Konec trápení zemědělců v Havířově. Hraboše zlikvidují draví ptáci

  • 12:22,
  • Havířov,

Někde zemědělci likvidují přemnožené hraboše pokládáním jedovatých návnad. V Havířově se rozhodli postavit v polích několik desítek takzvaných berliček, na které usedají draví ptáci. Ti pak mají větší šanci hraboše ulovit.

Mnohé zemědělce v letošním roce trápí přemnožení hraboši a žádají stát, aby jim pomohl. Pan Jan Kotula z Havířova, který vlastní několik hektarů polí, se ale rozhodl jít přírodní cestou a zkusil rozmístit na pole posedy pro dravce a sovy, takzvané berličky. 

“Ty berličky tam dáváme z jediného důvod. Nedáváme je nikdy po krajích, protože tam jsou stromy a další přirozená odpočívadla pro dravce. Ten dravec, kromě poštolky, která zůstane viset a taky si potřebuje někdy odpočinout, tak si na tu berličku sedne a pozoruje okolí. Jakmile tam něco vidí, tak zaútočí a loví,” popsal zemědělec Jan Kotula. 

To ale není jediné preventivní opatření. Zemědělec spolupracuje také s ochráncem přírody, který je zásadně proti aplikaci jedů a rozmístili v okolí pro dravce i polobudky.

“Tady nám pravidelně hnízdí poštolky. Měli jsme teď pět mladých. Jedna poštolka přitom aby přežila musí ulovit tři hraboše denně. Takže pět mladých a dva dospělí uloví za den 21 hrabošů. Takže to má určitě význam,” dodal předseda havířovských ochránců přírody Lubomír Kminiak.

Ochráncům přírody se podařilo v letošním roce ve speciálních budkách odchovat i pět puštíků obecných.
Hudební výlety: Advent s hlubokými žesti České filharmonie

07.12. 15:00 - 20.11. 22:33
Karviná, Kostel sv. Maří Magdalény , Dětmarovice

Hudební výlety: Advent s hlubokými žesti České filharmonie

07.12. 18:00 - 20.11. 22:33
Karviná, Kostel sv. Anny, Rychvald

Hudební výlety: Vánoční stezka s Permoníkem

15.12. 18:00 - 20.11. 22:33
Orlová, Kostel Svatých apoštolů Petra a Pavla, Albrechtice

HFG FINANCE s.r.o.
Karviná
od 20 000 Kč do 25 000 Kč

Detail

Obaly Adamec a.s.
Karviná
od 18 000 Kč do 20 000 Kč

Detail

Comfort Job Agency s.r.o.
Karviná
od 20 200 Kč do 25 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků