Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pěstouni, kteří si vzali dítě z domova, přijdou o peníze, novelu zákona nechápou

  • Havířov,

Od 1. ledna se mění zákon při vyplácení dávek pro pěstouny. Ti, kteří jsou v příbuzenském vztahu s dítětem, budou dostávat nižší odměnu. Dotkne se to však i pěstounů, kterým nebylo dítě přiděleno úřadem, ale sami si ho vybrali v domově.

Paní Alena z Havířova pracovala před lety v Klokánku. K dětem měla citovou vazbu a nechtěla, aby skončily v domově. Proto se stala oficiální pěstounkou, tudíž státním zaměstnancem. Do péče soudně dostala pět děti, za což pobírá odměnu. Od 1. ledna se ale změnila pravidla. Jelikož si děti vybrala před sedmi lety sama a nebyly jí přiděleny úřadem, spadá nyní do kategorie nezprostředkovatelných pěstounů a o nemalou část peněz nyní přijde. Také už se jí nebude započítávat práce pěstouna do odpracovaných let do důchodu a musela se zaevidovat na úřad práce.

Alena Přívratská, pěstounka: “Novela mně strašně zklamala a hlavně překvapila, protože jsem tomu nevěřila, že něco takového mohl někdo vymyslet. Myslím si, že my pěstouni, kteří jsme takto nezprostředkovaní, my jsme si ty děti vzali třeba z Klokánku či dětských domovů a jenom proto, že my jsme si je vybrali a i když jsme podstoupili všechna školení a byli jsme zařazení do evidence uchazečů pěstounů, tak vůbec nevím ani já, ani ostatní pěstouni, se kterými jsem v kontaktu, proč se tohle stalo. Když vezmete, že já mám ty děti sedmý rok v pěstounské péči a kolik jsme my ušetřili státu peněz. Staráme se o ty děti, připravujeme je pro stát do budoucna, rozmazlujeme je, dáváme jim rodinu a najednou se vám stane něco takového, to je velká podpásovka. Týká se to i mých dětí, které chodí a jsou smutné a říkají, proč nás takto zradil stát?”

Ještě před změnou žena, která se sama nyní stará už jen o čtyři děti, celkově disponovala zhruba 55 tisíci korunami. Z toho 15 tisíc platí jen za bydlení.

Máš pocit Evo, že jste měli hodně peněz, že jste si žili v přepychu?

Eva, dítě v pěstounské péči: “Ne vůbec, i předtím, ale to se ještě dalo a teď je to ještě horší podle mně. Měl by se podle mně ten zákon změnit. Já si myslím, že to není vůbec spravedlivé a trápí mně to.”

Co by s vámi bylo, kdyby nebyla vaše mamka, která si vás vzala?

Eva, dítě v pěstounské péči: “Byli bychom v dětském domově a myslím si, že to není vůbec dobré pro děti, pro všechny, kteří tam teď jsou. Podle mně bychom byli úplně jiní, než jsme teď.”

Nové podmínky překvapily i rodinu paní Holkové, která se stará už jedenáct let o tři děti.

Marcela Holková, pěstounka: “Letos v lednu jsem zjistila, že dvě děti jsou vedeny jinak, než jedna dcera. A to proto, že dvě děti mi byly přiděleny státem a jednu dceru jsme si vybrali z dětského domova sami. Tu jednu dceru, kterou jsme si vybrali, tak úřad překvalifikoval tak, že je náš rodinný příslušník, což není, je úplně cizí dítě a na ni teď po té novele zákona nepřipadá to, že máme doklad o vhodnosti stát se pěstounem. Znamená to to, že dvě děti, které máme v pěstounské péči a ten papír mají, se budou vypočítávat úplně jinak podle jiných tabulek, než jedna dcera, která tento doklad nemá. Tato dcera se nebude ani připočítávat do důchodu. Překvapilo mně to, když jsem se nad tím zamyslela, tak jsem přišla na to, že spousta rodin bude mít asi problémy, protože jsme nebyli obeznámeni o té vhodnosti a takových věcech a po jedenácti letech, když se něco takového zjistí, tak je to překvapení.”


Do stejné kategorie nyní spadají i pěstouni, kteří mají v péči dítě, které je v příbuzenském vztahu. Novela zákona vzešla z toho důvodu, že v určitých případech docházelo ke zneužívání systému, a to nejčastěji v sociálně slabých rodinách, které na tom chtěly vydělat. Poctiví pěstouni, které chtějí dětem zabezpečit pěkný život, to vnímají jako nepromyšlený krok.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyOPTIMIA facility s.r.o. žel. stanice Havířov, Horní Suchá, Závada
Havířov
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. - železnice Dolní Lutyně
Dolní Lutyně
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. - železnice Petrovice u Karviné
Petrovice u Karviné
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail