Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Senioři mají obavy z války, domov v Havířově se je snaží rozptýlit různými aktivitami

  • Havířov,

Domov seniorů v Havířově dělá všechno proto, aby senioři po celý den jen nesledovali, co se děje na Ukrajině. Je to ale těžké, protože mnozí z nich si pamatují na druhou světovou válku i náročné období po ní.

Dva roky žili senioři v domově se strachem z covidu, zakázané byly návštěvy, nekonaly se společné akce, v domovech byla často karanténa. Nyní zažívají klienti další těžké období a tím je obava z války. Aktivizační pracovníci se snaží seniory každý den něčím rozptýlit.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: “Samozřejmě pro ně to není jednoduché. Hlavně pro ty, kteří si pamatují druhou světovou válku, pamatují si následně i těžké roky po válce. Hlad, omezená strava. Samozřejmě tito lidé mají z toho deprese, jsou z toho smutní. Nicméně je výhodou, že jsou v pobytovém zařízení, kde máme jak volnočasové aktivizační pracovnice, rehabilitační pečovatelky, zdravotní sestry atd. Všichni se je snaží nějakým způsobem rozptýlit. O tom s nimi mluvíme, ale bohužel to nelze z té hlavy vyhnat, nebo vymýtit. Lze je pouze na nějakou dobu odreagovat.”

Na druhou světovou válku si pamatuje i paní Marie Scheirová.

Marie Scheirová, klientka Domova seniorů Havířov: “Okna pryč, dveře pryč, seděli jsme ve sklepě. Bojíme se všichni, proto to sledujeme, to je hrůza. To si mohli dovolit jenom Rusi, takový nepořádek.”

To, co se děje na Ukrajině, odsuzuje také pan Jaroslav Opletal, který je synovcem Jana Opletala.

Jaroslav Opletal, klient Domova seniorů Havířov: “To je nemyslitelné, naši osvoboditelé a vyprovokují válku.”

Co by si o tom myslel váš strýc, kdyby žil?

Jaroslav Opletal, klient Domova seniorů Havířov: “Určitě by se mu to nelíbilo, protože on už byl doktor. On chtěl léčit lidi a Putin je zabíjí. Co to je za smysl?”

Tentokrát našli senioři rozptýlení při vítání jara, kdy hlavními účinkujícími byli samotní klienti. Aktivit je ale daleko více.

Barbora Gerátová, aktivizační pracovnice: “Velice oblíbené jsou kreativní dílny, kde jsme vymysleli také projekt háčkujeme chobotničky pro nemocnici pro dětské oddělení. Mimo jiné se seniorky zapojily také do háčkování hraček pro malé děti, které jsme jim také věnovali. Ráno se schází na čtení z novin, to je také velice oblíbené, ale samozřejmě se na ně nesnažíme valit ty dnešní problémy, ale snažíme se to dělat odlehčenou formou.”

Seniorům nyní hodně pomáhá, že už za nimi mohou každý den docházet příbuzní.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy