Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vlastníci domů budou muset zajistit dálkové odečty, Havířov s nařízením nesouhlasí

  • Havířov,

Městská realitní agentura v Havířově nesouhlasí s evropským nařízením o povinném zajištění dálkových odečtů spotřeby. Upozorňuje, že přechod na nové technologie bude enormně drahý. Jiný velký soukromý vlastník bytového fondu to vidí jinak.

Podle evropské směrnice budou muset od roku 2027 vlastníci domů zajistit dálkové odečty tepla, vody, elektřiny. Nájemníky pak budou muset jednou měsíčně informovat o spotřebě. Majitelé bytových jednotek to bude stát desítky, možná i stovky milionů korun. Městská realitní agentura v Havířově s touto povinností nesouhlasí.

Róbert Masarovič, jednatel společnosti MRA: "Pokud máme tento projekt realizovat od roku 2027, tak budeme muset nakoupit nové měřiče, vybudovat sledovací sítě, vybudovat soustavu pro měření, každoměsíční uvědomění občanů o jejich spotřebě. Budeme muset vymyslet, jak vyměňovat baterie v těchto věcech a je třeba si uvědomit, že tento skvělý nápad Evropské komise zaplatí občané sami v nájmu, protože to na úkor města jít nemůže.”

Jak na to reagují jiná města, jiné členské státy? Máte informaci, zda se tomu přizpůsobí?

Róbert Masarovič, jednatel společnosti MRA: “Informaci z jiných měst mám takovou, že jsou stejně naštvaní, jako my. Nicméně, jestli by s tím někdo něco dělal, to nevím. My se chystáme, že budeme interpelovat Evropskou komisi s tímto, ale nevím, jak jako město dopadneme. Co jsem to konzultovat s polskými kolegy, tak ti nic takového zavádět nechtějí.”

anketa: “To není dobrý nápad. Já vůbec mám s EU problémy, jak teď přišli, že se mají zrušit plynové kotle. Takže to je jedno k druhému.”

anketa: “My na to nejsme zvyklí. My jsme zvyklí jednou za rok. My jsme sami dva a nemáme ani velkou spotřebu.”

Druhý velký vlastník bytového fondu v Havířově má na to jiný názor.

Kateřina Piechowicz, mluvčí společnosti Heimstaden: “O této legislativě víme a řešíme ji prakticky od roku 2017. Pro nás to bude znamenat investice v řádu stovek milionů korun, ale vzhledem k tomu, že náš vlastník si na ekologii velmi potrpí a investuje 5 miliard švédských korun na snížení emisí skleníkových plynů, přistoupili bychom k tomu tak, jako tak. Každopádně pro nájemníka je to obrovské plus, protože si bude moci průběžně kontrolovat spotřebu a šetřit nejen teplo, ale hlavně i peníze. Takto měl nájemník přehled jen jednou ročně při vyúčtování po více než roce.”
Nahlásit chybu


K tématu
Správa železnic, státní organizace Bohumín
Bohumín
od 30 000 Kč/měsíc

Detail