Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hasiči z Havířova-Životic oslavili 100 let, součástí bylo i společné cvičení. Jednotkám vadila špatně zaparkovaná auta

Havířov |

Pokud to uvidí lidé na vlastní oči, možná pochopí, jak velký problém představují špatně zaparkovaná vozidla. Touto cestou se vydali v Havířově, kde radnice s hasiči naplánovali velké cvičení požáru věžového domu. Zásah byl součástí oslav sta let vzniku SDH Havířov-Životice.

Dobrovolní hasiči z Havířova-Životic připravili v sobotu pro veřejnost, ale i své kolegy z okolních měst, bohatý program v areálu haly Slavie. Měli totiž co slavit. Historie založení sboru začala v srpnu roku 1923. Součástí oslav bylo i velké cvičení požáru ve věžovém domě ve Vardasově ulici. Kvůli špatně zaparkovanému vozidlu měli hasiči problém s ustavením techniky. A nejednalo se o jediné auto, které komplikovalo hasičům práci.

Pavel Budina, velitel hasičské stanice Havířov, HZS MSK: "Já myslím, že to je jeden z hlavních problémů při zásahové činnosti na území města Havířova, protože Havířov patří k výškově nejvíc zastavěné město i v rámci ČR. Je tady poměrně hodně výškových budov a s tím souvisí počet obyvatel, kteří vlastní svoje vozidla a zastaví ta vozidla nejraději nejblíž tam, kde to mají nejblíže ke svému domovu, a to nám komplikuje život při dojezdu na místo. Samozřejmě představa těch lidí je, že my si při jízdě k zásahům můžeme ta auta různě odtáhnout, nebo posunout, ale to není realita toho zásahu o život, a to si nemůžeme úplně dovolit. My se tam nějakým způsobem dostaneme, nebo si natáhneme ty hadice dál, ale komplikuje to ten časový rozvrh toho zásahu a samozřejmě i dojezd té techniky až na místo tam, kde bychom potřebovali. Samozřejmě je to vždy otázka hledání nějakého kompromisu, protože rozumíme tomu, že lidé musí někde parkovat, ale zase ti lidé to musí vidět z té strany bezpečnosti, protože sami by někdy potřebovali pomoc. Takže pro nás je důležité, že se to nějakým způsobem řeší.”

Právě při cvičení chtělo město ukázat, proč začne s odtahováním vozidel, která brání složkám IZS:

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "My jsme jako město v poslední době přistoupili k několika opatřením, která mají vliv na bezpečnost našich občanů v ulicích a jedno z těch opatření je, že i odtahujeme vozy, která brání hasičům a blokují příjezdy k nástupním plochám pro požární vozidla. Havířov je specifický tím, že má poměrně dost panelových a věžových domů a u těchto domů je pak velmi komplikované se s hasičskou technikou dostat na ta správná místa, aby třeba z vyšších pater bylo možno evakuovat lidi.”
anketa: "Měli by velký problém, protože tady, aby se nějaké hasičské auto dostalo, to je za trest. I popeláři tady mají problém."
anketa: "Také se mi to nelíbí, je to pravda. Bohužel, lidé parkují, kde se dá. Je tady málo místa parkovacího, ale není to vhodné, zrovna tady tedy." Město začne ty auta odtahovat. Souhlasíte s tím? “Ano, určitě.”
anketa: “To je správné, ale těch míst je tady tak málo, že nemáme kde zaparkovat. Já zrovna tady bydlím v tom baráku a je to hrůza tady parkovat. Existuje odtahovka, tak je mají odtáhnou ta auta.”

Ukázky práce hasičů se odehrávaly také v areálu haly Slavie.

Daniel Kyška, vyšetřovatel požárů ÚO Karviná, HZS MSK: "Bude tady ukázka simulovaného požáru střechy haly Slavie a záchrany osob pomocí výškové techniky, aby občané, kteří přijdou viděli, jak moc místa je zapotřebí pro tu samotnou výškovou techniku a naučili se možná lépe parkovat, aby my jsme se tam dostali včas. Potom tady dobrovolní hasiči budou mít ukázku hašení zapáleného auta. To je asi z té hasičské stránky. Poté jsou tady další složky. Je tady městská policie, bude tady ukázka psovodů. Má tady stánek Armáda ČR a budou tady mít nějaké laserové zbraně.”

Životickým hasičům přišlo popřát i vedení radnice.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Stovka jsou myslím kulatiny, které si zaslouží připomenutí. Ten dnešní den je i takový společenský a je to o tom, aby si lidé uvědomili, že jednotky SDH tady s námi jsou, že jsou tam lidí, kteří ve svém volném čase jsou připraveni obětovat své vlastní životy pro zdraví a bezpečí těch ostatních a myslím, že i na té technice tady dneska bude vidět, že havířovské sbory dobrovolných hasičů mají velmi kvalitní a moderní techniku a my si zakládáme na tom, aby když už ve svém volném čase jsou připraveni zachraňovat lidi, tak aby se minimalizovala rizika tím, že budou mít tu nejkvalitnější techniku, která je v daném místě a čase dostupná. Jsem rád, že to tak je. Havířovští dobrovolní hasiči patří v okrese a v kraji k těm nejlepším. Já jsem za to moc rád, jsem na ně hrdý a přeji jim, aby to byl začátek další stovky.”
Robert Ponzer, velitel jednotky SDH Havířov-Životice: “Tak já jsem hlavně rád, že tady přijela ta technika z okolních sborů, že můžeme lidem ukázat, jak ty dobrovolné jednotky fungují. Jsem rád, že ať už byla jakákoliv doba, tak ti hasiči fungují dál. Ať už byla druhá světová válka, covid, tak jsme to všechno nějak přečkali a jsme tady pořád pro lidi. Jsem rád, že se to posouvá jak technikou, tak i zkušenostmi dál a jsme schopni se vyrovnat těm profesionálním jednotkám a účinně jim pomáhat, což by bez pomoci města nešlo, bez financování a dalších věcí. Ta výbava je opravdu špičková. Za to jsme rádi, ale jde vidět, že i města v okolí si těch hasičů váží a že je financují.”

Bez výjezdových jednotek dobrovolných hasičů by se v dnešní době už neobešli ani profesionální hasiči. Jsou pro ně cennými partnery.

Ivo Pieter, ředitel ÚO Karviná, HZS MSK: “Dobrovolní hasiči samozřejmě důležití jsou. Je to nedílná součást zvlášť výjezdových jednotek. Je tady poplachový plán, určité pokrytí jednotkami požární ochrany a zrovna ta životická jednotka je jednotka tzv. typu tři, která má územní působnost a může být prakticky operačním střediskem poslána kdekoliv. Má na to vybavení, navíc ještě životická jednotka má předurčení k práci na vodě, jako jedna za dvou jednotek, které máme v okrese předurčeny. Druhá je v Bohumíně. Takže je to plně platná jednotka k výjezdu pomoci nám profesionálům.”

Akce končila spanilou jízdou hasičských vozidel městem.

Nahlásit chybu


K tématu

Požár lesa na vrcholu Velkého Javorníku byl námětem cvičení hasičů

14. května 2023 20:47 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Hasiči mají za sebou další cvičení u požáru lesa. Námětem se stal požár, kdy při hlášeném pálení klestí došlo, vlivem silného větru na vrcholu hory Velký Javorník i k rozhoření ohnisek a rozšíření požáru suchým lesním porostem směrem k přilehlé rozhledně a horské chatě.

Hasiči cvičili s Cobrou zásah u požáru v Dolní oblasti Vítkovic

5. května 2023 13:18 | Ostrava-město | Jiří Cileček

V úterý 2 května proběhl v Dolní oblasti Vítkovic praktický výcvik hasičů s vysokotlakým řezným a hasícím zařízením COBRA. Hasiči využili jednu z budov určenou k demolici, kde založili řízený požár a museli ho následně zlikvidovat pomocí nepřímého hašení.

Hasiči cvičili zásah u požáru v Nemocni Třinec

19. května 2023 14:10 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ve středu proběhlo v Nemocnici Třinec, ve spolupráci s třineckou stanicí Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje, taktické cvičení likvidace požáru, včetně vyhledávání a evakuace pacientů a personálu z požárem zasaženého oddělení.


Krnovská nemocnice, jako první u nás, uvedla do provozu unikátní transportní systém vzorků, podobný potrubní poště, avšak plně automatizovaný

Dnes 18:41 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Jamajský sprinter Usain Bolt uběhne 250 metrů za cca 23 sekund. Stejnou rychlostí nyní běhají po areálu krnovské nemocnice laboratorní vzorky v novém přepravním systému. Rychlostí 8 až 10 metrů za sekundu jsou transportovány z vyšetřoven do laboratoří nemocnice.

Domovníci preventisté se mariánskohorské radnici osvědčili. Problémy řeší rychle a zodpovědně

V Ostravě-Mariánských Horách a Hulvách se postupně zlepšuje technický stav bytových domů, jejich okolí a také bezpečnost. Za vším stojí domovníci preventisté, kteří se momentálně starají o 15 lokalit v obvodu.

Zelené parkoviště na Slezské ve Frýdku-Místku má být hotové ještě letos

Výstavba nového parkoviště na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku je před spuštěním. Místo zde najde na čtyři desítky aut. Stavba by měla začít do konce května a hotovo má být ještě letos. Parkoviště bude zasazeno do zeleně, aby se nenarušoval ráz okolí betonovou plochou.

Památník životické tragédie čeká rekonstrukce, lidé to vítají

Muzeum Těšínska se chystá zahájit práce na rekonstrukci životického památníku v Havířově. Práce by měly být dokončeny do srpna, aby se zde mohl uskutečnit pietní akt k uctění památky zavražděných mužů gestapem.

Marica ožívá. Strašák Poruby se po letech mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Studenti slezskoostravského gymnázia se chystají do Tanzánie, jejich projekt podporuje místní školu

Studenti hladnovského gymnázia možná vycestují ze Slezské Ostravy až do Tanzánie, a to díky projektu Hakuna Matata. Projekt sami vypracovali od píky s cílem zlepšit výuku na partnerské škole, podpořit výstavbu internátu, a zároveň si rozšířit vlastní obzory. Africkou expedici plánují už na leden.

Cyklistická doprava se stává v Ostravě fenoménem. Důležité ale je dbát na bezpečnost

Cyklistická doprava se v Ostravě stává fenoménem. Mnozí obyvatelé města i okolí využívají kolo denně a díky husté síti cyklostezek je to stále bezpečnější způsob dopravy. Na oblibě získává také sdílení jízdních kol. Strážníci proto často pořádají nejrůznější preventivní akce a vzdělávají cyklisty.

Kamerami jsou už vybaveny všechny vozy MHD v Ostravě. Velmi to zvyšuje bezpečnost

Jedním z důležitých faktorů při snaze o přilákání pasažérů do městské hromadné dopravy je její bezpečnost. Ostravský dopravní podnik na to velmi dbá a proto byla všechna vozidla vybavena kamerovým systémem. Nejen že to působí preventivně na zloděje a výtržníky, ale pomáhá to také policistům při odhalování pachatelů trestných činů.

Ve Slezské Ostravě se po zimě opravují výtluky, silnice se ale v obvodu opravují celoročně

Slezská Ostrava začala stejně jako ostatní městské obvody po zimě s opravou výtluků. Ve Slezské ale probíhá oprava silnic celoročně. Zajišťují ji slezskoostravské technické služby.

Studenti VŠB zkoumali možnosti rychvaldských veřejných prostranství a jejich využití

Workshop studentů Vysoké školy báňské naplno odstartoval spolupráci s městem Rychvald. Cílem projektu bude zvelebit veřejná prostranství a navrhnout jejich možné další využití.

Památník životické tragédie čeká rekonstrukce, lidé to vítají

Muzeum Těšínska se chystá zahájit práce na rekonstrukci životického památníku v Havířově. Práce by měly být dokončeny do srpna, aby se zde mohl uskutečnit pietní akt k uctění památky zavražděných mužů gestapem.

Opilý ujížděl policii a v Havířově srazil chlapce, na krku má obecné ohrožení

Dnes 8:21 | Havířov | Jiří Cileček

Loni v září několik kilometrů zběsile ujížděl policistům. Byl opilý a bez řidičáku. Ohrozil mnoho lidí a v Havířově nakonec srazil chlapce u přechodu pro chodce. Policie dlouho prověřovala, kolik lidí celkem ohrozil a nyní případ překvalifikovala. 53letý muž byl obviněn z obecného ohrožení a nyní mu hrozí až 8 let vězení.

Filmoví fanoušci si prohlédli zázemí karvinského kina Centrum

K 60. výročí založení karvinského městského domu kultury měli filmoví fanoušci možnost nahlédnout do zázemí kina Centrum. Dostali se ke konstrukci za plátno, prohlédli si akustiku i kabinu promítačů.

Stonavští předškoláci absolvovali zápis do 1. třídy

Včera 14:21 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Stonavští předškoláci během dvou dnů absolvovali zápisy do první třídy.

Body si fotbaloví soupeři ve Stonavě rozdělili

Včera 14:18 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Stonavští fotbalisté mají za sebou další zápas jarní sezóny. Na domácím hřišti tentokrát hostili Háj ve Slezsku.

Zapisani do pierwszej klasy PSP Stonawa

W środę 11 kwietnia przyszli zapisać swoje pociechy do pierwszej klasy również rodzice przyszłych uczniów Polskiej Szkoły Podstawowej w Stonawie-Hołkowicach.

Hasiči z Havířova-Životic oslavili 100 let, součástí bylo i společné cvičení. Jednotkám vadila špatně zaparkovaná auta
Vydáno 28. srpna 2023 11:06, Havířov, Bára Kelnerová
Pokud to uvidí lidé na vlastní oči, možná pochopí, jak velký problém představují špatně zaparkovaná vozidla. Touto cestou se vydali v Havířově, kde radnice s hasiči naplánovali velké cvičení požáru věžového domu. Zásah byl součástí oslav sta let vzniku SDH Havířov-Životice.

Dobrovolní hasiči z Havířova-Životic připravili v sobotu pro veřejnost, ale i své kolegy z okolních měst, bohatý program v areálu haly Slavie. Měli totiž co slavit. Historie založení sboru začala v srpnu roku 1923. Součástí oslav bylo i velké cvičení požáru ve věžovém domě ve Vardasově ulici. Kvůli špatně zaparkovanému vozidlu měli hasiči problém s ustavením techniky. A nejednalo se o jediné auto, které komplikovalo hasičům práci.

Pavel Budina, velitel hasičské stanice Havířov, HZS MSK: "Já myslím, že to je jeden z hlavních problémů při zásahové činnosti na území města Havířova, protože Havířov patří k výškově nejvíc zastavěné město i v rámci ČR. Je tady poměrně hodně výškových budov a s tím souvisí počet obyvatel, kteří vlastní svoje vozidla a zastaví ta vozidla nejraději nejblíž tam, kde to mají nejblíže ke svému domovu, a to nám komplikuje život při dojezdu na místo. Samozřejmě představa těch lidí je, že my si při jízdě k zásahům můžeme ta auta různě odtáhnout, nebo posunout, ale to není realita toho zásahu o život, a to si nemůžeme úplně dovolit. My se tam nějakým způsobem dostaneme, nebo si natáhneme ty hadice dál, ale komplikuje to ten časový rozvrh toho zásahu a samozřejmě i dojezd té techniky až na místo tam, kde bychom potřebovali. Samozřejmě je to vždy otázka hledání nějakého kompromisu, protože rozumíme tomu, že lidé musí někde parkovat, ale zase ti lidé to musí vidět z té strany bezpečnosti, protože sami by někdy potřebovali pomoc. Takže pro nás je důležité, že se to nějakým způsobem řeší.”

Právě při cvičení chtělo město ukázat, proč začne s odtahováním vozidel, která brání složkám IZS:

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "My jsme jako město v poslední době přistoupili k několika opatřením, která mají vliv na bezpečnost našich občanů v ulicích a jedno z těch opatření je, že i odtahujeme vozy, která brání hasičům a blokují příjezdy k nástupním plochám pro požární vozidla. Havířov je specifický tím, že má poměrně dost panelových a věžových domů a u těchto domů je pak velmi komplikované se s hasičskou technikou dostat na ta správná místa, aby třeba z vyšších pater bylo možno evakuovat lidi.”
anketa: "Měli by velký problém, protože tady, aby se nějaké hasičské auto dostalo, to je za trest. I popeláři tady mají problém."
anketa: "Také se mi to nelíbí, je to pravda. Bohužel, lidé parkují, kde se dá. Je tady málo místa parkovacího, ale není to vhodné, zrovna tady tedy." Město začne ty auta odtahovat. Souhlasíte s tím? “Ano, určitě.”
anketa: “To je správné, ale těch míst je tady tak málo, že nemáme kde zaparkovat. Já zrovna tady bydlím v tom baráku a je to hrůza tady parkovat. Existuje odtahovka, tak je mají odtáhnou ta auta.”

Ukázky práce hasičů se odehrávaly také v areálu haly Slavie.

Daniel Kyška, vyšetřovatel požárů ÚO Karviná, HZS MSK: "Bude tady ukázka simulovaného požáru střechy haly Slavie a záchrany osob pomocí výškové techniky, aby občané, kteří přijdou viděli, jak moc místa je zapotřebí pro tu samotnou výškovou techniku a naučili se možná lépe parkovat, aby my jsme se tam dostali včas. Potom tady dobrovolní hasiči budou mít ukázku hašení zapáleného auta. To je asi z té hasičské stránky. Poté jsou tady další složky. Je tady městská policie, bude tady ukázka psovodů. Má tady stánek Armáda ČR a budou tady mít nějaké laserové zbraně.”

Životickým hasičům přišlo popřát i vedení radnice.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Stovka jsou myslím kulatiny, které si zaslouží připomenutí. Ten dnešní den je i takový společenský a je to o tom, aby si lidé uvědomili, že jednotky SDH tady s námi jsou, že jsou tam lidí, kteří ve svém volném čase jsou připraveni obětovat své vlastní životy pro zdraví a bezpečí těch ostatních a myslím, že i na té technice tady dneska bude vidět, že havířovské sbory dobrovolných hasičů mají velmi kvalitní a moderní techniku a my si zakládáme na tom, aby když už ve svém volném čase jsou připraveni zachraňovat lidi, tak aby se minimalizovala rizika tím, že budou mít tu nejkvalitnější techniku, která je v daném místě a čase dostupná. Jsem rád, že to tak je. Havířovští dobrovolní hasiči patří v okrese a v kraji k těm nejlepším. Já jsem za to moc rád, jsem na ně hrdý a přeji jim, aby to byl začátek další stovky.”
Robert Ponzer, velitel jednotky SDH Havířov-Životice: “Tak já jsem hlavně rád, že tady přijela ta technika z okolních sborů, že můžeme lidem ukázat, jak ty dobrovolné jednotky fungují. Jsem rád, že ať už byla jakákoliv doba, tak ti hasiči fungují dál. Ať už byla druhá světová válka, covid, tak jsme to všechno nějak přečkali a jsme tady pořád pro lidi. Jsem rád, že se to posouvá jak technikou, tak i zkušenostmi dál a jsme schopni se vyrovnat těm profesionálním jednotkám a účinně jim pomáhat, což by bez pomoci města nešlo, bez financování a dalších věcí. Ta výbava je opravdu špičková. Za to jsme rádi, ale jde vidět, že i města v okolí si těch hasičů váží a že je financují.”

Bez výjezdových jednotek dobrovolných hasičů by se v dnešní době už neobešli ani profesionální hasiči. Jsou pro ně cennými partnery.

Ivo Pieter, ředitel ÚO Karviná, HZS MSK: “Dobrovolní hasiči samozřejmě důležití jsou. Je to nedílná součást zvlášť výjezdových jednotek. Je tady poplachový plán, určité pokrytí jednotkami požární ochrany a zrovna ta životická jednotka je jednotka tzv. typu tři, která má územní působnost a může být prakticky operačním střediskem poslána kdekoliv. Má na to vybavení, navíc ještě životická jednotka má předurčení k práci na vodě, jako jedna za dvou jednotek, které máme v okrese předurčeny. Druhá je v Bohumíně. Takže je to plně platná jednotka k výjezdu pomoci nám profesionálům.”

Akce končila spanilou jízdou hasičských vozidel městem.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/havirov/11000038803/hasici-z-havirovazivotic-oslavili-100-let-soucasti-bylo-i-spolecne-cviceni-jednotkam-vadila-spatne-zaparkovana-auta