Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Uplynulo 61 let od tragédie na Dole Dukla, lidé uctili památku 108 zesnulých horníků

  • Havířov,

7. července roku 1961 v bývalém Dole Dukla zahynulo 108 horníků. Lidé si každoročně tuto tragédii společně připomínají při pietním aktu. Horníky na hřbitově nově střeží i svatá Barbora.

Rodinní příslušníci, bývalí horníci i široká veřejnost uctila památku 108 horníků, kteří zemřeli při tragédii v bývalém Dole Dukla. Pietní akt se konal na hřbitově v Havířově-Šumbarku, kde byl památník z areálu šachty přestěhován. Nově ho doplnila i socha svaté Barbory.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Dnes je to přesně 61 let od důlní tragédie na Dole Dukla, kde zahynulo 108 horníků. Jako každý rok jsme si tuto tragickou událost připomněli událost při pietním aktu. Bylo to největší neštěstí v poválečné historii Československa. Myslím si, že je to velmi důležité si tyto události připomínat, aby se na ně nezapomnělo. Svatá Barborka toto pietní místo velmi vkusným způsobem doplnila. Myslím, že mu dodává určitou něhu a jako patronka horníků si toto místo určitě zaslouží.”
Eduard Heczko (KSČM), zastupitel, předseda Klubu přátel hornického muzea Havířov: “Toto místo je velice pěkné. Zrovna z toho důvodu, že dneska v bývalém areálu Dukla by nebylo vůbec důstojné. Je navíc ozdobeno krásnou sochou svaté Barbory, která zde byla letos díky vedení města instalována. Budeme neustále na tuto tragédii vzpomínat, protože to byli jednak ne přímo mí kamarádi, ale mí předchůdci na Dole Dukla a zaslouží si velkou úctu.”

Každým rokem s bolestí v srdci, která nikdy nezmizí, přichází k pietnímu místu i pan František Štidnar, jehož otec zahynul v dole v pouhých nedožitých 29 letech.

František Štidnar, syn zesnulého horníka: “Bylo to těžké. Já jsem měl šest, sestra měla osm. Máma zůstala sama a tak jsme se potom protloukali, jak se dalo. Vzpomínáme pořád dál. Bylo to těžké období, hlavně pro mojí mámu. Komplikace byla, že jsme byly dvě děti malé, zůstala sama a dlouho byla sama. Přes deset let než se potom znovu provdala. Těžko se protloukalo.”

K tragédii došlo, když jeden horník procházel v chodbě kolem pásového dopravníku, náhodou zachytil ramenem o páku zařízení a uvedl do pohybu gumový pás. Nikdo netušil, že v podzemí vznikne požár. Pak následoval sled různých špatných rozhodnutí a pochybení. Nejmladšímu havíři, který přišel o život, bylo pouhých 17 let.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy