Letos je to deset let, co ADRA díky sponzorům může vařit polévky pro lidi bez domova, pro které si jezdí Armáda spásy.
Marcela Holková, vedoucí sociálních šatníků a charitativních obchodů: “Jsme rádi, že letos to můžeme mít trochu jiné, protože máme kuchařku, která je z Ukrajiny a polévky máme nejen české, ale i ukrajinské. Takže chutnají velmi dobře a zrovna dneska máme boršč.”
Anja pochází z Charkova a před válkou s dcerou utekla v dubnu. Je ráda, že právě ADRA jí nabídla práci.
Anja, pracovnice ADRY: “Mně se práce moc líbí, protože tady pracují dobří lidé s velkým srdcem, kteří pomáhají nám Ukrajincům. Já pracuji od dubna. Chtěla bych tady i nadále pracovat než skončí válka. Je to tady super, děkuji všem.”
Učíte se i česky? Jak umíte česky?
Anja, pracovnice ADRY: “Pomalu, ale rozumím všechno. Chodím se učit na Lučinu, Marcelka s Vlastíkem pro nás pořádají kurzy češtiny.”
ADRA ale nevaří jen polévky pro potřebné, rozdává i tašky s potravinami.
Marcela Holková, vedoucí sociálních šatníků a charitativních obchodů: “Po určité pauze, kdy jsme neměli potraviny a byla taková nějaká pauza mezi tím, máme opět návoz díky Slezské diakonii, se kterou spolupracujeme a ve skladě máme navezeny opravdu kvalitní potraviny. Takže tašky děláme ve velkém a měsíčně tak 150 tašek opravdu putuje do potřebných rodin a ke potřebným odběratelům. Máme spolupráci s Úřadem práce, s Charitou, Slezskou diakonii, Nízkoprahové centrum ti všichni dávají potvrzení o člověku, který je potřebný, ten si přijde k nám do sociálního šatníku a dostane tašku. Všechno se eviduje, takže my víme přesně počet a kdo tašku dostal.”
O jaké lidi se jedná? Protože mnozí si mohou říct, je to zase pro Ukrajince. Takže o jakou strukturu lidí se jedná?
Marcela Holková, vedoucí sociálních šatníků a charitativních obchodů: “Kdepak. Je to pro všechny, kteří jsou potřební a ty tašky potravinové mají převážně Češi, protože Češi jsou tak v hmotné nouzi, takže takto to dělíme. A když je někdo potřebný z Ukrajiny, tak přijde s papírem stejně jako Čech a dostává tašku. V sociálním šatníku jsme udělali novou výdejní dobu. Takže máme rozděleno, že pondělí a středu chodí čeští občané a úterý a čtvrtek chodí ukrajinští občané, aby to holky všechno zvládaly. Osvědčilo se to dobře. Máme to jak v Havířově, tak v Karviné.”