Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hlavní třídu v Českém Těšíně čeká výrazná proměna. V ulici přibude stromořadí

Odborná porota, tvořená architekty a zástupci města, vybrala vítěze architektonické soutěže nazvané Měníme Hlavní - Revitalizace Hlavní třídy v Českém Těšíně.

 Do soutěže se přihlásilo sedm architektonických studií. Vítězný návrh patří architektům z Českého Těšína.

Martina Peřinková, předsedkyně komise, děkanka Fakulty stavební, VŠB-TUO: "Soutěž byla ve svém finále velmi vyrovnaná a rozdíl hlasů a rozdíl prvního a druhého místa byl velmi těsný. Vítězný návrh vycházel z hluboké znalosti prostředí a nabízel neotřelý a kreativní pohled na řešení daného území."
Katarzyna Jursa Pieleszová, architektka: "Náš koncept jsme se snažili přizpůsobit tak, aby se nám v tom městě dobře bydlelo, protože jsme z Českého Těšína a pracujeme tady."

Výraznou změnou v této ulici bude nové stromořadí. Celý koncept ulice rozdělili architekti do třech částí.

Katarzyna Jursa Pieleszová, architektka: "Je tady hlavní typ A, kde se nachází největší zklidnění toho prostoru, vytváříme tam nový veřejný prostor."
Adam Jursa, architekt: "Nové bude propojení parku Masarykových sadů a Nábřeží míru, kde vytváříme pobytové schody, které umožní posezení, piknik."

Nová bude i cyklostezka v této části. Hlavní třída se změní tak, aby byla příjemným místem jak pro občany města, tak pro turisty a zároveň respektovala požadavky 21. století.

Gabriela Hřebačková, starostka Českého Těšína: "Je to poprvé, co město nástroj architektonické soutěže zvolilo a je to poprvé, co jsme se snažili vtáhnout na maximum názor veřejnosti, občanů, kteří v průzkumu vyjádřili, že by rádi přivítali ulici Hlavní, která by se zklidnila, bylo by tam místo pro setkávání, na druhou stranu jde vidět že i architekti reagovali na nutnost ozelenění té třídy a zároveň vycházeli z toho, že jsme v památkové zóně."

Na realizaci bude město hledat finance také z externích zdrojů, jako jsou evropské fondy nebo státní dotace.

Nahlásit chybu


K tématu
Hakan Foods s.r.o.Karviná
Karviná
od 19 700 Kč/měsíc

Detail

V-TRADE, s.r.o. - Bohumín
Bohumín
od 3 200 Kč/měsíc

Detail

ZENOFIAVAV s.r.o.
Český Těšín
od 25 000 Kč/měsíc

Detail