Konec trápení zemědělců v Havířově. Hraboše zlikvidují draví ptáci

Někde zemědělci likvidují přemnožené hraboše pokládáním jedovatých návnad. V Havířově se rozhodli postavit v polích několik desítek takzvaných berliček, na které usedají draví ptáci. Ti pak mají větší šanci hraboše ulovit.

Mnohé zemědělce v letošním roce trápí přemnožení hraboši a žádají stát, aby jim pomohl. Pan Jan Kotula z Havířova, který vlastní několik hektarů polí, se ale rozhodl jít přírodní cestou a zkusil rozmístit na pole posedy pro dravce a sovy, takzvané berličky. 

“Ty berličky tam dáváme z jediného důvod. Nedáváme je nikdy po krajích, protože tam jsou stromy a další přirozená odpočívadla pro dravce. Ten dravec, kromě poštolky, která zůstane viset a taky si potřebuje někdy odpočinout, tak si na tu berličku sedne a pozoruje okolí. Jakmile tam něco vidí, tak zaútočí a loví,” popsal zemědělec Jan Kotula. 

To ale není jediné preventivní opatření. Zemědělec spolupracuje také s ochráncem přírody, který je zásadně proti aplikaci jedů a rozmístili v okolí pro dravce i polobudky.

“Tady nám pravidelně hnízdí poštolky. Měli jsme teď pět mladých. Jedna poštolka přitom aby přežila musí ulovit tři hraboše denně. Takže pět mladých a dva dospělí uloví za den 21 hrabošů. Takže to má určitě význam,” dodal předseda havířovských ochránců přírody Lubomír Kminiak.

Ochráncům přírody se podařilo v letošním roce ve speciálních budkách odchovat i pět puštíků obecných.
Farma Bezdínek s.r.o.
Karviná
od 18 000 Kč do 25 000 Kč

Detail

EUROLINE s. r. o.
Karviná
od 30 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků