Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kostel v Českém Těšíně prochází opravou, finančně pomůže město

Římskokatolický kostel v Českém Těšíně prochází velkou rekonstrukcí. V interiéru se opravuje dlažba, v exteriéru pak fasáda na čelní i boční straně kostela, S financováním pomáhá Moravskoslezský kraj i samo město.

Římskokatolický kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova patří mezi historicky nejstarší budovy na území české části Těšína. Jde o kulturní památku, která během let doznala mnoha zásahů, mnohdy v minulých letech i nevhodných, jako je třeba v interiéru vykopání základů a poškození dlažby. Město na její opravu přispělo..

Vít Slováček, místostarosta Českého Těšína: "Město pomohlo aspoň 350 tisíci korunami, protože to znamenalo vyrobit úplně novou dlažbu. Technologie jsou dnes úplně jiné než v minulosti, takže se musela ta historická dlažba z některých míst vytáhnout, ručně očistit a naklást na ta místa, která jsou zátěžově a pohledově nejhorší." 

Opravou prochází i celá čelní fasáda kostela.Jednotlivé její dílky musí být sundány, očištěny a znovu nalepeny,

Vít Slováček, místostarosta Českého Těšína: "Je vidět, že některé už silně opadávají, proto byla postavena i ta ochranná stříška, aby návštěvníci nebyli ohroženi. S touto stranou velmi pomohl MSK, protože v rámci svých dotačních možností poskytl svých 4,5 milionů korun, cože je obrovská částka."

Na takto rozsáhlé opravy se musí skládat financování z různých zdrojů. I boční strana prochází opravou, tady se rýsuje dotace ve výši milion dvě stě tisíc korun z Ministerstva kultury. a I tady čtvrt milionem pomůže město .

Tohle není zdaleka jediná oprava kostela Nejsvětějšího srdce Ježíšova, v příštích letech jich proběhne daleko více. Plánuje se například oprava celé střechy, nosného krovu, bude nutné vypořádat se s vlhkostí a podobně.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy