Výrobci PET lahví a plechovek budou mít povinnost je vyrábět z části z recyklovaného materiálu. I proto nyní ministerstvo životního prostředí pracuje na zavedení povinného zálohování.
Zatímco do žlutých kontejnerů patří zmačkané PET lahve, v obchodech je budou muset lidé odevzdávat téměř neporušené.
anketa: “Lidé sice třídí, ale myslím si, že někteří to tam nehodí. Když je to motivuje v tom, že to mohou vrátit a mít to zálohované, tak pro ne.”
anketa: “Já mám i extra tašku na plasty, tak to házím do popelnice, ale kdyby to bylo zálohované, tak bych to nevyhazoval. Já bych šel to vrátit.”
Z jiného pohledu se na to dívají některé obce.
Václav Zyder, náměstek ředitele Technických služeb Havířov: “My tady lidi učíme už několik desetiletí, jak mají třídit. Musím říct, že čeští občané jsou v tomto velmi dobří a patříme mezi premianty v EU. A co se týče PET, tak lidé dokáží vrátit v rámci těch žlutých nádob a pytlů osm z deseti petek, které jsou uvedeny na trh. A ten požadavek EU je devět z deseti, což my si myslíme, jako odpadáři, že dokážeme docílit se stávajícím systémem a s jeho zdokonalováním. Co se týče toho zálohování, tak to bude mít dva dopady na město. Jeden dopad je, že díky zálohování přestanou nápojáři platit příspěvky do společného systému EKO-KOM, který přispívá městům a obcím právě na provozování separace odpadu. To znamená žluté, modré nádoby. Tam vypadne jeden příjem města a druhý příjem bude ten, že třídící linky, které zpracovávají ten obsah žlutých nádob, mají jako jeden ze svých příjmu prodej ze tříděného petu. Takže nejhodnotnější surovinou na trhu. Tento materiál jim vypadne, takže jim vypadnou tyto příjmy, ale náklady na to třídění právě obsahu těch žlutých nádob pořád zůstanou. Takže co se stane, třídící linky zvednou cenu za zpracování toho obsahu žlutých nádob, to znamená, zvednou cenu za tunu pro města a obce. Městům na jednu stranu vypadnou příjmy od EKO-KOM, na druhé straně se jim zvedne cena za zpracování odpadu na třídící lince. A teď se města budou muset rozhodnout, jestli tyto náklady ponesou ze svého rozpočtu, nebo je promítnou do poplatku za odpady pro občany.”
Bavíme se o jakých penězích?
Václav Zyder, náměstek ředitele Technických služeb Havířov: “Můžou to být peníze i v řádu jednotek milionů korun. Bez ohledu na to, jestli zálohování bude, nebo nebude zavedeno v ČR, tak pořád ten systém třídění plastů v domácnostech musí být zachovaný. Musí být zachován z toho důvodu, že to po nás vyžaduje legislativa jak ČR, tak EU a hlavně pořád nám tady zůstanou všechny ty ostatní plasty.”
Technické služby se také obávají, že stejně jak na Slovensku, kde už zálohování funguje, bude docházet k tomu, že lidé bez domova PET lahve a plechovky začnou vytahovat ze žlutých kontejnerů.
Václav Zyder, náměstek ředitele Technických služeb Havířov: “Přesně tuto situaci známe u papíru. Jakmile stoupá cena papíru ve sběrnách, tak lidé bez domova nám vybírají popelnice na papír, ale dělají to tím způsobem, že z popelnice vyhazují všechno ven, vybírají si to, co chtějí, ale samozřejmě to po sobě neuklidí. Obáváme se, že naprosto stejná situace nastane u těch petek, protože ti lidé v tom uvidí jednoduchý příjem a budou ty petky hledat tam, kde se nejvíce koncentrují.”
Novelu zákona o obalech by chtělo ministerstvo životního prostředí představit ještě v letošním roce. Zálohování by pak mohlo začít platit nejdříve od roku 2025.