Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Karviná i Havířov zaplatí za MHD o několik milionů více. Důvodem je zvýšení platů řidičů

  • Havířov,

Havířov, Karviná nebo i Frýdek-Místek v letošním roce budou muset zaplatit o několik milionů více za městskou hromadnou dopravu. Přepravce musel ze zákona navýšit platy řidičům, a to se právě promítlo do prokazatelné ztráty.

Městská hromadná doprava se některým městům prodraží. Kvůli zvýšeným nákladům na platy řidičů se například zvýší Havířovu prokazatelná ztráta o šest milionů korun. Celkově město za dopravu doplácí v letošním roce přes 90 milionů.

"V minulém roce jsme nechali udělat analýzu dopravy ve městě, ze které vyšlo, že tato efektivita linek je velmi efektivní a pokud by tam docházelo k nějakým úsporám, tak v řádu jednotek procent. Nicméně my jsme ještě nějaké linky rozšiřovali. Tuším, že je to linka 410, jde o to, že město nemá zatím jinou alternativu, než se na těchto mínusech podílet,” řekl náměstek havířovského primátora Ondřej Baránek (ANO).

I Karviná v letošním roce zaplatí za dopravu o čtyři miliony korun více

"Ta cena skutečně roste na veřejnou dopravu. Od roku 2016 každý rok zhruba o dva miliony narůstá naše dotace směrem k dopravci. Nicméně, taková je doba, roste ekonomika, rostou mzdy, takže tam je to v pořádku, u té veřejné služby,” řekl náměstek karvinského primátora Vladimír Kolek (ANO).

Za zvýšenými náklady opravdu podle dopravce stojí vládní nařízení o zvýšení minimální mzdy. 

"Ve chvíli, kdy je ten systém MHD velký typicky právě v Havířově, ve Frýdku, Karviné, tak to zvýšení dělá poměrně vysokou částku pět, šest, sedm milionů podle velikosti systému. V Havířově máme na MHD 112 řidičů a navýšení meziroční dělá 9,3 procenta,” řekl ředitel divize osobní dopravy 3ČSAD Jakub Vyvial.

Pokud dojde v budoucnu opět k navýšení minimální mzdy, bude to znamenat pro města  další výdaje navíc. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků