Toto je klasická situace na světelném přechodu pro chodce v centru Havířova. Zelená svítí jen chvilku a lidé na druhou stranu dojdou přesto, že svítí červený panáček.
anketa: "Je to špatně sestavené. Starší lidé mají velký problém, ti zůstanou chudáci vždy uprostřed. Nemají šanci to doběhnout. Navíc, když já jdu, v půlce už je červená, tak řidiči troubí."
anketa: "Podle mě je to dostačující, jak to blikne, že by se měl člověk rychle pohybovat a projít to.” A co staří lidé, nebo lidé o holích? “Snažit se nezdržovat a maximálně rychle, jak to jde, ale ne, že když blikne červená, tak se teprve teď rozhodnu a půjdu přes přechod."
Kde je tedy pravda a jak správně přecházet přes přechod?
Petr Sobek, odbor komunálních služeb MmH: "Chodec může na řízený světelný přechod vstoupit pouze na zelený signál. To je vstup. Dokončit přecházení již může na červenou a to znamená, nejkratším možným způsobem. Řidiči, kteří odbočují na větev křižovatky, kde je přechod pro chodce a chodci bylo umožněno vstup na zelenou, je povinen chodci umožnit přejití na druhou stranu. Ptají se lidé, vždy jim to vysvětlíme a bohužel i někteří řidiči to neznají, neví a potom dochází k tomu, že jeden druhému vyhrožuje, troubí, hrozí, atd.”
Nastavení delšího intervalu pro vstup na přechody by znamenalo kolaps v dopravě na všech křižovatkách.