Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Havířov má zafixované ceny za elektřinu a plyn do roku 2023

  • Havířov,

Náklady na energie už v letošním roce některým obcím vzrostly i několikanásobně. Výhodu mají ta města, která stihla ceny zafixovat ještě před propuknutím krize. Což se vyplatilo i Havířovu.

Radice vyhodnocují, jaký dopad mají a budou mít vysoké ceny za energie. Havířov vysoutěžil cenu ještě před válkou na Ukrajině. A to ve výši 2090 korun za megawatthodinu.

Ondřej Baránek (ANO), náměstek havířovského primátora: “Město Havířov v září roku 2021 vysoutěžilo ceny na dodávky elektrické energie a plynu na dva roky dopředu. Ty ceníky jsou platné od 1.1.2022 a do 31.12.2023. Takže my předpokládáme, že další smlouvy budeme soutěžit v září příštího roku. Ceny jsou platné a byly sjednané pro město a všechny organizace, které jsou vlastněny 100% městem a všechny jeho příspěvkové organizace. To znamená, že zatím tyto organizace se nemusí bát zdražování energií.”

Město se ale musí dívat dopředu.

Ondřej Baránek (ANO), náměstek havířovského primátora: “Samozřejmě energetika a energie budou horkým tématem následujících čtyř let dopředu. Proto jsme zřídili pozici energetika na městě, který se tímto bude zabývat a bude to jedna z věcí, která bude mít přímý vliv na ekonomiku města. Město musí popsat budovy v jakém jsou stavu. Jaké by byly možné druhy opatření na to, abychom energeticky uspořili. Už v první fázi jsme vypsali EPC projekty na prvních 22 budov ve městě. Těch budov je asi 90 a na ty další budeme postupně provádět audity a budeme se tou energetikou zabývat tak, aby jsme dosáhli co nejvíce možných úspor.”

Ceny ale rostou ve všech oblastech a například někteří ředitelé škol budou žádat o navýšení příspěvku na příští rok.

Tomáš Ptáček, ředitel ZŠ F. Hrubína: “Tak samozřejmě budeme žádat, protože nejen energie, ale všechno co potřebujeme pro běžnou údržbu pro provoz školy tak drahe, takže když to dáme s ekonomkou dohromady, tak předpokládám, že ten požadavek bude vyšší než loni, ale potom rozhodnou možnosti města. A buď nám to tajné přání splní a dá nám to, co budeme požadovat. Ale předpokládám, že nějakou úsporu nám tam ještě navrhnou v některých oblastech. Předpokládám, že bychom se mohli dostat na nějaký rozumný kompromis.”
Ondřej Baránek (ANO), náměstek havířovského primátora: “Zatím jsem nezaznamenal tyto žádosti, které jsou. Je to dáno i tím, že rozpočet organizace je vždy dán na rok dopředu. To znamená, že předpokládáme, že v září, kdy budou první rozpočtová kolečka u jednotlivých příspěvkových organizací, tak to budeme s řediteli dopodrobna diskutovat a budeme asi muset zřejmě reflektovat na tyto jejich potřeby.”
Nahlásit chybu


K tématu
BĚLA - služby s.r.o. - okres Karviná
Karviná
od 3 000 do 13 000 Kč/měsíc

Detail

Úklid WAWA s.r.o.–Karviná
Karviná
od 3 000 do 10 000 Kč/měsíc

Detail