Den s BESIPEM je jednou z nejoblíbenějších akcí pro celé rodiny. Areál dopravního hřiště se plnil ještě před zahájením. A není divu. Komise BESIPU pro děti opět připravila bohatý program.
Roman Skácel, předseda Komise BESIP: "My jsme to tentokrát pojmenovali s BESIPEM za sportem, ale je to samozřejmě směřováno k tomu, že ty děti jsou potom o prázdninách na kolech, chodí pěšky samy, čili je to opravdu ten důvod, ale tentokrát jsme to chtěli trochu zaměřit ke sportu z toho důvodu, že dneska jsou děti hodně na počítačích, telefonech, v digitálním světě a ten sport je trochu potlačovaný, stejně jako s tím BESIPEM ve školách. Ta výchova se mi zdá, že trochu pokulhává. Děti se učí zpívat, malovat, ale bohužel jak se mají chovat v provozu na kolech, tak to trochu kulhá, čili chceme trochu tímto způsobem to vlastně přiblížit a zase jim to zopakovat do hlaviček.”
anketa: “Tak určitě je zábavná, výchovná. Je tady spousta atrakcí, spousta možností, spousta her. Takže malý se vyžije, i když má čtyři roky. Celkem ho to tady baví, chodí stánek od stánku. Dívá se a zkouší všechno.”
anketa: “Já jsem si vyzkoušela složit obrázek a ještě jsem si tady vyzkoušela jezdit tady na koloběžce.”
anketa: “Já jsem tady přišel, protože si to chci tady užít. Nejvíce mě baví florbal.”
anketa: “My tady chodíme pravidelně. Byli jsme tady i loni dvakrát a vždy se nám to líbí, protože syn si může vyzkoušet hasičské auto, sanitku a letos tady vidíme poprvé autobus, takže z toho jsme úplně nadšení.”
anketa: “Jezdíme tady s dětmi pravidelně a přijde mi, že je to jedno z nejlepších dopravních hřišť tady v okolí. My jsme často jezdili do Ostravy, ale tam se nám tolik nelíbí. Takže toto dopravní hřiště je fakt super a tato dopravní akce akorát podpoří povědomí o tom hřišti.”
A kde podle odborníků hrozí dětem největší nebezpečí?
Roman Skácel, předseda Komise BESIP: “Já osobně si myslím, že jako chodci se chovat umí. Že se mají rozhlédnout, ten základ znají, ale jakmile sednou na kolo, tak zapomínají, že mají nosit přilbu, jakmile nasednou na kolo, zapomínají, že po přechodu se chodí pěšky a že se přes přechod nejezdí. Pak máme takový ten bum elektrokol, elektrokoloběžek. Zase koloběžka, která je v parametru toho jízdního kola, tak může být jen do rychlosti 25km za hodinu, to je vše, co ty děti podceňují a rodiče je v tom moc nehlídají. A tady asi já vidím ten problém.”
My jsme děti trochu vyzkoušeli.
anketa: Jak se zprávě přechází cesta? “Po levé straně.” Co musíš udělat než vstoupíš na cestu? “Rozhlédnout se.”
anketa: “Než vyjedu na kole, tak si musím dát chrániče, přilbu." A co když pojedeš přes přechod, musíš slézt z kola, nebo ne? “Přes přechod se nemůže jezdit na kole, protože tam chodí chodci.”
Další akce Dne s BESIPEM se tradičně uskuteční i na podzim.