Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vzpomínka na spoluzakladatele folklorního souboru Slezan Boleslava Slováčka

Ve věku nedožitých 90 let zemřel uznávaný odborník v oblasti folkloru na Těšínsku Boleslav Slováček. Spoluzakládal známý folklorní soubor Slezan, se kterým procestoval Evropu i část Asie.

Bolek Slováček se nesmazatelně zapsal do historie jako velký srdcař a člověk, který se po většinu života staral o chod folklorního souboru Slezan. Jeho snaha udržet v paměti tradiční kulturu Těšínského Slezska byla předána stejně zapáleným členům souboru. Vzpomíná Dagmar Kapustková, která do souboru přišla v roce 1971.

Dagmar Kapustková, bývalá členka souboru Slezan: "Zažila jsem dobu útlumu, kdy počet tanečníků v našem souboru se dal spočítat na prstech jedné ruky a Slávek přes tohle všechno, přes ta úskalí a těžkosti ten soubor dovedl převést."

Na Slávka Slováčka vzpomíná i současná vedoucí souboru Lenka Foltýnová Glacová, která se slovem folklor spojuje i slovo odkaz, odkaz na lidovou tvorbu, na odkaz předků.

Lenka Foltýnová Glacová, umělecká vedoucí souboru Slezan: "Když tvořím choreografie, tak moje z prvních myšlenek vedla vždycky ke Slávkovi, co by na to řekl on."

Členové souboru rádi vzpomínají na laskavost a pevnou vůli pana Slováčka i na to, jak dokázal soubor prosadit třeba v Indii, Mongolsku, Turecku, Norsku či Belgii, kde vystupovali. A to i přesto, že nerad cestoval autem a autobusem.

Dagmar Kapustková, bývalá členka souboru Slezan: "Prostě Slávek byl zůstane součástí našeho života, my si ho budem pořád vážit a proto Čest jeho památce."
Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávyOPTIMIA facility s.r.o. - železnice Dolní Lutyně
Dolní Lutyně
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. - železnice Petrovice u Karviné
Petrovice u Karviné
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. žel. stanice Havířov, Horní Suchá, Závada
Havířov
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail