Probační služba pracuje v budově na ulici Politických obětí ve Frýdku-Místku už pět let. Jejím úkolem je například dohled nad obžalovanými, obviněnými a odsouzenými k podmínce, ale také péče o oběti trestných činů.
Do loňského roku užívali takzvaní probační a mediační pracovníci pouze pár místností. Od nového roku se ale z multifunkčního objektu, sloužícího mnoha firmám, stal pouze probační dům. Teď nejenže mají v jediné budově poradnu pro poškozené, ale vznikne v ní například i první krajské školící středisko pro probační pracovníky. Ti úzce spolupracují nejen s policií, ale také s okresním soudem.
Příkladem může být tento: Na konci loňského roku měl 38 letý řidič v Šenově na Frýdeckomístecku zabít cyklistku a těžce zranit chodce. Řidič z místa nehody ujel. Je obviněn z ublížení na zdraví a neposkytnutí pomoci. Muže čekají soudní řízení a hrozí mu až pět let za mřížemi. Prošel si nejedním policejním výslechem a své další kroky konzultoval s právníkem.
Co se ale děje s obětí jeho zběsilé jízdy? Ta se většinou pouze dostaví k soudu a mnohdy vůbec netuší, co se bude dít. Proto může například zmiňovaný chodec využít služeb frýdeckomístecké poradny pro poškozené.
Marek Tkáč, vedoucí probačního střediska: "Naši klienti se dozví spoustu informací o tom, jak probíhá trestní řízení, protože orgány činné v trestním řízení, teď mám na mysli hlavně policejní orgány, nemají tolik času, věnovat se poškozeným. My jim poskytneme všechny informace, pomůžeme jim zorientovat se v případu a taky se do něj aktivně zapojit."
Jiřina Jalůvková, předsedkyně okresního soudu: "Já si myslím, že je to jen dobře. Hlavně do budoucna. Protože se uvažuje také o mediaci v občansko-právních vztazích, kde by byly řešeny vztahy mezi manželi, rodiči a dětmi a třeba také mezi těmi, co někomu půjčí a dlužníci jim nesplácí. Proto potřebují i prostory."
V probačním domě řeší na 400 případů ročně. Převládá ublížení na zdraví a majetková trestná činnost. Probační služba se zaměřuje na výkon trestu. Zprostředkovává například veřejně prospěšné práce. Mediační pracovník už má urovnávat konflikty mezi pachatelem a obětí. To může pomoci k dohodě, nebo třeba nižšímu trestu pro obviněného.
Marek Tkáč, vedoucí probačního střediska: "Když budeme mluvit o přípravném řízení, to znamená, že teprve připravujeme podklady pro rozhodnutí orgánů činných v trestním řízení, tak k němu přizýváme pachatele i poškozeneho. Veškeré činnosti jsou bezplatné a my jim můžeme nabídnout aktivní účast na řešení celého případu, to znamená, že paralelně s trestním řízením může probíhat mimosoudní jednání."
Jiřina Jalůvková, předsedkyně okresního soudu: "Pokud je obžalovaný ochoten, zaplatí poškozenému způsobenou škodu. U soudu se pak k tomuto přihlíží, čili může nastat odklon od trestního řízení. Nemusí být rozhodováno o vině a trestu. Jedná se však o činy menší společenské nebezpečnosti."
Sve služby bude probační dům rozšiřovat postupně. Například školící centrum zahájí provoz letos v dubnu. Očekávané náklady se pohybují ve statisících a jen na samotný provoz bude podle vedení domu potřeba kolem 600 tisíc korun.