Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

ZŠ Zelená v Havířově přivítala ve výuce první ukrajinské kamarády

  • Havířov,

Základní škola Zelená v Životicích je jednou z prvních, která přijala do svého kolektivu děti z uprchlických rodin. Těm se prozatím ve škole líbí. Hlavním úkolem bude výuka českého jazyka.

Jsou empatické, chytré a hlavně se chtějí učit. Tak hodnotí ředitelka ZŠ Zelená v Životicích první dny, kdy na jejich školu nastoupily děti z Ukrajiny.

Blanka Helštýnová, ředitelka ZŠ Zelená: "Původně tady mělo být šest dětí z Ukrajiny. Čtyři tady zůstanou a dva velmi šikovné chlapce, kteří v Kyjevě navštěvovali matematickou školu, jsme předali do péče matematické škole Mládežnické. Máme tady chlapečka a holčičku v druhé třídě. Naše děti jsou velmi empatické, chtějí s nimi hovořit, všechno jim ukazují. Učí se vzájemně poznávat. Jsou tady velmi krátkou dobu. I pro ty naše děti je to překvapení. Je to vzájemné oťukávání dětí a myslím, že se jim to bude líbit.”
anketa: “Já rád chodím tady na hřiště a líbí se mi tady.”
anketa: “Mě se tady taky líbí. Škola je pěkná, ale malá. Třídy jsou hezké. Líbí se mi tady.”
anketa: “Já jsem taky z Kyjeva. Je to tady zajímavé, jsou tady hodné děti."
anketa: “Snažíme se domlouvat anglicky a trochu si rozumíme.”

Děti se postupně začnou učit česky. Jsou ale velmi talentované a domluví se i anglicky. Škola si už také pořídila nějaké učební materiály i v ukrajinštině.

Blanka Helštýnová, ředitelka ZŠ Zelená: “Máme tady vynikající učitelku, nebo všichni kantoři mluví anglicky, takže i ta angličtina se hodí. Ty děti jsou velmi empatické a hlavně chtějí. Myslím si, že zažili určitou hrůzu a i pro ně to není jednoduchá situace opustit domov, bydlet někde na hotelu a ještě navštěvovat novou školu a seznamovat se s novým systémem vzdělávání, protože ten systém je trochu jiný než u nás. Ale, kde je dobrá vůle, tam se to podaří.”

A dobrou vůli mají i jejich noví kamarádi a spolužáci, kterým škola citlivě vysvětlila, co se na Ukrajině děje.

anketa: “Já bych si s nimi chtěla hrát a chtěla bych je naučit mluvit alespoň trochu česky a pomáhat jim. Oni totiž museli opustit svoje domy a jsem ráda, že to přežili.”
anketa: “Pomáháme jim a hrajeme si s nimi.”
anketa: “Přijeli z hlavního města Ukrajiny Kyjeva a jsou moc hodní a já se budu snažit učit se ukrajinsky, abych jim rozuměla a budu je učit česky a budu si s nimi hrát, aby se trochu naučili to, co my tady děláme.”

K postupnému začleňování ukrajinských dětí dochází i na dalších havířovských školách.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy