v podstatě tři roky. Je to dáno tím, že se pustilo asijské zboží do Evropy. Druhý aspekt, který nás silně poškozoval, je růst koruny, která, v podstatě, v loňském roce posílila až od dvacet procent. A to je samozřejmě umocněno tím třetím faktorem, který začal ve čtvrtém čtvrtletí a to je globální a hospodářská krize. Dneska jsme v situaci, že nemáme dostatek zakázek."
Schůze věřitelů má připadnout na 26. únor. V tento den se rozhodne o budoucnosti pěti set stávajících zaměstnanců.
Krize se ale dotýká mnoha dalších podniků na Frýdeckomístecku. Například Chemických a fyzikálních laboratoří v Dobré. Tady strávil pět let života pan Dudzik z Frýdku-Místku. Na výplatní pásce míval asi třicet tisíc korun měsíčně.
Rostislav Dudzik, nezaměstnaný: "Ten důvod byl jednak vnitřní. A jednak se projevila krize. Zatím jsme šli dva. Jaká bude situace dále, to se neví."
Se ztrátou zaměstnání prý pan Dudzik počítal už loni v listopadu. Teď se hlásí k policii a pracuje na své fyzické kondici. Stejně jako tento muž, řeší otázku své budoucnosti na sedm tisíc lidí z Frýdeckomístecka.
Anketa občanů: 1. "Dělal jsem v Novogear. To je tady, jak jsou technické služby v Místku. Dělal jsem tam pět let. A propustili mě kvůli finanční krizi." 2. "Já jsem dělala v Marlence skoro dva roky. A smlouva byla na dobu určitou a tu mi neprodloužili." 3. "Dělala jsem ve VHUŽ Dobrá jako uklízečka. A snižovaly se stavy."
Vladimír Patáčik, vedoucí odboru trhu práce F-M: "Jestliže do pátku, 16. ledna, přišlo do evidence asi 1300 nových osob, tak v roce 2007 to bylo 1900 za celý měsíc. A navíc došlo k poklesu možností pro nové umístění. To znamená poklesu volných pracovních míst. "
Podle některých ekonomů by se ale situace mohla začít zlepšovat. Pavel Lazecký, nezávislý ekonom: "Je možno očekávat zlepšující se finanční zdraví jak hospodářství bank, tak i postupně zlepšující se finanční zdraví firem. Co se potom týče následného ekonomického vývoje, tak jsem v tomto směru velmi mírným optimistou. Co se týče časového hlediska, to není možné jednoznačně zmínit. Nikdo z nás nemá křišťálovou kouli."
Úřad práce teď připravuje skupinové rekvalifikační kurzy, které zvýší kvalitu potenciálních zaměstnanců na pracovním trhu. V tuto chvíli jsou volná místa hlavně v oblasti stavebnictví a strojírenství. Poptávka je ale i po hornících, číšnících nebo třeba servírkách.