Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

ADRA pomáhá stále více lidem, kteří se ocitnou v nouzi

  • Havířov,

ADRA provozuje charitativní obchody a sociální šatníky. Ze statistik vyplývá, že počet lidí, kteří se nacházejí v nouzi a potřebují pomoc, se za dobu provozu šatníku zdvojnásobil.

ADRA na podzim loňského roku potřebovala rozšířit kapacitu sociálního šatníku. Proto přestěhovala charitativní obchod na Národní třídu.

Marcela Holková, vedoucí charitativních obchůdků a soc. šatníků: “Jak jsme začínali dělat sociální šatník, a to je zhruba devět let zpátky, tak jsme dali určité podmínky, které jsou platné dodnes. Je to pro lidi, kteří jsou v hmotné nouzi a mají nějaké doporučení. Buď Armáda spásy, prostě nějaká organizace, která o něm ví a přijde s papírem, doporučením. Měli jsme statisticky všechno podloženo a bylo těch klientů přes tři sta. Teď v roce 2022, když máme ten šatník v jiných prostorách a statistiky se dělají stále, tak jsme spočítali, že klientů je 647.”

Díky dárcům, kteří nosí do sociálního šatníku či obchůdku vyřazené věci, nebo využijí kontejnerů ADRY, kterých je ve městě na tři desítky, může organizace pomoci ještě daleko více lidem v nouzi. Ti mají vždy nárok na pět kusů ošacení měsíčně. Vztahuje se to i na rodinné příslušníky. Právě i díky sponzorům a dárcům může ADRA i v letošním roce vařit polévky.

Marcela Holková, vedoucí charitativních obchůdků a soc. šatníků: “Spolupráce s Armádou spásy je výborná a zrovna tak, jako ten šatník, jak jsme kdysi začínali, tak jsme i začínali s vařením polévek. Zhruba je vaříme devět let. Máme sponzorské dary, ze kterých můžeme nakupovat potraviny, z kterých můžeme vařit kvalitní polévky.”

Vy se pohybujete v této sociální oblasti. Jaké služby v Havířově podle vás ještě chybí?

Marcela Holková, vedoucí charitativních obchůdků a soc. šatníků: “Vzhledem k tomu, že patřím do pracovní skupiny na magistrátu, tak mapujeme, že chybí různé ubytovny. Ubytovny pro matky, manžele, pro potřebné a vymýšlí se, jak to zlepšit.”


Mnoho lidí si ale myslí, že spousta potřebných si za to může sama a že by se jim nemělo pomáhat. Jaký je váš názor?

Marcela Holková, vedoucí charitativních obchůdků a soc. šatníků: “Setkáváme se s tímto názorem, ale my jsme humanitární organizace a není našim posláním, úkolem, abychom zjišťovali, proč se člověk na ulici ocitl. Naším posláním je pomoci.”

Organizace bude i v letošním roce rozdávat potravinové balíčky.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyOPTIMIA facility s.r.o. - železnice Petrovice u Karviné
Petrovice u Karviné
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. - železnice Dolní Lutyně
Dolní Lutyně
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. žel. stanice Havířov, Horní Suchá, Závada
Havířov
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail