52letá Eva Včelná strávila mládí v dětském domově. Dnes má nemalé zdravotní potíže. Nějakou dobu byla nucena žít na ulici, poté se dostala do azylového domu. V tom však člověk může zůstat pouze dočasně, takže je velmi ráda, že se ve Frýdku-Místku otevřel Azylový dům Sára, ve kterém našla další útočiště a alespoň malou víru v lepší zítřky.
Eva Včelná, obyvatelka azylového domu ve Frýdku-Místku: "Pod stromy jsem spávala, přes noc někdy i po restauracích. Jak se dalo. Jeptišky mi pomáhaly, že mi daly ten chleba a čaj. Tehdy jsem měla odříznuté veškeré úřady. Až po tom půl roce jsem nastoupila na azylový dům, kde mi pomohli znovu vyřídit sociálku. Tady je to, že se člověk může umýt, uvařit si a v klidu se vyspat. To bylo to hlavní. Já mám plán, dostat ten startovací byt. Tzn. že se odstěhuji z azylového domu, dostanu ten startovací byt a budu tam ty dva roky sama bydlet. Ale musím tam mít pořádek, nesmím pít, jakože já nepiju, ale hlavně tam musí být pořádek a nikoho tam nesmíte vodit. Já hlavně doufám v pevné zdraví. Aby se mi uzdravily nohy, protože mám bolavé nohy a na jaře mám jít na bypas."
Celkem je v budově 44 lůžek. Přízemí patří noclehárně pro osm žen bez přístřeší, v dalších patrech jsou byty pro matky s dětmi a deset osamělých žen.
Veronika Raszková, vedoucí střediska: "Ve službě azylový dům pro ženy je kapacita deset míst a ta je v současné době plně obsazena. A máme i ženy v pořadníku, které o tuto službu mají zájem. Co se týče služby pro maminky s dětmi, tak budeme obsazeni plně. Co se týče noclehárna pro ženy, tak ta se bude zprovozňovat až ke konci měsíce. Takže zatím ta kapacita osmi míst naplněna není. V současné době je tady devět pracovníků. Z toho je vedoucí a sociální pracovník v jedné osobě, další sociální pracovník a sedm pracovníků v sociálních službách, kteří zabezpečují ten nepřetržitý provoz, kteří také přímo pracují s těmi jednotlivými uživatelkami."
Petr Cvik (ČSSD), primátor Frýdku-Místku: "Je to další krok vedení města k tomu, že zajišťuje věci, které jsou sociálně potřebné a sociální věci a zdravotnictví jsou naše prioritní věci, takže si myslím, že klienti tohoto zařízení skutečně najdou a budou tady nacházet to, co potřebují."
Libor Koval (KDU-ČSL), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Já jsem hrozně rád, že se tato akce povedlo. Že se dobré dílo podařilo. Azylový dům pro matky s dětmi opravdu chyběl v tomto městě. Klientky musely být odváženy až do poměrně vzdáleného Havířova. V současné době máme tedy azylový dům ve Frýdku-Místku a myslím si, že můžeme být spokojeni."
Michal Pobucký (ČSSD), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Nacházíme se v areálu bývalého dětského domova, který kdysi patřil Moravskoslezskému kraji. Nám se podařilo s krajem domluvit. Ten nám jej daroval. Poté jsme získali dotaci ze EU ve výši 92,5 procenta, takže celá investice která byla ve výši 21 milionů 280 tisíc, je dneska zrealizovaná. Dnes tady můžeme stát u téměř nové budovy, která je plně vybavena pro matky a ženy v tísni. V plánu ještě máme, vybudovat na zahradě dětské hřiště, aby to bylo pro obyvatele tohoto domu příjemnější. Nicméně to současná ekonomická situace nedovoluje, takže se obávám, že to bude až příští, nebo ten další rok."
Ing. Hana Buříková, regionální zástupce ze Sdružení azylových domů v ČR, o.s: "Tato budova, tím jak byla rekonstruovaná, je šitá na míru azylového domu pro matky s dětmi. Je to tady vyloženě účelně udělané. Každý pokoj má své sociální zařízení, svoje kuchyňky, společenské místnosti, prádelny na patře, což je ideální pro azylový dům pro matky s dětmi. Ne všude mají sociální zařízení jednotlivé pokoje. Ne všude mají kuchyňky na pokojích. Samozřejmě je trendem, že při jakýchkoliv možných rekonstrukcích vznikají sociální zařízení pro každý pokoj, kuchyňky, ale není to úplným standardem všude, což mi přijde, že tady to je hodně vysoce postavená laťka, která odpovídá těm potřebám, které momentálně jsou."
Provozovatelem azylového domu je Slezská diakonie, která již řadu let provozuje i Azylový dům Bethel pro muže.