Za hrací automaty musí podnikatelé odvádět peníze do městských nebo obecních kas. Zákon ale dosud nic neříkal o tzv. videoterminálech, které fungují na podobné bázi. Čím více tak měl majitel herny videoterminálů a méně automatů, tím méně musel odvádět. Dnes už musí odvádět peníze i za ně. A to 5 tisíc korun na tři měsíce za jeden videoterminál.
Eva Richtrová (ČSSD), primátorka Frýdku-Místku: "Svaz měst a obcí vyvinul obrovskou iniciativu, abychom změnili loterijní zákon, který dnes platí. A alespoň ta novela, která byla přijata letos v květnu je pro obce a města pomocí."
Podle primátorky Frýdku-Místku je ale tato pomoc stále velmi malá. Do počtu heren ve městě totiž jejich lídři nemohou téměř vůbec mluvit. A výsledkem je nespočet heren na každém rohu.
Eva Richtrová (ČSSD), primátorka Frýdku-Místku: "Ani jedna z heren není umístěna v objektu, který by patřil městu. Já jsem zásadně proti tolika hernám, které tady ve městě jsou. Není to otázka peněz."
Anketa, obyvatelé FM: 1. "Je jich tady hodně a je to naprosto zbytečné." 2. "Hracích automatů je tady více, než třeba automatů na nápoje. To není dobré." 3. "Zrušila bych to úplně."
Obyvatelé sídliště Slezská, má hned několik důvodů, proč počet heren regulovat.
Aleš Fanfrla, obyvatel sídliště Slezská: "Gamblérství není dobrá věc. Vznikají samozřejmě dluhy, jsou problémy v rodině. Tady je spousta lidí, kteří mají spoustu takových kamarádu, kteří propadnou."
Podle policie jde hráčství ruku v ruce s kriminalitou.
Tomáš Zapletal, Městská policie Frýdek-Místek: "Je tam pak nějaké agresivní chování, narušování nočního klidu, veřejného pořádku."
Ve Frýdku-Místku je zhruba stovka heren. Do městské kasy z nich loni šly asi 4 a půl milionu korun.