Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Žáci v Havířově zažili branný den s Armádou ČR

  • Havířov,

Manipulace se zbraněmi, sebeobrana, nebo poskytnutí první pomoci. Nejen to učili v Havířově vojáci z Opavy žáky osmých tříd. Spolupráci mezi Československou obcí legionářskou a armádou posvětilo ministerstvo obrany.

Žáci osmých tříd základních škol mohli v Havířově nakouknout pod pokličku života vojáků a to rámci branného závodu. Druhý ročník opět uspořádala Československá obec legionářská společně s armádou.

Petr Kaňa, předseda Československé obce legionářské Havířov: "Smyslem je, aby si děti vyzkoušely jednak boj zblízka, nebo sebeobranu. Pak se seznámily s ochranou proti zbraním chemického ničení. Vyzkoušely si střelbu ze vzduchovky, potom si vyzkoušely střelbu z luku. Mají tady štafetový překážkový běh se zbraní. Aby zjistily, že to není tak jednoduché s tím utíkat a něco s tím dělat. Armáda je nakloněná. První ročník, který se odehrál loni, tam jsme museli požádat ministerstvo obrany o výjimku, kdy ministr Metnar nám to schválil a tím se začala rozvíjet spolupráce.”
David Herbar, příslušník 53. pluku průzkumu a elektronického boje: "Jsme příslušníci z 53. pluku průzkumu a elektronického boje v Opavě. Máme tady celkem šest stanovišť počínaje chemickou přípravou pro děti, kde si to mohou vyzkoušet. Dále je tady vozidlo Tatra, mobilní průzkumný rušící prostředek Iveco a nesmí chybět ani příprava zdravotní, kde si děti vyzkouší základy první pomoci, ošetření zranění, poskytnutí první pomoci kamarádovi. V rámci naší profesní kariéry je to zpestření věnovat se takto dětem mimo naši odbornost a myslím si, že děti si z toho odnáší zážitek. Vyzkouší si ty zbraně, techniku, chemické vybavení jednotlivce.”

Čtyřčlenné týmy také musely zvládnout i test, který se týkal znalostí z období první i druhé světové války.

anketa: "Naučil jsem se určitě, že když proti mě jde někdo z nožem, tak alespoň vím, jak se zachovat. Mám se otočit a vzít mu ho, aby mne nemohl zranit. Prohlédl jsem si zbraně, složil jsem si ji. Bylo to zajímavé."
anketa: "Stříleli jsme ze vzduchových pistolí, potom jsme přebíhali přes překážky. Stříleli jsme i s lukem."
anketa: "Je to zajímavá práce, důležitá práce. Jsou zkušení, je to zajímavé."

Členové Československé obce legionářské už s armádou pracují na třetím ročníku branného závodu. Ten by se měl konat v dubnu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy