Dobrovolní hasiči z Havířova-Životic připravili v sobotu pro veřejnost, ale i své kolegy z okolních měst, bohatý program v areálu haly Slavie. Měli totiž co slavit. Historie založení sboru začala v srpnu roku 1923. Součástí oslav bylo i velké cvičení požáru ve věžovém domě ve Vardasově ulici. Kvůli špatně zaparkovanému vozidlu měli hasiči problém s ustavením techniky. A nejednalo se o jediné auto, které komplikovalo hasičům práci.
Pavel Budina, velitel hasičské stanice Havířov, HZS MSK: "Já myslím, že to je jeden z hlavních problémů při zásahové činnosti na území města Havířova, protože Havířov patří k výškově nejvíc zastavěné město i v rámci ČR. Je tady poměrně hodně výškových budov a s tím souvisí počet obyvatel, kteří vlastní svoje vozidla a zastaví ta vozidla nejraději nejblíž tam, kde to mají nejblíže ke svému domovu, a to nám komplikuje život při dojezdu na místo. Samozřejmě představa těch lidí je, že my si při jízdě k zásahům můžeme ta auta různě odtáhnout, nebo posunout, ale to není realita toho zásahu o život, a to si nemůžeme úplně dovolit. My se tam nějakým způsobem dostaneme, nebo si natáhneme ty hadice dál, ale komplikuje to ten časový rozvrh toho zásahu a samozřejmě i dojezd té techniky až na místo tam, kde bychom potřebovali. Samozřejmě je to vždy otázka hledání nějakého kompromisu, protože rozumíme tomu, že lidé musí někde parkovat, ale zase ti lidé to musí vidět z té strany bezpečnosti, protože sami by někdy potřebovali pomoc. Takže pro nás je důležité, že se to nějakým způsobem řeší.”
Právě při cvičení chtělo město ukázat, proč začne s odtahováním vozidel, která brání složkám IZS:
Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "My jsme jako město v poslední době přistoupili k několika opatřením, která mají vliv na bezpečnost našich občanů v ulicích a jedno z těch opatření je, že i odtahujeme vozy, která brání hasičům a blokují příjezdy k nástupním plochám pro požární vozidla. Havířov je specifický tím, že má poměrně dost panelových a věžových domů a u těchto domů je pak velmi komplikované se s hasičskou technikou dostat na ta správná místa, aby třeba z vyšších pater bylo možno evakuovat lidi.”
anketa: "Měli by velký problém, protože tady, aby se nějaké hasičské auto dostalo, to je za trest. I popeláři tady mají problém."
anketa: "Také se mi to nelíbí, je to pravda. Bohužel, lidé parkují, kde se dá. Je tady málo místa parkovacího, ale není to vhodné, zrovna tady tedy." Město začne ty auta odtahovat. Souhlasíte s tím? “Ano, určitě.”
anketa: “To je správné, ale těch míst je tady tak málo, že nemáme kde zaparkovat. Já zrovna tady bydlím v tom baráku a je to hrůza tady parkovat. Existuje odtahovka, tak je mají odtáhnou ta auta.”
Ukázky práce hasičů se odehrávaly také v areálu haly Slavie.
Daniel Kyška, vyšetřovatel požárů ÚO Karviná, HZS MSK: "Bude tady ukázka simulovaného požáru střechy haly Slavie a záchrany osob pomocí výškové techniky, aby občané, kteří přijdou viděli, jak moc místa je zapotřebí pro tu samotnou výškovou techniku a naučili se možná lépe parkovat, aby my jsme se tam dostali včas. Potom tady dobrovolní hasiči budou mít ukázku hašení zapáleného auta. To je asi z té hasičské stránky. Poté jsou tady další složky. Je tady městská policie, bude tady ukázka psovodů. Má tady stánek Armáda ČR a budou tady mít nějaké laserové zbraně.”
Životickým hasičům přišlo popřát i vedení radnice.
Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Stovka jsou myslím kulatiny, které si zaslouží připomenutí. Ten dnešní den je i takový společenský a je to o tom, aby si lidé uvědomili, že jednotky SDH tady s námi jsou, že jsou tam lidí, kteří ve svém volném čase jsou připraveni obětovat své vlastní životy pro zdraví a bezpečí těch ostatních a myslím, že i na té technice tady dneska bude vidět, že havířovské sbory dobrovolných hasičů mají velmi kvalitní a moderní techniku a my si zakládáme na tom, aby když už ve svém volném čase jsou připraveni zachraňovat lidi, tak aby se minimalizovala rizika tím, že budou mít tu nejkvalitnější techniku, která je v daném místě a čase dostupná. Jsem rád, že to tak je. Havířovští dobrovolní hasiči patří v okrese a v kraji k těm nejlepším. Já jsem za to moc rád, jsem na ně hrdý a přeji jim, aby to byl začátek další stovky.”
Robert Ponzer, velitel jednotky SDH Havířov-Životice: “Tak já jsem hlavně rád, že tady přijela ta technika z okolních sborů, že můžeme lidem ukázat, jak ty dobrovolné jednotky fungují. Jsem rád, že ať už byla jakákoliv doba, tak ti hasiči fungují dál. Ať už byla druhá světová válka, covid, tak jsme to všechno nějak přečkali a jsme tady pořád pro lidi. Jsem rád, že se to posouvá jak technikou, tak i zkušenostmi dál a jsme schopni se vyrovnat těm profesionálním jednotkám a účinně jim pomáhat, což by bez pomoci města nešlo, bez financování a dalších věcí. Ta výbava je opravdu špičková. Za to jsme rádi, ale jde vidět, že i města v okolí si těch hasičů váží a že je financují.”
Bez výjezdových jednotek dobrovolných hasičů by se v dnešní době už neobešli ani profesionální hasiči. Jsou pro ně cennými partnery.
Ivo Pieter, ředitel ÚO Karviná, HZS MSK: “Dobrovolní hasiči samozřejmě důležití jsou. Je to nedílná součást zvlášť výjezdových jednotek. Je tady poplachový plán, určité pokrytí jednotkami požární ochrany a zrovna ta životická jednotka je jednotka tzv. typu tři, která má územní působnost a může být prakticky operačním střediskem poslána kdekoliv. Má na to vybavení, navíc ještě životická jednotka má předurčení k práci na vodě, jako jedna za dvou jednotek, které máme v okrese předurčeny. Druhá je v Bohumíně. Takže je to plně platná jednotka k výjezdu pomoci nám profesionálům.”
Akce končila spanilou jízdou hasičských vozidel městem.