Tato kostka z kartonu není ledajakou. Je to hudební nástroj, na který se dá bubnovat a je téměř nezničitelná. Kromě toho se s ní dá hrát pexeso, skládat puzzle, děti se mohou učit počítat, poznávat písmena a mnoho dalšího. Projekt vymyslel Jan Lála. První školení pro učitelé mateřských škol v ČR se konalo v Havířově.
Jan Lála, autor projektu: "Napadlo mne to před čtyřmi lety dělat Cajony. Za tím byl první nápad, kdy jsem měl velký dřevěný Cajon a chtěl jsem přinést levnější alternativu z kartonu. Tak jsem si právě karton vybral jako materiál, protože se s ním dobře pracuje a dobře se dá potisknout. A z toho jsem začal dělat různé varianty menší Cajon a toto je nejmenší varianta, kdy jsou to kostičky do školek.”
Sady město zakoupí pro jedenáct mateřinek.
Lenka Slowiková, finanční manažer projektu MAP II.: "V květnu jsme oslovili školky, že v rámci projektu Místního akčního plánu rozvoje vzdělávání jim nabízíme tyto sady, které rozvíjí aktivitu, dětem rozvíjí soustředěnost, rozvíjí matematickou, tak čtenářskou gramotnost, jestli se chtějí do toho projektu s námi přidat.”
Lenka Přibylová, učitelka: “Je to úplně senzační. Já mám ráda rytmus jako hudebnice, takže já jsem tím úplně nadšená."
Jak myslíte, že na to budou reagovat děti?
Lenka Přibylová, učitelka: “No myslím si, že se jim to bude líbit, ještě tím, jak se jim to bude prezentovat s těmi obrázky, že mohou vytvářet a i s tím, co nám tady bylo prezentováno s tím rytmem, říkankami, s písničky, tak já si myslím, že se to těm dětem bude líbit určitě.”
Michaela Návratová, učitelka: "Očekávání to splnilo maximálně. Myslím si, že jsem dost nadšená, že to ještě předčilo moje očekávání. Tady paní Lenka a kolektiv jsou naprosto úžasní a mám z toho plno zážitků.”
První sada kostek i program je inspirován Afrikou. Další chce pak autor a jeho tým ladit i například na téma u nás na statku, nebo v lese.