Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na ZŠ Školní v Havířově už chodí přes 40 dětí z Ukrajiny, v hodinách se zaměřují na češtinu

  • Havířov,

Základní škola Školní v Havířově dlouhou dobu bojovala s nízkým počtem dětí. Nyní má kapacitu tří set žáků skoro plnou a to i díky dětem z Ukrajiny.

Základní škola Školní v Havířově se výzev nebojí. Veškerou volnou kapacitu nabídla dětem z Ukrajiny. Nyní jich tam chodí už 44. Škola, byť má nárok na adaptačního koordinátora, se rozhodla, že začlenění zvládne sama. Prioritou je, aby děti zvládly výuku v češtině.

Martin Svoboda, ředitel ZŠ Školní Havířov: “Nechtěli jsme vytvářet skupinky ukrajinských dětí. Našim cílem je, je plně začlenit. .Máme třeba texty, když učíme v té češtině, tak jim je nakopírujeme do ukrajinštiny, aby žáci pochopili tu danou látku a teprve potom si ji zapisují česky do sešitu. Tím se učí češtinu a mohou potom lépe i pracovat s učitelem. Děti pochopily, že to té školy mají chodit a chodí a musím říct, že ta docházka jejich je velice dobrá. Jsou tam děti, které se chtějí učit česky, chtějí se učit obecně, mají zájem o tu výuku. Ale pak se najdou i ty děti, které to berou tak nějak násilím, že tady jsou, moc se jim do té češtiny nechce a je dost složité je motivovat k té výuce. Ale snažíme se tak, aby každé dítě mohlo být na konci školního roku ohodnoceno.”
Kolja, žák: “Já jsem se naučil nová slova ve škole. Jak se jmenuješ? Jmenuji se Kolja. Džus, ahoj, třída. Mě se baví učit.”
Míša, žák: “Rozumím česky, je to podobné naší řeči, jsou to podobná slova.”


Na jaké úrovni jsou ty děti?

Martin Svoboda, ředitel ZŠ Školní Havířov: “Obecně můžeme říct, že jsou na vyšší úrovni, než u dětí našich, alespoň z toho počátku. Ale je tam ten řečový rozdíl a tím se to trochu vyrovnává. Takže oni už se vyrovnávají těm našim dětem, ale myslím si, že to ukrajinské školství nebylo špatné.”

V současné době chodí to havířovských škol 214 ukrajinských dětí.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyOPTIMIA facility s.r.o. - železnice Dolní Lutyně
Dolní Lutyně
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. - železnice Petrovice u Karviné
Petrovice u Karviné
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. žel. stanice Havířov, Horní Suchá, Závada
Havířov
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail