Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Stát chystá zálohování PET lahví a plechovek. Technické služby v Havířově si myslí, že to bude nevýhodné pro obce

Havířov |

Do pár let se zřejmě budou zálohovat PET lahve a plechovky. Novelu zákona nyní připravuje ministerstvo životního prostředí. Některé obce z toho mají ale obavy. Například Havířov upozorňuje, že městu se značně zvýší náklady za zpracování odpadu na třídící lince.

Výrobci PET lahví a plechovek budou mít povinnost je vyrábět z části z recyklovaného materiálu. I proto nyní ministerstvo životního prostředí pracuje na zavedení povinného zálohování.

Zatímco do žlutých kontejnerů patří zmačkané PET lahve, v obchodech je budou muset lidé odevzdávat téměř neporušené.

anketa: “Lidé sice třídí, ale myslím si, že někteří to tam nehodí. Když je to motivuje v tom, že to mohou vrátit a mít to zálohované, tak pro ne.”
anketa: “Já mám i extra tašku na plasty, tak to házím do popelnice, ale kdyby to bylo zálohované, tak bych to nevyhazoval. Já bych šel to vrátit.”

Z jiného pohledu se na to dívají některé obce.

Václav Zyder, náměstek ředitele Technických služeb Havířov: “My tady lidi učíme už několik desetiletí, jak mají třídit. Musím říct, že čeští občané jsou v tomto velmi dobří a patříme mezi premianty v EU. A co se týče PET, tak lidé dokáží vrátit v rámci těch žlutých nádob a pytlů osm z deseti petek, které jsou uvedeny na trh. A ten požadavek EU je devět z deseti, což my si myslíme, jako odpadáři, že dokážeme docílit se stávajícím systémem a s jeho zdokonalováním. Co se týče toho zálohování, tak to bude mít dva dopady na město. Jeden dopad je, že díky zálohování přestanou nápojáři platit příspěvky do společného systému EKO-KOM, který přispívá městům a obcím právě na provozování separace odpadu. To znamená žluté, modré nádoby. Tam vypadne jeden příjem města a druhý příjem bude ten, že třídící linky, které zpracovávají ten obsah žlutých nádob, mají jako jeden ze svých příjmu prodej ze tříděného petu. Takže nejhodnotnější surovinou na trhu. Tento materiál jim vypadne, takže jim vypadnou tyto příjmy, ale náklady na to třídění právě obsahu těch žlutých nádob pořád zůstanou. Takže co se stane, třídící linky zvednou cenu za zpracování toho obsahu žlutých nádob, to znamená, zvednou cenu za tunu pro města a obce. Městům na jednu stranu vypadnou příjmy od EKO-KOM, na druhé straně se jim zvedne cena za zpracování odpadu na třídící lince. A teď se města budou muset rozhodnout, jestli tyto náklady ponesou ze svého rozpočtu, nebo je promítnou do poplatku za odpady pro občany.”

Bavíme se o jakých penězích?

Václav Zyder, náměstek ředitele Technických služeb Havířov: “Můžou to být peníze i v řádu jednotek milionů korun. Bez ohledu na to, jestli zálohování bude, nebo nebude zavedeno v ČR, tak pořád ten systém třídění plastů v domácnostech musí být zachovaný. Musí být zachován z toho důvodu, že to po nás vyžaduje legislativa jak ČR, tak EU a hlavně pořád nám tady zůstanou všechny ty ostatní plasty.”

Technické služby se také obávají, že stejně jak na Slovensku, kde už zálohování funguje, bude docházet k tomu, že lidé bez domova PET lahve a plechovky začnou vytahovat ze žlutých kontejnerů.

Václav Zyder, náměstek ředitele Technických služeb Havířov: “Přesně tuto situaci známe u papíru. Jakmile stoupá cena papíru ve sběrnách, tak lidé bez domova nám vybírají popelnice na papír, ale dělají to tím způsobem, že z popelnice vyhazují všechno ven, vybírají si to, co chtějí, ale samozřejmě to po sobě neuklidí. Obáváme se, že naprosto stejná situace nastane u těch petek, protože ti lidé v tom uvidí jednoduchý příjem a budou ty petky hledat tam, kde se nejvíce koncentrují.”

Novelu zákona o obalech by chtělo ministerstvo životního prostředí představit ještě v letošním roce. Zálohování by pak mohlo začít platit nejdříve od roku 2025.

Nahlásit chybu


K tématu

Další část Technických služeb v Havířově se propadá do lesoparku, svah se musí zpevnit

31. října 2023 10:47 | Havířov | Bára Kelnerová

Ujíždějící svah v lesoparku Stromovka v Havířově nadále ohrožuje areál Technických služeb. Město proto musí odvodnit a zpevnit další jeho část.

Nestabilní svah stále ohrožuje areál Technických služeb v Havířově

31. října 2023 19:40 | Havířov | Bára Kelnerová

Ujíždějící svah v lesoparku Stromovka v Havířově nadále ohrožuje areál Technických služeb. Město proto musí odvodnit a zpevnit další jeho část.

Technické služby a hasiči v Havířově měli školení zaměřené na požár, nebo nehodu popelářských vozů

31. října 2023 11:01 | Havířov | Bára Kelnerová

Technické služby mají specifická vozidla. Jak postupovat při jejich zahoření či havárii si mohli v areálu průmyslové zóny Dukla vyzkoušet profesionální hasiči i zaměstnanci společnosti.


Krojovaní horníci si pietním aktem připomněli důlní neštěstí na Dole Gabriela

Před 100 lety zahynulo při důlním neštěstí na Dole Gabriela 15 horníků. Tuto tragickou událost si připomněli krojovaní horníci v Karviné-Dolech pietním aktem a také bohoslužbou v šikmém kostele sv. Petra z Alkantary.

Klauni z Balónkova baví děti na dětském oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku

Pravidelně navštěvují dětská oddělení v nemocnicích a baví tamní děti. Návštěvy klaunů patří mezi nedílnou součást péče o malé pacienty i v Nemocnici ve Frýdku-Místku. Samotní klauni svou práci berou jako poslání.

Senioři se mohou hlásit o místo v novém Domově pod Bílou horou v Kopřivnici

Dnes 15:25 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Domov pod Bílou horou v Kopřivnici ode dneška přijímá žádosti o službu v domově pro seniory a v domově se zvláštním režimem. Celkem nabízí 84 míst. Nový domov buduje Moravskoslezský kraj od konce roku 2021, aktuálně se stavba dokončuje a připravuje se spuštění provozu domova jako nové krajské příspěvkové organizace. Slavnostní otevření je naplánováno na 18. červen.

Novojičínští rodáci uctili čestného občana Karla Kryla

Klub rodáků a přátel města vyhlásil v Novém Jičíně jaro Karla Kryla. Uctil tak kulaté výročí narození i úmrtí tohoto novojičínského čestného občana.

V průběhu jara vysadí ve Frýdku-Místku na 100 stromů a 400 keřů

Frýdek-Místek bude bohatší o další stovky kusů dřevin. Právě v těchto dnech totiž probíhá pravidelná jarní výsadba stromů a keřů. Letos do ní město investuje 880 tisíc korun.

Kniha očima pamětníků „K poslední šichtě – Zdař Bůh!“ mapuje důlní neštěstí před 100 lety

V pátek 12. dubna 2024, v den stého výročí ničivé exploze v Dole Gabriela byla v Karviné slavnostně pokřtěna kniha, která očima pamětníků mapuje nejen tuto ale i další, největší důlní katastrofu na Karvinsku, při které zahynulo 235 horníků.

Protidrogový vlak se po tříleté pauze vrátil varovat a odradit

Do Nového Jičína se po tříleté pauze vrátil protidrogový vlak. Revolution train tu zastavil na jeden den, otevřen byl pro školní skupiny i veřejnost zdarma.

Aktivní senioři uspořádali ve Frýdku-Místku turnaj v badmintonu

Sportem předcházejí krizi středního věku. Takové je pořekadlo seniorů ve spolku Aktivní senioři Frýdek-Místek. Aktuálně mají za sebou třetí ročník turnaje v badmintonu, který měl tradičně velký úspěch. Desítky seniorů mezi sebou s velkým nasazením soupeřili o medaile a nejlepší umístění.

Za srážení lidí čeká bezdomovce vězení. 69letá seniorka spadla dokonce na koleje

Otřesný případ agresivity řeší v těchto dnech ostravští policisté. Opilý bezdomovec se zcela bezdůvodně vrhal na kolemjdoucí na Svinovských mostech a srážel je na zem. Téměř 70letá žena dokonce skončila v kolejišti.

ŘSD do léta opraví dálniční mosty na hranicích Moravskoslezského a Olomouckého kraje

Dnes 7:19 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ředitelství silnic a dálnic bude pokračovat v opravě mostů na dálnici D1. Po zimě se práce obnoví na hranicích Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Práce vyjdou na 118 milionů korun a hotovo by mělo být v červenci.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

Aktuálně z Karviné: Další dopravní omezení ve městě, pozvánka na akci Den Země

13. dubna 2024 17:14 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Od příštího týdne začnou další dopravní komplikace ve městě. Statutární město Karviná pořádá ve čtvrtek 18. dubna na Masarykově náměstí ve Fryštátě Den Země.

V Havířově se bojovalo o místa na olympiádě ve stolním tenise

13. dubna 2024 16:54 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

V Národním tréninkovém centru stolního tenisu v Havířově se konala kvalifikace mixů na olympiádu, kam se chtěla probojovat i dvojice Jan Valenta a Zdena Blašková.

V Karviné proběhly zápisy do 1. tříd základních škol

13. dubna 2024 15:48 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Tento týden se na základních školách konaly zápisy do prvních tříd. V té době jsme s kamerou vyrazili za budoucími prvňáčky na Základní školu U Studny, kde na ně netrpělivě čekali učitelé. Byli zvědaví, co všechno předškoláci umí a zda se do školy těší.

Studentky karvinského gymnázia uspěly ve výzvě Daruj srdce, obdarovaly organizaci Modrý kříž

13. dubna 2024 13:31 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Studentky karvinského gymnázia uspěly v projektu Daruj srdce Nadace Olgy Havlové. Díky tomu mohly věnovat finanční dar organizaci, kterou si samy vybraly.

Práce týkající se čištění jezera v parku Boženy Němcové pomalu končí

13. dubna 2024 10:50 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Od srpna roku 2022 probíhalo v Karviné čištění jezera v parku Boženy Němcové.Samotná realizace, která zahrnovala i úpravy břehů jezera a zvětšení plochy jednoho z ostrovů, pomalu končí.

Stonavští předškoláci se hravě připravují na školní život

12. dubna 2024 11:43 | Stonava | Jiří Brzóska | Regionální zprávy POLAR

Stonavští předškoláci se nebojí vstupu do první třídy! Díky kroužku, který už několik let funguje ve stonavské základní škole, se hravou formou seznamují s prostředím, poznávají svou učitelku a získávají důležité dovednosti pro život ve škole.

Stát chystá zálohování PET lahví a plechovek. Technické služby v Havířově si myslí, že to bude nevýhodné pro obce
Vydáno 21. března 2023 16:23, Havířov, Bára Kelnerová
Do pár let se zřejmě budou zálohovat PET lahve a plechovky. Novelu zákona nyní připravuje ministerstvo životního prostředí. Některé obce z toho mají ale obavy. Například Havířov upozorňuje, že městu se značně zvýší náklady za zpracování odpadu na třídící lince.

Výrobci PET lahví a plechovek budou mít povinnost je vyrábět z části z recyklovaného materiálu. I proto nyní ministerstvo životního prostředí pracuje na zavedení povinného zálohování.

Zatímco do žlutých kontejnerů patří zmačkané PET lahve, v obchodech je budou muset lidé odevzdávat téměř neporušené.

anketa: “Lidé sice třídí, ale myslím si, že někteří to tam nehodí. Když je to motivuje v tom, že to mohou vrátit a mít to zálohované, tak pro ne.”
anketa: “Já mám i extra tašku na plasty, tak to házím do popelnice, ale kdyby to bylo zálohované, tak bych to nevyhazoval. Já bych šel to vrátit.”

Z jiného pohledu se na to dívají některé obce.

Václav Zyder, náměstek ředitele Technických služeb Havířov: “My tady lidi učíme už několik desetiletí, jak mají třídit. Musím říct, že čeští občané jsou v tomto velmi dobří a patříme mezi premianty v EU. A co se týče PET, tak lidé dokáží vrátit v rámci těch žlutých nádob a pytlů osm z deseti petek, které jsou uvedeny na trh. A ten požadavek EU je devět z deseti, což my si myslíme, jako odpadáři, že dokážeme docílit se stávajícím systémem a s jeho zdokonalováním. Co se týče toho zálohování, tak to bude mít dva dopady na město. Jeden dopad je, že díky zálohování přestanou nápojáři platit příspěvky do společného systému EKO-KOM, který přispívá městům a obcím právě na provozování separace odpadu. To znamená žluté, modré nádoby. Tam vypadne jeden příjem města a druhý příjem bude ten, že třídící linky, které zpracovávají ten obsah žlutých nádob, mají jako jeden ze svých příjmu prodej ze tříděného petu. Takže nejhodnotnější surovinou na trhu. Tento materiál jim vypadne, takže jim vypadnou tyto příjmy, ale náklady na to třídění právě obsahu těch žlutých nádob pořád zůstanou. Takže co se stane, třídící linky zvednou cenu za zpracování toho obsahu žlutých nádob, to znamená, zvednou cenu za tunu pro města a obce. Městům na jednu stranu vypadnou příjmy od EKO-KOM, na druhé straně se jim zvedne cena za zpracování odpadu na třídící lince. A teď se města budou muset rozhodnout, jestli tyto náklady ponesou ze svého rozpočtu, nebo je promítnou do poplatku za odpady pro občany.”

Bavíme se o jakých penězích?

Václav Zyder, náměstek ředitele Technických služeb Havířov: “Můžou to být peníze i v řádu jednotek milionů korun. Bez ohledu na to, jestli zálohování bude, nebo nebude zavedeno v ČR, tak pořád ten systém třídění plastů v domácnostech musí být zachovaný. Musí být zachován z toho důvodu, že to po nás vyžaduje legislativa jak ČR, tak EU a hlavně pořád nám tady zůstanou všechny ty ostatní plasty.”

Technické služby se také obávají, že stejně jak na Slovensku, kde už zálohování funguje, bude docházet k tomu, že lidé bez domova PET lahve a plechovky začnou vytahovat ze žlutých kontejnerů.

Václav Zyder, náměstek ředitele Technických služeb Havířov: “Přesně tuto situaci známe u papíru. Jakmile stoupá cena papíru ve sběrnách, tak lidé bez domova nám vybírají popelnice na papír, ale dělají to tím způsobem, že z popelnice vyhazují všechno ven, vybírají si to, co chtějí, ale samozřejmě to po sobě neuklidí. Obáváme se, že naprosto stejná situace nastane u těch petek, protože ti lidé v tom uvidí jednoduchý příjem a budou ty petky hledat tam, kde se nejvíce koncentrují.”

Novelu zákona o obalech by chtělo ministerstvo životního prostředí představit ještě v letošním roce. Zálohování by pak mohlo začít platit nejdříve od roku 2025.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/havirov/11000036307/stat-chysta-zalohovani-pet-lahvi-a-plechovek-technicke-sluzby-v-havirove-si-mysli-ze-to-bude-nevyhodne-pro-obce