Sedmidenní boje o Těšínsko mezi Čechy a Poláky, které proběhly v lednu roku 1919, se staly námětem projektového dne Základní a Mateřské školy Slovenská. Šlo o střet, v němž se dva sousedící národy v důsledku rozpadu Rakouska-Uherska a upevňování své státnosti střetly v bojích o Těšínské knížectví. Škola si rovnou připomněla i 100. výročí vzniku Československa.
“Sté výročí Československa bylo sice v říjnu 2018, ale v lednu 2019 Češi a Poláci vedli mezi sebou krátkou válku a to, že se Těšínsko stalo součástí Československa, se rozhodovalo až v roce 1919, proto jsme projektový den zařadili až v roce 2019,” vysvětlil ředitel školy Michael Klos.
Samotný projektový den měl čtyři fáze. Žáci se seznámili se základními fakty, sbírali informace z přednáškových bloků a předávali je ostatním. Ve třídách se děti s učiteli věnovali různým tématům a činnostem z minulosti. A připojili se i malí předškoláci.
“Vyzvali jsme i mateřskou školku, aby se k nám přidala. Celý týden se věnovali tomuto tématu, učili se hymnu, vytvářeli vlajky, lepili lípy, dělali české státní znaky i karvinské znaky,” dodal Klos.
"My jsme dělali listy, přilepovali jsme je ke stromu a strom se jmenuje lípa." "My teď děláme českou vlajku. A proč máš na sobě kroj? Protože slavíme sto let Těšínska," vysvětlily děti.
Škola projektový den prožila kvůli nejen kvůli připomínce důležitých mezníků historie republiky a regionu, ale i k úctě k tradicím.
“Na to se dnes hodně zapomíná, na naši identitu, že jsme Češi. Stačilo málo a mohli jsme být třeba Poláci a slavit výročí v rámci Polské republiky,” uzavřel ředitel.
Na závěr projektu, v rámci čtvrté fáze, také všichni společně na nádvoří složili živý obraz české vlajky.