Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Havířovské školy se připravují na testování žáků, kolik dětí rodiče nepošlou do školy, nevědí

  • Havířov,

Z havířovského magistrátu začala ve čtvrtek distribuce testů do základních škol. Ředitelé ještě nevědí, kolik rodičů odmítne testování, nebo kolik žáků zůstane doma. Předpokládají ale, že to budou jednotky.

Kolik je dětí ve školách, tolik testů ředitelé dostanou na první tři testování. Havířov, jakožto obec s rozšířenou působností, dostal prostřednictvím hasičů z kraje téměř 34 tisíc testů. Ty si nyní vyzvedávají zástupci škol.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: "Mysleli jsme, že přijde trochu více testů, že budeme mít něco v zásobě, ale to množství, které přišlo je dostačující. Pokud budou někde chybět testy na školách při tom třetím testování, tak samozřejmě se dá objednat z jejich rezerv a není problém testy doručit.”

Rodiče mohou testování svých dětí odmítnout. V takovém případě musí žák jíst v jídelně odděleně, měl by mít zvláštní toalety a nosit i ve třídě ochranu dýchacích cest.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Bude to zvláštní situace v těch třídách, protože ty děti budou nějakým způsobem označeny a je to vždy špatně, když se někdo vymyká tomu běžnému nastavení. A děti pokud budou muset celé vyučování sedět v roušce, nebo respirátoru, tak to nebude dobře. Záleží, jak se k tomu rodiče postaví. Kdybych byla rodičem a nechtěla testovat dítě, možná bych to zvážila, aby to dítě v tom kolektivu nějak nevyčnívalo. Asi bych ho nechala testovat.”

Ředitelé se skutečný stav dozví až 1. září. Myslí si, že výhrady bude mít malé procento rodičů.

Svatopluk Novák, ředitel ZŠ Na Nábřeží: "Předpokládám, že v jednotkách nějaké takové děti budou podle zkušeností, které jsme měli z konce minulého školního roku, bude jich opravdu málo. V podstatě ty děti už si zvykly na to, že se třeba někdo netestuje, nejde do školy, nebo, že přijde a je v té roušce. Já si myslím, že nějaké větší problémy by v kolektivu nastat neměly. Samozřejmě učitelé i zaměstnanci budou poučení, že mají hlídat nějaké případné projevy něčeho špatného.”

Rodiče se mohou rozhodnout, že se dítě bude učit doma. Školy však distanční výuku zajišťovat nebudou.

Svatopluk Novák, ředitel ZŠ Na Nábřeží: “Rodiče, kteří by nechtěli poslat děti do školy, protože jsou proti testování, tak proti rouškám, tak nějaké informace máme, jsou to jednotky rodičů, kteří řekli, že zřejmě nepošlou děti do školy."

Testování se nebude týkat dětí starších dvanácti let, které mají ukončené očkování.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávyČOS - Česká ochranná společnost a.s. objekt důl ČSA
Karviná
od 17 300 do 18 500 Kč/měsíc

Detail

Správa železnic, státní organizace Bohumín
Bohumín
od 30 000 Kč/měsíc

Detail

Slezská důlní díla a.s. - Doly OKD, Diamo, státní podnik
Karviná
od 29 889 do 38 007 Kč/měsíc

Detail