Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zastupitelé v Havířově schválili rozpočet pro rok 2022, město bude muset více šetřit

  • Havířov,

Nárůst mezd, cena stavebního materiálu. To jsou faktory, proč v příštím roce v Havířově klesnou investice o zhruba 100 milionů korun. Značně bude muset šetřit i Městská realitní agentura. Nájemné město ale nezvýší.

Havířov má schválený rozpočet na rok 2022. Z příjmové strany chce město v příštím roce investovat do zhruba 20 projektů za 360 milionů korun. Dojde například k rekonstrukci budovy na Kubelíkové ulici pro účely městské policie, desítky milionů půjdou i do modernizací škol.

Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: “Celkové příjmy pro rok 2022 budou činit bez konsolidačních položek 1,582 miliardy, celkové výdaje bez konsolidačních položek budou ve výši 1,755 miliardy. Z toho investiční výdaje budou tvořit 20,55 %, což je 360 milionů korun, které by jsme rádi investovali, a to jednak samozřejmě do bytů MRA a do sanace těchto domů, které jsou vyčleněné na Dlouhé třídě. Sanace Dlouhá třída 17 a sanace domů Dlouhá třída 73 až 79. Dále bychom rádi investovali peníze do několika akcí, těch je zhruba dvacet. Já vám zmíním ty nejdůležitější. Bude se jednat rekonstrukci objektu na ulici Kubelíkova za zhruba 33,7 milionu korun. Dále potom budeme opravovat střechu a měnit okna na ZŠ Moravská, rekonstrukce hřiště ZŠ Gorkého, na škole F. Hrubína vyměníme elektroinstalaci za 12,8 milionu, dále budeme rekonstruovat parkoviště na ulici Družstevnická. Budeme rovněž budovat cyklostezku na náměstí Republiky za zhruba 5,4 milionu a budeme na ZŠ K. Světlé měnit elektroinstalaci. Dále přechází z tohoto roku do následujícího rekonstrukce denního stacionáře na ulici U Jeslí za zhruba 43 milionů a rádi bychom 53 milionů zhruba investovali do vybavení výpravní budovy, kterou bychom měli dostat do pronájmu.”

Přesto, že se jedná o velké investice, zdaleka nejsou ve výši letošního roku, a to kvůli několika faktorům. Inflace, zdražování stavebního materiálu, nárůst mezd.

Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: “Určitě se to promítne. Dvě věci, jednak je to nárůst mezd. To samozřejmě bude mít vliv na výplaty pracovníků, které magistrát zaměstnává. Druhá věc je inflace jako taková. Ta je v současné době zhruba ve výši 6,8 %. My s ní počítáme v rozpočtu, proto ten návrh bude konzervativní a nebude tolik investiční jako v minulých letech. Pro srovnání v roce 2021 bylo plánováno 460 milionů korun. My na příští rok plánujeme zhruba o sto milionů méně, čili to je ten důvod. Diskutujeme s MRA, protože nárůst cen materiálu na opravu bytů, jsou enormní a my to budeme diskutovat a je to jeden z hlavních bodů, které budeme diskutovat s MRA v příštích letech tak, abychom zachovali kontinuitu oprav jednotlivých bytů. Bude to jedna z priorit, na které trváme, protože my chceme to portfolio bytů zachovat a zmodernizovat na úroveň, která si to zaslouží, ale ty prostředky, které na to máme, jsou omezené a musíme je využít hospodárně a tak, aby to bylo ke spokojenosti všech občanů.”

Situaci v MRA hodnotí jednatel společnosti těmito slovy.

Róbert Masarovič, jednatel MRA: “Tento rok byl klíčový v existenci MRA, protože jsme zvládli za rok vyměnit 109 výtahů. To byla priorita naprosto nejvyšší. Všechny ostatní úkoly, které probíhaly normálně na pozadí, to znamená řízení investičních projektů města, to jsou velké zateplovací projekty a opravy bytů, se dařily pouze do úrovně dostupnosti peněžních prostředků, které koncem září, respektive v říjnu došly. Takže od té doby byty neopravujeme, až teď začínáme opravovat byty, ale už z rozpočtu roku 2022.”

Jaký tedy bude rok 2022 z pohledu investic v MRA?

Róbert Masarovič, jednatel MRA: “MRA investuje peníze města, respektive pracuje na účet města. Stavební práce a inflace nám ukousla obrovský díl z našeho pracovního apetitu. Takže za ty peníze, které máme, protože se nájemné pravděpodobně zvyšovat nebude, a to je politické rozhodnutí, tak opravíme v příštím roce těch bytů méně. Co se týče velkých investic je naplánovaná pouze jedna velká investice domu na Dlouhé třídě. Budeme se soustředit na výměnu starých hliníkových elektrických instalací za nové. To je klíčové pro bezpečnost bydlení občanů a na víc město nemá peníze, protože se nájemné neupravovalo, ale inflace upravila ceny. Takže to bude vše.”

Jedním z důvodu ponechání stejné výše nájemného, je zvyšování cen energií. Město nezvýšilo také poplatky za odpad, či psy.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyOPTIMIA facility s.r.o. - železnice Petrovice u Karviné
Petrovice u Karviné
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. žel. stanice Havířov, Horní Suchá, Závada
Havířov
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. - železnice Dolní Lutyně
Dolní Lutyně
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail