Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zastupitelé v Havířově udělali strategická rozhodnutí, město bude vlastnit životické sady a opět pozemky ZŠ Mánesova

Havířov |

Zastupitelé Havířova měli na zasedání ke schválení mnoho důležitých bodů. Ať už rozpočet na rok 2024, odkup životických sadů a jednalo se také o pozemcích bývalé ZŠ Mánesova, které opět budou patřit městu.

Havířov má schválený rozpočet. Město počítá s příjmy ve výši 1,9 miliardy korun a s výdaji 2,5 miliardy. Rozdíl pokryje zapojení účelových fondů a také čerpání schváleného úvěru. Na investice bylo vyčleněno 670 milionů korun. Opozice z hnutí Havířov sobě například kritizovala, že město investuje do středu města a ne v okrajových částech a také nevěří, že se podaří proinvestovat plánovaná suma peněz.

Martin Cyž (Havířov Sobě), zastupitel: “Nesoulad vidím hlavně v tom, že my jako Havířov sobě vidíme, že rozpočet stále není proinvestiční. Město si bere 200milionový úvěr na to, aby dokrylo některé financování v rámci kapitálového rozpočtu, to je jedna věc. Druhá věc je ta, že letos se jim ani nepodařilo naplnit rozpočet roku 2023, o tom jsem také hovořil, kdy bylo naplněno asi 280 milionů korun ze 400 milionů připravených peněz. My víme, že na jedné straně se tady deklarují velká čísla a rozpočet vypadá relativně slušně i po příjmové stránce a na druhé straně nejsme schopni ani vystavět rozpočet a nemáme důvěru, že se to podaří i letos.”

Vedení radnice s názory opozice nesouhlasí.

Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: “Rozpočet je finanční plán. Stejně jako v každém plánu některé investice jdou, některé nejdou, ať už z jakýchkoliv důvodů. Nicméně, my se snažíme plnit, aby tento rozpočet byl splněný a vyčerpaný. To, že to není proinvestiční rozpočet, jak slyšíme hlasy opozice, já vyvracím touto jednoduchou tabulkou, kde je vidět, že oproti roku 2016, kde jsme investovali 213 milionů korun, kdežto letos 673 milionů korun. Takže tyto fámy vyvracíme. My investujeme třikrát více do infrastruktury tohoto města, než bylo zvykem a jsme rádi, že toto můžeme dělat, protože to je to, co jsme si předsevzali. 250 milionů korun půjde do oprav bytů, 150 milionů na sanace domů, které potřebují opravit, protože v minulosti jsme dostali velký balík domů, ve kterých nebyly investice provedeny a my se postupně snažíme toto napravit.”

Kritika opozice zazněla také na to, proč chce město navýšit rozpočet na Havířovské slavnosti o osm milionů korun.

Jana Feberová (SOCDEM), náměstkyně primátora: “Ta částka na Havířovské slavnosti je pořád stejná 12 milionů a teď k tomu přibylo 8 a všechny tyto prostředky jsou vázané. Vázané platby znamenají, že pokud se nevyčerpají, tak jdou zpět do rozpočtu města. A těch 8 milionů je tam z důvodu, že kdyby se náhodou podařilo sehnat kapelu, která by měla tak zvučné jméno, že bychom ji byli ochotni zaplatit. Ale zatím je to vše ve hvězdách a zatím platí a my počítáme s tou částkou 12 milionů korun. A pokud vyjde počasí tak, jak byly letošní Havířovské slavnosti, tak v rámci vstupného se ta částka celkem vrátí. Neříkám, že úplně, ale vrátí se hodně peněz do rozpočtu města a myslím, že to nebude taková horentní suma, kterou město za Havířovské slavnosti vynaloží. Lidé se pobaví a o to nám jde.”

Dalším důležitým bodem byla problematika kolem pozemků bývalé ZŠ Mánesova. V roce 2021 město uzavřelo smlouvu s hokejovým klubem z Českého Těšína, který se zavázal objekt zdemolovat a na pozemcích postavit víceúčelovou halu s ledovou plochou. Společnost ale nezískala na realizaci dotaci a požádala město o odstoupení od kupní smlouvy a dohodu o narovnání.

Libor Gavlas (Havířov Sobě), zastupitel: "My vůbec nezpochybňujeme záměr pana Malíře a společnosti Wolves, protože s tím záměrem bychom i souhlasili. Nicméně nesouhlasíme s celým průběhem, jak se to celé odehrálo a jak už jsem tady na zastupitelstvu zmiňoval, vše zase vypadá netransparentně, protože město si nechalo vypracovat posudek na demolici, ten posudek zní na 68 milionů, dohodli se na částce 40 milionů. Pan Malíř tady vystoupil a řekl, že ty náklady byly mnohem vyšší. Tak v podstatě my transparentně nevíme, kolik skutečně ty náklady na demolici byly.”
Petr Malíř, jednatel HC Wolves Český Těšín: “Ze začátku jsem byl zklamaný, že ten záměr nemůžeme realizovat, to pominulo. Pak následovala radost, že město přistoupilo férově na jednání s námi, že nás v tom nenechalo a teď jsem zase trochu zklamaný z toho, co jsem tady slyšel za argumenty, protože ten záměr je dobrý. Ledová plocha je potřeba, o tom snad ví všichni ve městě, hokej je tady velmi populární. Takže jsem překvapený, že by někdo chtěl nechat partnera v tom tak vykoupat, když tady do budoucna budeme chtít budovat cokoliv jiného, když bude jakákoliv příležitost. Teď jsou rozporuplné nahoru dolů ty pocity.”

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "Pozemky po tomto usnesení budou zpět města, to je si myslím dobrá zpráva. To ukazuje, že na začátku byla odvedena dobrá práce a ty smlouvy byly nastaveny dobře. Já si osobně myslím, že je důležité se soukromými investory jednat, chovat se k nim korektně, protože investor, který přijde a chce investovat ze svých nějakých 80 milionů do projektu, který má celkově stát 150 milionů, tak je to pro to město přínos. A ten soukromý investor až do posledního okamžiku, kdy požádal o odstoupení od té smlouvy, splnil všechny podmínky, které pro něho z té smlouvy vyplývaly. To je důležitý faktor, takže se choval po celou dobu korektně a já jsem přesvědčen o tom, že zastupitelstvo mu to vrátilo tím, že se chovalo také korektně. A navíc jsme přesvědčen, že ta dohoda je pro město výhodná.”

Co město plánuje s těmi pozemky?

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Momentálně jsou ty pozemky bez té zátěže, proběhla tam demolice. Ty pozemky jsou zhruba trojnásobně zhodnocené a je třeba také uvést, že zrušením toho původního usnesení, město nabylo ty pozemky do vlastnictví za původních podmínek. Takže pro město je to i v tomto směru výhodné. My momentálně tam nemáme v plánu stavět nějakou konkrétní stavbu, ale jsou to pozemky v centru města, jsou to velmi lukrativní pozemky a jsme přesvědčení o tom, že do budoucna pro ty pozemky využití najdeme. Momentálně se bavíme o tom, že bychom tam rozšířili v té části u ulice Mánesova parkovací kapacity.”

Nicméně, co se nemění, je to, že Havířov potřebuje druhou ledovou plochu. Co s tím?

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Momentálně řešíme projekt na řekněme modernizaci stávajícího zimního stadionu, protože se chystáme opravit, rekonstruovat střechu a řešíme potencionálně, že by se nová ledová plocha mohla objevit v této lokalitě, ale jednání jsou zatím na začátku a je třeba si uvědomit, že pokud nebudou ze strany státu vypsány patřičně dotační tituly, tak bychom to nebyli schopni realizovat bez vícezdrojového financování.”

Zastupitelé také schválili, že Havířov se stane novým vlastníkem životických sadů.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “My jsme především koupili pozemky životických sadů. My jsme koupili především pozemky v této rozvojové lokalitě. Jak všichni ví, Havířov rozvojové lokality nemá a nevlastní a z tohoto titulu je to pro nás strategická záležitost a my budeme v následujících letech velmi pozorně sledovat, jakým způsobem se budou vyvíjet projekty na to navazující, jako je přeložka I/11. Ale tam jsou ještě další pozemky, které má právě ta firma v pronájmu od pozemkového fondu a když se budeme o ty pozemky starat, tak je velká šance, že bychom se k těm pozemkům mohli do budoucna dostat. Takže pro město do budoucna velmi strategická záležitost. Není to tak, že zítra tam nebude ani stromek. Ta lokalita si vyžaduje nějaký řekněme přístup s respektem k tomu, co tam je, na co jsou lidé zvyklí. Takže my to budeme do budoucna řešit, ale dá se předpokládat, že v následujících pár měsících a na jaře se ta situace zásadně změní. My jsme teď schopní se o ty majetky starat a město je velmi dobrý hospodář, takže v tomto směru bych neměl žádné obavy.”
Nahlásit chybu


K tématu

Havířov má schválený rozpočet a bude novým vlastníkem životických sadů

29. prosince 2023 8:11 | Havířov | Bára Kelnerová

Havířov vyčlenil z rozpočtu na příští rok přes 670 milionů korun na investice. Zastupitelé rovněž schválili, že se město stane novým vlastníkem životických sadů.

AZ Havířov bojuje ve finále o postup do 1. ligy, fanoušci jsou nadšení

19. dubna 2024 12:01 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Klubu i fanouškům se splnil sen. AZ bojuje ve finále o postup do první ligy. Stav po druhém zápase je 1:1. Tým nyní čekají dva zápasy v Chomutově.

V Havířově se konalo zasedání zastupitelstva, řešila se energetika, investice i bezpečnost ve městě

12. března 2024 19:04 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Jak to bude v Havířově s dodávkami tepla po roce 2025? Nebo, proč nabrala výstavba dětského hřiště v ulici Jurije Gagarina zpoždění? To jsou jen některá témata, která se řešila na zasedání zastupitelstva.


Policisté zakročili proti mladíkovi, který si vykračoval poblíž šampionátu s kuličkovým samopalem

Včera 13:54 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Jak postupují policisté proti podezřelému s dlouhou střelnou zbraní si mohl na vlastní kůži vyzkoušet 18letý mladík z Ostravy. Nedaleko haly, kde se právě odehrává hokejové mistrovství světa, procházel s airsoftovou maketou samopalu.

Budoucí zdravotníci skládali praktické maturitní zkoušky

Včera 10:41 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Studenti středních zdravotnických škol skládali praktické maturitní zkoušky v Nemocnici Třinec.

Policisté zachránili život opilého muže, kterého doma málem udusila spálená večeře

Včera 10:13 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Dvojice ostravských policistů vyjela 14. května večer k zásahu do Opletalovy ulice v Porubě, kde lidé ohlásili kouř vycházející z jednoho bytu.

Na Lodičkách v Karviné se konal triatlon Boženy Němcové. Jednou z disciplín bylo veslování

18. května 2024 16:52 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Volnočasový areál Lodičky patřil na jeden den sportovním nadšencům. Konal se tady netradiční triatlon. Jednou z jeho disciplín bylo veslování, podívejte se na reportáž.

Školáci navrhovali, co v Ostravě zlepšit. Diskutoval s nimi starosta centrálního obvodu

Školáci v centru Ostravy dostali otázku, co by ve svém městě zlepšili. Z námětů pak vzešla beseda se starostou centrálního obvodu, který se dětem snažil na jejich otázky osobně odpovědět. Zajímala je hlavně čistota, bezpečí nebo možnosti volnočasového vyžití.

Světlo a kořeny novojičínského rodáka na Staré poště

Stará pošta nabízí v květnu výstavu všestranného výtvarníka, novojičínského rodáka, Antonína Gavlase. Její název “Kořeny světla” odkazuje na jeho rodiště a na hlavní princip jeho tvorby.

V Karviné zkrášlují další veřejná prostranství, proměnou projde několik míst ve městě

18. května 2024 9:39 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

V Karviné zkrášlují další veřejná prostranství. Po náměstíčku u Permonu a velké proměny prostoru u obchodního domu v centru města přišlo na řadu náměstíčko Gagarina a také plocha poblíž ulice Nedbalova. V současné době se už také připravuje proměna prostranství U Skleníku v Karviné-Ráji.

Studenti bruntálské průmyslovky postavili nejnovější Tatrovku, bude sloužit při zimní údržbě v okrese Bruntál

17. května 2024 12:23 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Propojení teorie s praxí je vysněným cílem moha středních i vysokých škol. Dokonale se to povedlo na bruntálské Střední průmyslové škole a obchodní akademii. Ve spolupráci s Tatrou Kopřivnice jako druzí v kraji zdejší studenti sestavili celou nejnovější Tatrovku.

V Porubě zahájili 5. ročník Sdílka. Letos u Floridy, kde je v plánu rekonstrukce celého prostoru

16. května 2024 21:02 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě slavnostně zahájili už 5. ročník Sdílka. Tato netradiční Pop Up expozice Začala už v roce 2016 na středovém pásu Hl. třídy a od té doby probíhá co dva roky pokaždé na jiném místě obvodu.

V Karviné už potřetí ocenilo vedení města na zámku Fryštát osobnosti ve zdravotnictví

17. května 2024 13:28 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Vedení Karviné se rozhodlo udělit Pamětní list Rady města Karviné osobnostem ve zdravotnictví. Vybráni byli ti, kteří svou práci dělají zodpovědně, s velkým nasazením a mimořádným rozsahem odborných aktivit.

Kovonský most v Karviné je stržen, nový se bude stavět do konce listopadu

18. května 2024 16:51 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Kovonský most je stržen. Demoliční práce budou probíhat přibližně do 20. května, hned na to začnou práce na novém mostě, který bude z technického hlediska stejný, jako ten původní.

Aktuálně z Karviné: Hromadné očkování psů se koná 21. května

18. května 2024 16:45 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

V úterý 21. května se uskuteční hromadné očkování psů proti vzteklině.

V hale Slavii se konalo regionální kolo mažoretek

17. května 2024 11:50 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

V hale Slavii se konalo regionální kolo mažoretek. Soutěž byla rozdělena na dvě kategorie. Pochodové defilé s dechovým orchestrem a pódiové disciplíny.

Žáci ze ZŠ K. Světlé vysadili na zahradě 22 jehličnanů

17. května 2024 11:43 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Každá třída ze Základní školy Karolíny Světlé si v zahradě zasadila svůj strom, o který se bude starat. V areálu vznikne také motýlí louka. Škola chce v dětech takto rozvíjet pozitivní vztah k přírodě.

Florbalisté z Horní Suché si z prestižního turnaje ve Švédsku dovezli zlato

17. května 2024 11:33 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Kalmarsund Floorball Cup ve Švédsku vyhrál tým z Horní Suché v kategorii B14. Ve velké konkurenci došly daleko i dívky. Ze skvělého výsledku mají radost hráči, trenéři, rodiče i obec.

V Karviné se konala náborová akce Policie ČR, studenti prošli fyzickými testy

16. května 2024 17:56 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Studenti pěti karvinských středních škol dostali příležitost vyzkoušet si fyzické testy, které jsou nutné pro přijetí k policii. Kdo je splnil, dostal rok platný certifikát. Pokud se tedy úspěšní studenti rozhodnou rozšířit řady policistů, nemusí fyzické testy dělat znovu.

Zastupitelé v Havířově udělali strategická rozhodnutí, město bude vlastnit životické sady a opět pozemky ZŠ Mánesova
Vydáno 19. prosince 2023 13:40, Havířov, Bára Kelnerová
Zastupitelé Havířova měli na zasedání ke schválení mnoho důležitých bodů. Ať už rozpočet na rok 2024, odkup životických sadů a jednalo se také o pozemcích bývalé ZŠ Mánesova, které opět budou patřit městu.

Havířov má schválený rozpočet. Město počítá s příjmy ve výši 1,9 miliardy korun a s výdaji 2,5 miliardy. Rozdíl pokryje zapojení účelových fondů a také čerpání schváleného úvěru. Na investice bylo vyčleněno 670 milionů korun. Opozice z hnutí Havířov sobě například kritizovala, že město investuje do středu města a ne v okrajových částech a také nevěří, že se podaří proinvestovat plánovaná suma peněz.

Martin Cyž (Havířov Sobě), zastupitel: “Nesoulad vidím hlavně v tom, že my jako Havířov sobě vidíme, že rozpočet stále není proinvestiční. Město si bere 200milionový úvěr na to, aby dokrylo některé financování v rámci kapitálového rozpočtu, to je jedna věc. Druhá věc je ta, že letos se jim ani nepodařilo naplnit rozpočet roku 2023, o tom jsem také hovořil, kdy bylo naplněno asi 280 milionů korun ze 400 milionů připravených peněz. My víme, že na jedné straně se tady deklarují velká čísla a rozpočet vypadá relativně slušně i po příjmové stránce a na druhé straně nejsme schopni ani vystavět rozpočet a nemáme důvěru, že se to podaří i letos.”

Vedení radnice s názory opozice nesouhlasí.

Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: “Rozpočet je finanční plán. Stejně jako v každém plánu některé investice jdou, některé nejdou, ať už z jakýchkoliv důvodů. Nicméně, my se snažíme plnit, aby tento rozpočet byl splněný a vyčerpaný. To, že to není proinvestiční rozpočet, jak slyšíme hlasy opozice, já vyvracím touto jednoduchou tabulkou, kde je vidět, že oproti roku 2016, kde jsme investovali 213 milionů korun, kdežto letos 673 milionů korun. Takže tyto fámy vyvracíme. My investujeme třikrát více do infrastruktury tohoto města, než bylo zvykem a jsme rádi, že toto můžeme dělat, protože to je to, co jsme si předsevzali. 250 milionů korun půjde do oprav bytů, 150 milionů na sanace domů, které potřebují opravit, protože v minulosti jsme dostali velký balík domů, ve kterých nebyly investice provedeny a my se postupně snažíme toto napravit.”

Kritika opozice zazněla také na to, proč chce město navýšit rozpočet na Havířovské slavnosti o osm milionů korun.

Jana Feberová (SOCDEM), náměstkyně primátora: “Ta částka na Havířovské slavnosti je pořád stejná 12 milionů a teď k tomu přibylo 8 a všechny tyto prostředky jsou vázané. Vázané platby znamenají, že pokud se nevyčerpají, tak jdou zpět do rozpočtu města. A těch 8 milionů je tam z důvodu, že kdyby se náhodou podařilo sehnat kapelu, která by měla tak zvučné jméno, že bychom ji byli ochotni zaplatit. Ale zatím je to vše ve hvězdách a zatím platí a my počítáme s tou částkou 12 milionů korun. A pokud vyjde počasí tak, jak byly letošní Havířovské slavnosti, tak v rámci vstupného se ta částka celkem vrátí. Neříkám, že úplně, ale vrátí se hodně peněz do rozpočtu města a myslím, že to nebude taková horentní suma, kterou město za Havířovské slavnosti vynaloží. Lidé se pobaví a o to nám jde.”

Dalším důležitým bodem byla problematika kolem pozemků bývalé ZŠ Mánesova. V roce 2021 město uzavřelo smlouvu s hokejovým klubem z Českého Těšína, který se zavázal objekt zdemolovat a na pozemcích postavit víceúčelovou halu s ledovou plochou. Společnost ale nezískala na realizaci dotaci a požádala město o odstoupení od kupní smlouvy a dohodu o narovnání.

Libor Gavlas (Havířov Sobě), zastupitel: "My vůbec nezpochybňujeme záměr pana Malíře a společnosti Wolves, protože s tím záměrem bychom i souhlasili. Nicméně nesouhlasíme s celým průběhem, jak se to celé odehrálo a jak už jsem tady na zastupitelstvu zmiňoval, vše zase vypadá netransparentně, protože město si nechalo vypracovat posudek na demolici, ten posudek zní na 68 milionů, dohodli se na částce 40 milionů. Pan Malíř tady vystoupil a řekl, že ty náklady byly mnohem vyšší. Tak v podstatě my transparentně nevíme, kolik skutečně ty náklady na demolici byly.”
Petr Malíř, jednatel HC Wolves Český Těšín: “Ze začátku jsem byl zklamaný, že ten záměr nemůžeme realizovat, to pominulo. Pak následovala radost, že město přistoupilo férově na jednání s námi, že nás v tom nenechalo a teď jsem zase trochu zklamaný z toho, co jsem tady slyšel za argumenty, protože ten záměr je dobrý. Ledová plocha je potřeba, o tom snad ví všichni ve městě, hokej je tady velmi populární. Takže jsem překvapený, že by někdo chtěl nechat partnera v tom tak vykoupat, když tady do budoucna budeme chtít budovat cokoliv jiného, když bude jakákoliv příležitost. Teď jsou rozporuplné nahoru dolů ty pocity.”

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "Pozemky po tomto usnesení budou zpět města, to je si myslím dobrá zpráva. To ukazuje, že na začátku byla odvedena dobrá práce a ty smlouvy byly nastaveny dobře. Já si osobně myslím, že je důležité se soukromými investory jednat, chovat se k nim korektně, protože investor, který přijde a chce investovat ze svých nějakých 80 milionů do projektu, který má celkově stát 150 milionů, tak je to pro to město přínos. A ten soukromý investor až do posledního okamžiku, kdy požádal o odstoupení od té smlouvy, splnil všechny podmínky, které pro něho z té smlouvy vyplývaly. To je důležitý faktor, takže se choval po celou dobu korektně a já jsem přesvědčen o tom, že zastupitelstvo mu to vrátilo tím, že se chovalo také korektně. A navíc jsme přesvědčen, že ta dohoda je pro město výhodná.”

Co město plánuje s těmi pozemky?

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Momentálně jsou ty pozemky bez té zátěže, proběhla tam demolice. Ty pozemky jsou zhruba trojnásobně zhodnocené a je třeba také uvést, že zrušením toho původního usnesení, město nabylo ty pozemky do vlastnictví za původních podmínek. Takže pro město je to i v tomto směru výhodné. My momentálně tam nemáme v plánu stavět nějakou konkrétní stavbu, ale jsou to pozemky v centru města, jsou to velmi lukrativní pozemky a jsme přesvědčení o tom, že do budoucna pro ty pozemky využití najdeme. Momentálně se bavíme o tom, že bychom tam rozšířili v té části u ulice Mánesova parkovací kapacity.”

Nicméně, co se nemění, je to, že Havířov potřebuje druhou ledovou plochu. Co s tím?

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Momentálně řešíme projekt na řekněme modernizaci stávajícího zimního stadionu, protože se chystáme opravit, rekonstruovat střechu a řešíme potencionálně, že by se nová ledová plocha mohla objevit v této lokalitě, ale jednání jsou zatím na začátku a je třeba si uvědomit, že pokud nebudou ze strany státu vypsány patřičně dotační tituly, tak bychom to nebyli schopni realizovat bez vícezdrojového financování.”

Zastupitelé také schválili, že Havířov se stane novým vlastníkem životických sadů.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “My jsme především koupili pozemky životických sadů. My jsme koupili především pozemky v této rozvojové lokalitě. Jak všichni ví, Havířov rozvojové lokality nemá a nevlastní a z tohoto titulu je to pro nás strategická záležitost a my budeme v následujících letech velmi pozorně sledovat, jakým způsobem se budou vyvíjet projekty na to navazující, jako je přeložka I/11. Ale tam jsou ještě další pozemky, které má právě ta firma v pronájmu od pozemkového fondu a když se budeme o ty pozemky starat, tak je velká šance, že bychom se k těm pozemkům mohli do budoucna dostat. Takže pro město do budoucna velmi strategická záležitost. Není to tak, že zítra tam nebude ani stromek. Ta lokalita si vyžaduje nějaký řekněme přístup s respektem k tomu, co tam je, na co jsou lidé zvyklí. Takže my to budeme do budoucna řešit, ale dá se předpokládat, že v následujících pár měsících a na jaře se ta situace zásadně změní. My jsme teď schopní se o ty majetky starat a město je velmi dobrý hospodář, takže v tomto směru bych neměl žádné obavy.”
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/havirov/11000040677/zastupitele-v-havirove-udelali-strategicka-rozhodnuti-mesto-bude-vlastnit-zivoticke-sady-a-opet-pozemky-zs-manesova