Karvinská škola si připomněla historii Těšínska

  • 14:11,
  • Karviná ,

Děti a učitelé z karvinské Základní a Mateřské školy Slovenská si v projektovém dni připomněli 100. výročí sedmidenního boje o Těšínsko a rovnou si zopakovali i proběhnuvší sté výročí vzniku Československa. Ve třídách se děti s učiteli věnovali různým činnostem z minulosti.

Sedmidenní boje o Těšínsko mezi Čechy a Poláky, které proběhly v lednu roku 1919, se staly námětem projektového dne Základní a Mateřské školy Slovenská. Šlo o střet, v němž se dva sousedící národy v důsledku rozpadu Rakouska-Uherska a upevňování své státnosti střetly v bojích o Těšínské knížectví.  Škola si rovnou připomněla i 100. výročí vzniku Československa. 

“Sté výročí Československa bylo sice v říjnu 2018, ale v lednu 2019 Češi a Poláci vedli mezi sebou  krátkou válku a to, že se Těšínsko stalo součástí Československa, se rozhodovalo až v roce 1919, proto jsme projektový den zařadili až v roce 2019,” vysvětlil ředitel školy Michael Klos. 

Samotný projektový den měl čtyři fáze. Žáci se seznámili se základními fakty, sbírali informace z přednáškových bloků a předávali je ostatním. Ve třídách se děti s učiteli věnovali různým tématům a činnostem z minulosti. A připojili se i malí předškoláci. 

“Vyzvali jsme i mateřskou školku, aby se k nám přidala. Celý týden se věnovali tomuto tématu, učili se hymnu, vytvářeli vlajky, lepili lípy, dělali české státní znaky i karvinské znaky,” dodal Klos.

 "My jsme dělali listy, přilepovali jsme je ke stromu a strom se jmenuje lípa." "My teď děláme českou vlajku. A proč máš na sobě kroj? Protože slavíme sto let Těšínska," vysvětlily děti.

 Škola projektový den prožila kvůli nejen kvůli připomínce důležitých mezníků historie republiky a regionu, ale i k úctě k tradicím.

 “Na to se dnes hodně zapomíná, na naši identitu, že jsme Češi. Stačilo málo a mohli jsme být třeba Poláci a slavit výročí v rámci Polské republiky,” uzavřel ředitel. 

Na závěr projektu, v rámci čtvrté fáze, také všichni společně na nádvoří složili živý obraz české vlajky.
Farma Bezdínek s.r.o.
Karviná
od 18 000 Kč do 25 000 Kč

Detail

EUROLINE s. r. o.
Karviná
od 30 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků