Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Konec trápení zemědělců v Havířově. Hraboše zlikvidují draví ptáci

  • Havířov,

Někde zemědělci likvidují přemnožené hraboše pokládáním jedovatých návnad. V Havířově se rozhodli postavit v polích několik desítek takzvaných berliček, na které usedají draví ptáci. Ti pak mají větší šanci hraboše ulovit.

Mnohé zemědělce v letošním roce trápí přemnožení hraboši a žádají stát, aby jim pomohl. Pan Jan Kotula z Havířova, který vlastní několik hektarů polí, se ale rozhodl jít přírodní cestou a zkusil rozmístit na pole posedy pro dravce a sovy, takzvané berličky. 

“Ty berličky tam dáváme z jediného důvod. Nedáváme je nikdy po krajích, protože tam jsou stromy a další přirozená odpočívadla pro dravce. Ten dravec, kromě poštolky, která zůstane viset a taky si potřebuje někdy odpočinout, tak si na tu berličku sedne a pozoruje okolí. Jakmile tam něco vidí, tak zaútočí a loví,” popsal zemědělec Jan Kotula. 

To ale není jediné preventivní opatření. Zemědělec spolupracuje také s ochráncem přírody, který je zásadně proti aplikaci jedů a rozmístili v okolí pro dravce i polobudky.

“Tady nám pravidelně hnízdí poštolky. Měli jsme teď pět mladých. Jedna poštolka přitom aby přežila musí ulovit tři hraboše denně. Takže pět mladých a dva dospělí uloví za den 21 hrabošů. Takže to má určitě význam,” dodal předseda havířovských ochránců přírody Lubomír Kminiak.

Ochráncům přírody se podařilo v letošním roce ve speciálních budkách odchovat i pět puštíků obecných.

Nahlásit chybu


K tématu
Úklid WAWA s.r.o.–Karviná
Karviná
od 3 000 do 10 000 Kč/měsíc

Detail

BĚLA - služby s.r.o. - okres Karviná
Karviná
od 3 000 do 13 000 Kč/měsíc

Detail