Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Českém Těšíně demolují zeď centrálního hřbitova, postaví novou

Hřbitovní zeď centrálního městského hřbitova v Českém Těšíně prochází opravou. Jedna její část je už zdemolovaná, konkrétně osm polí hřbitovního ohraničení.

Zeď je  součástí hřbitova, který vznikal do roku 1928.

Vít Slováček, místostarosta Českého Těšína: "Je zajímavé, že po vzniku města v roce 1920 nebyl na české straně hřbitov a do roku 1925 museli být mrtví pochováváni ještě na polské straně a právě v té době, mezi roky 1923-1926 vznikalo projektování hřbitova, tenkrát to byl pan Eduard David a následně firma pana Fuldy, který hodně staveb na území města realizoval a tento hřbitov postavil."

Momentálně se tedy bude stavět část zdi na straně bývalé židovské části hřbitova. Kdysi byl hřbitov totiž rozdělen podle vyznávaného náboženství.

Samotná zeď, která ohraničuje hřbitov, je z železobetonové konstrukce. Bohužel, za uplynulých 100 let došlo ke zvětrávání betonu a jeho rozpadávání. Proto město v letošním roce přistoupilo k výstavbě nové zdi.

Vít Slováček, místostarosta Českého Těšína: "Současná technologie je trochu jiná, nebude použita železobetonová konstrukce, bude postavena z tvarovek, s tím, že bude zachováno to, co bylo nejcennější, tzn. kosočtvercová mříž, která je vsazena do každého pole."

Zachovány budou i okrasné prvky na pilířích ve tvaru koule.

V letošním roce měly být opraveny dva úseky, kvůli koronaviru se jedna etapa přesouvá na příští rok. vybudování nové zdi kolem hřbitova je finančně nákladné, vzhled zdi ale bude připomínat její původní podobu.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků