Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Karvinská škola si připomněla historii Těšínska

  • Karviná,

Děti a učitelé z karvinské Základní a Mateřské školy Slovenská si v projektovém dni připomněli 100. výročí sedmidenního boje o Těšínsko a rovnou si zopakovali i proběhnuvší sté výročí vzniku Československa. Ve třídách se děti s učiteli věnovali různým činnostem z minulosti.

Sedmidenní boje o Těšínsko mezi Čechy a Poláky, které proběhly v lednu roku 1919, se staly námětem projektového dne Základní a Mateřské školy Slovenská. Šlo o střet, v němž se dva sousedící národy v důsledku rozpadu Rakouska-Uherska a upevňování své státnosti střetly v bojích o Těšínské knížectví.  Škola si rovnou připomněla i 100. výročí vzniku Československa. 

“Sté výročí Československa bylo sice v říjnu 2018, ale v lednu 2019 Češi a Poláci vedli mezi sebou  krátkou válku a to, že se Těšínsko stalo součástí Československa, se rozhodovalo až v roce 1919, proto jsme projektový den zařadili až v roce 2019,” vysvětlil ředitel školy Michael Klos. 

Samotný projektový den měl čtyři fáze. Žáci se seznámili se základními fakty, sbírali informace z přednáškových bloků a předávali je ostatním. Ve třídách se děti s učiteli věnovali různým tématům a činnostem z minulosti. A připojili se i malí předškoláci. 

“Vyzvali jsme i mateřskou školku, aby se k nám přidala. Celý týden se věnovali tomuto tématu, učili se hymnu, vytvářeli vlajky, lepili lípy, dělali české státní znaky i karvinské znaky,” dodal Klos.

 "My jsme dělali listy, přilepovali jsme je ke stromu a strom se jmenuje lípa." "My teď děláme českou vlajku. A proč máš na sobě kroj? Protože slavíme sto let Těšínska," vysvětlily děti.

 Škola projektový den prožila kvůli nejen kvůli připomínce důležitých mezníků historie republiky a regionu, ale i k úctě k tradicím.

 “Na to se dnes hodně zapomíná, na naši identitu, že jsme Češi. Stačilo málo a mohli jsme být třeba Poláci a slavit výročí v rámci Polské republiky,” uzavřel ředitel. 

Na závěr projektu, v rámci čtvrté fáze, také všichni společně na nádvoří složili živý obraz české vlajky.

Nahlásit chybu


K tématu
Z + M Logistics, spol. s r.o. - Orlová
Orlová
od 7 388 do 12 313 Kč/měsíc

Detail

Správa železnic, státní organizace Bohumín
Bohumín
od 30 000 Kč/měsíc

Detail

BĚLA - služby s.r.o. - okres Karviná
Karviná
od 3 000 do 13 000 Kč/měsíc

Detail