Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

ADRA v Havířově vaří polévky pro potřebné už deset let, rozdává lidem také potravinové tašky

  • Havířov,

ADRA i o letošní zimě vaří polévky pro lidi bez domova, kteří navštěvují Armádu spásy. Strávníci mohou ochutnat také ukrajinská jídla, protože organizace zaměstnává i ženy, které uprchly před válkou.

Letos je to deset let, co ADRA díky sponzorům může vařit polévky pro lidi bez domova, pro které si jezdí Armáda spásy.

Marcela Holková, vedoucí sociálních šatníků a charitativních obchodů: “Jsme rádi, že letos to můžeme mít trochu jiné, protože máme kuchařku, která je z Ukrajiny a polévky máme nejen české, ale i ukrajinské. Takže chutnají velmi dobře a zrovna dneska máme boršč.”

Anja pochází z Charkova a před válkou s dcerou utekla v dubnu. Je ráda, že právě ADRA jí nabídla práci.

Anja, pracovnice ADRY: “Mně se práce moc líbí, protože tady pracují dobří lidé s velkým srdcem, kteří pomáhají nám Ukrajincům. Já pracuji od dubna. Chtěla bych tady i nadále pracovat než skončí válka. Je to tady super, děkuji všem.”

Učíte se i česky? Jak umíte česky?

Anja, pracovnice ADRY: “Pomalu, ale rozumím všechno. Chodím se učit na Lučinu, Marcelka s Vlastíkem pro nás pořádají kurzy češtiny.”

ADRA ale nevaří jen polévky pro potřebné, rozdává i tašky s potravinami.

Marcela Holková, vedoucí sociálních šatníků a charitativních obchodů: “Po určité pauze, kdy jsme neměli potraviny a byla taková nějaká pauza mezi tím, máme opět návoz díky Slezské diakonii, se kterou spolupracujeme a ve skladě máme navezeny opravdu kvalitní potraviny. Takže tašky děláme ve velkém a měsíčně tak 150 tašek opravdu putuje do potřebných rodin a ke potřebným odběratelům. Máme spolupráci s Úřadem práce, s Charitou, Slezskou diakonii, Nízkoprahové centrum ti všichni dávají potvrzení o člověku, který je potřebný, ten si přijde k nám do sociálního šatníku a dostane tašku. Všechno se eviduje, takže my víme přesně počet a kdo tašku dostal.”

O jaké lidi se jedná? Protože mnozí si mohou říct, je to zase pro Ukrajince. Takže o jakou strukturu lidí se jedná?

Marcela Holková, vedoucí sociálních šatníků a charitativních obchodů: “Kdepak. Je to pro všechny, kteří jsou potřební a ty tašky potravinové mají převážně Češi, protože Češi jsou tak v hmotné nouzi, takže takto to dělíme. A když je někdo potřebný z Ukrajiny, tak přijde s papírem stejně jako Čech a dostává tašku. V sociálním šatníku jsme udělali novou výdejní dobu. Takže máme rozděleno, že pondělí a středu chodí čeští občané a úterý a čtvrtek chodí ukrajinští občané, aby to holky všechno zvládaly. Osvědčilo se to dobře. Máme to jak v Havířově, tak v Karviné.”
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy