Je to už rok a půl zpátky, co do Frýdecko-Místecké nemocnice nastoupili první dobrovolníci. Mezi nimi byla i 25letá Veronika, která dělá vychovatelku ve školní družině na 8. ZŠ. Za dětmi chodí jednou týdně.
Veronika Rusková, dobrovolnice: "Vždy na pět hodin, kdy končí návštěvy, tak děti které ty návštěvy neměly, jsou takové rozesmutnělé, proto přicházíme my a snažíme se ty děti trochu rozveselit a pohrát si s mimi. Měli bychom tam být dvě hodiny, ale často se mi stává, že odcházím až za tmy. Protože ty děti vás opravdu někdy nechtějí pustit domů, což je strašně dobrý pocit a proč jít domů, co vás tam čeká, že? Vyžehlit, vyprat, takže radši zůstanu s dětmi, když vidím, že o to stojí."
Michal Čančík, ředitel ADRY F-M: "Jedná se o dětské oddělení, jsou tam děti s lehčími onemocněními a jsou to děti, které ne vždy tam mají rodiče, nebo rodiče odchází. A my vnímáme, že to není jednoduché, být dítětem v nemocnici. Sám jsem to zažil, když jsem tam měl vlastní děti jako rodič, a proto si myslím, že tam ti dobrovolnictví také patří. Myslím si, že je dobře, když my kteří máme možnost ze sebe něco dát, můžeme přicházet za těmi, kteří tu pomoc potřebují."
Program dobrovolníci v nemocnici sice vymysleli frýdecko-místečtí, ale rozjel se v Ostravě. A to v roce 2005, kdy lidé začali docházet za dětmi z kojeneckého ústavu.
Michal Čančík - ředitel ADRY F-M: "Každý, kdo se rozhodne, tak musí absolvovat nedělní školení, které se bude konat tuto neděli od dvou hodin. Po tom školení musí absolvovat výběrový pohovor, pak doložit nějaké náležitosti jako je třeba čistý výpis trestního rejstříku, potvrzení o zdravotní způsobilosti a pak se tomu zpravidla věnuje jedou týdně, dvě hodiny."
Dobrovolníkem se může stát kdokoliv starší osmnácti let.