Jakmile dorazili do Česka první uprchlíci z Ukrajiny, začala i pomoc dobrovolníků ADRY. Od konce března také pořádají kurzy češtiny. O ty je stále velký zájem i v Havířově. Výuka probíhá téměř denně.
Zdeněk Soviš, koordinátor kurzů: "Těch kurzů či jednotlivých běhů, které jsme otevřeli už bylo nějakých 27 a těch lidí, kteří jimi prošli, tak už bylo přes 350 a hlavně ten výsledek záleží na nich samotných. Ti, kteří chtějí zůstat, zapojit se do společnosti, pracovat, tak se umí krásně naučit. Ať už psát, mluvit, gramaticky, tou hovorovou mluvou se umí zapojit. Ti, kteří chtějí, dělají velké pokroky, jak to vnímáme.”
Julie Freislerová, lektorka: "Nejdůležitější je, aby uměli konverzovat, aby se uměli domluvit v obchodě, u doktora. Proto probíráme jednotlivé lekce, kde bereme například jídlo, orientaci, aby se uměli zeptat na cestu, když někam potřebují. Až projdeme celý tento soubor aktivit, tak děláme hlavně konverzaci.”
Paní Viktoria navštěvuje kurz od května.
Jak vám to pomáhá v běžném životě to, co jste se tady naučila?
paní Viktoria: “Rozumím všemu a můžu mluvit i v bance, nebo když chodím k lékaři a v obchodě taky, všemu rozumím.”
Pan Yurii chodí do kurzu se svou manželkou od léta. A má radost, že si našel i práci.
Jak je těžká čeština? Ř, č, š.
pan Yurii: “Na začátku možná byla trochu těžká, ale ukrajinština je ze 70% blízkým jazykem češtiny a ukrajinštiny. Ale musím se učit a studovat češtinu, protože chci děkovat českému lidu a českému státu a musím znát jazyk, kulturu.”
Dobrovolníci se v kurzech nevěnují jen dospělým, ale i dětem.