Domovy seniorů, základní školy, nebo kulturní domy. To jsou budovy, které jsou energeticky náročné a kde chce Havířov do roku 2025 provést rozsáhlá energetická opatření. Projekt počítá s fotovoltaikou, s výměnou 19 tisíc osvětlení za led svítidla, nebo osazením více než 4000 radiátorů chytrými termostatickými hlavicemi
Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "EPC znamená, že jsou to energetické projekty s garantovanou úsporou. My jsme nad tímto přístupem přemýšleli dlouho a první myšlenky vzniky už v roce 2016. Po roce 2018 jsme se touto problematikou začali zabývat poměrně intenzivně, až jsme se dostali do fáze vytvoření pozice energetika na magistrátu a do fáze řešení EPC projektu komplexně pro celé město Havířov.”
Proč jste se do toho pustili a jaká je ta hlavní myšlenka? Je to úspora energie, ekologie?
Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Ono je to kombinace toho všeho, co jste říkala, protože to je jednak komplexní přístup k energetice. My jsme založili se společností ČEZ ESCO společnou firmu ENVEZ, která má přijít do budoucna s řešením, jak vytápět Havířov, ale řekněme, že EPC problematika je v přímé souvislosti s touhle problematikou, protože samozřejmě se jedná o energetické úspory, ze kterých budou ty investice financovány a v rámci těch energetických úspor jsou navržena různá opatření pro různé objekty. Ten projekt je rozsáhlý a jde napříč městem a je to pro nás takový pilot, který budeme realizovat a pak budeme pokračovat dál.”
Říkáte, že jsou vytipovány určité objekty, kde se chystáte udělat opatření. Takže o jaké objekty se jedná a jaká opatření to budou?
Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Jedná se o nějaká opatření. Například na budově magistrátu, jedná se o opatření na budově Slavie, opatření na některých MŠ a ZŠ. Celkem v té první fázi se bude jednat o 22 objektů a ono se nedá říct komplexně, že všude proběhne tohle, protože v každém tom objektu proběhnou jiná opatření. Někde, kde už je zatepleno a jsou plastová okna, tak se vymění jen hlavice termoregulační na topných tělesech, aby se vzdáleně dala regulovat teplota v těch místnostech. Někde dojde k zateplení, někde dojde k výměně oken. V rámci kombinace těch všech opatření by mělo dojít k významným úsporám a důležitou součástí tohoto projektu je monitoring a management toho toku těch energií v rámci města, což je důležité. A tento projekt i počítá s umístěním s poměrně značné kapacity obnovitelných zdrojů a fotovoltaiky na střechách jak ZŠ, tak budově magistrátu.”
Určitě jste si dělali kalkulaci, o jaké úspory energií se bude jednat?
Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Celkově ten projekt je projektován v objemu kolem 150 milionů korun bez DPH a ty úspory jsou přes 14,5 milionu ročně bez DPH.”
Kdy se chystáte s tou realizací začít a na čem to bude záviset?
Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “My už jsme začali, protože proběhl výběr realizátora. Takže ty úvodní práce již probíhají. Ono se jedná hlavně o to, že pro spoustu těch objektů my nemáme dostatečně kvalitní dokumentaci a teď se v té první fázi verifikace zjišťuje, že u některých objektů jsou zdi tam, kde nemají být, naopak tam, kde mají být, tak nejsou. Takže probíhá verifikace celého projektu a je to úvodní fáze, která je nesmírně důležitá a já doufám, že se přes ni dostaneme co nejrychleji a celý ten projekt předpokládám, že bude v příštím roce finišovat.”
Jaké ocenění Havířov za tento projekt získal a co na to říkáte?
Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “To byla soutěž, která hodnotila EPC projekty napříč celou republikou. Ten panel byl veskrze odborný. O to cennější ta cena je a my jsme získali hlavní cenu v kategorii nejlepší EPC projekt. Parametry toho projektu jsou natolik zajímavé, že my ho vlastně realizujeme i bez dotačního titulu. A já věřím, že se nám podaří celou energetiku posunout na další level a občané z toho budou moci těžit.”