Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Karvinská MP a PČR kontrolují sběrny ve městě

  • Karviná,

V rámci svých povinností vyrážejí karvinští strážníci společně s policisty namátkově na kontroly sběrných surovin na území města. Zajímá je, jestli v hromadách šrotu nenajdou věci pocházející z trestné činnosti a také jestli majitelé sběren dodržují vyhlášku a posílají peníze na účet.

Od března roku 2015 platí vyhláška, která sběrnám zakazuje výkup kovů za hotové. Peníze za musí majitelé a provozovatelé sběren posílat na účty. Karvinští strážníci spolu s policisty proto občas namátkově sběrny kontrolují. Zajímá je i to, co sem lidé vozí a odkud.

"Zjišťujeme, zda tady není nějaký kradený materiál  nebo městský mobiliář jako jsou kanálové vpustě a podobně," řekl Petr Bičej, ředitel MP Karviná.

Někteří majitelé sběren odmítli vyjádření na kameru, kvůli konkurenci. Udržet se na trhu je podle nich ale v dnešní době těžké. V žádné z kontrolovaných sběren nenašli strážci zákona nic co by nasvědčovalo porušování zákona.

"Při běžných kontrolách nezjišťujeme zásadní pochybení, je pravda, že od roku 2015 kdy ministerstvo životního prostředí prováděcí vyhláškou změnilo výkup na hotovosti, tak se převádí za výkup na účet, tak ta situace je úplně jiná, klesl zásadním způsobem výkup železného šrotu, některé sběrny musely zrušit svou činnost, protože už pro ně nebyla rentabilní," dodal Bičej.

Před změnou výkupu z hotovosti na účet fungovalo v Karviné 11 sběren, po roce 2015, kdy vyhláška začala platit, jich funguje 7, z toho jedna zahájila činnost až v roce 2017. Klesl i počet tun vykupovaného materiálu. V roce 2011 vykoupily sběrny 12 136 tun, v roce 2018 to bylo jen 2320 tun.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy