Čestné hroby občanů, kteří položili své životy při osvobození Frýdku v květnu roku 1945, jsou umístěny naproti památníku padlých příslušníků Rudé armády, nedaleko bočního vchodu na centrální hřbitov. Památník byl odhalen rok po válce v roce 46. Je tvořen trojúhelníkem ze žuly a 28 pomníčky se jmény padlých občanů Frýdku-Místku.
Jana Matějíková, mluvčí FM: „Je správné si připomínat skutečnost, že za naši svobodu, která je dneska pro většinu z nás samozřejmostí, v minulosti někdo tvrdě bojoval a položil za ni život."
Proto i město vkládá nemalé finanční prostředky jak do oprav válečných hrobů a pietních míst, tak i do jejich pravidelné údržby, která zahrnuje jak úklidkolem těchto památníků tak třeba výsadbu květin nebo úpravu zeleně.
Restaurátorské práce na památníku Čestné hroby občanů byly zaměřeny na čištění, zpevnění kamene, doplnění umělým kamenem, opravy litinových tabulek, obnova písma. Náklady jsou 90 tisíc korun.
V minulých letech už byly zrestaurovány i další pomníky. Nejnákladnější opravy za půl druhého milionu korun se dočkal pomník u Čajankových kasáren. Opraven byl i pomník na Kostíkově náměstí.
Jana Matějíková, mluvčí FM: „V minulosti jsme například investovali 68 000 korun do oprav pomníku padlých v 1. a 2. světové válce, který má název Samaritán a je na Kostíkově náměstí."
Anketa, obyvatelé FM: 1. „Já si myslím, že historie by se nějakým způsobem zachovávat měla, protože lidé prostě zapomínají, takže jsem pro, aby se památníky udržovaly." 2. „Určitě a je to pěkné, ta památka." 3. „Určitě by bylo lepší, kdyby ty památky tady zůstaly jako vzpomínka na ty zesnulé, co pro nás všechno udělali."
Na území Frýdku Místku je celkem 20 pomníků a pietních míst. Město je bude i nadále postupně restaurovat a udržovat v pořádku