Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nové budky pro sovy v Karviné, nainstalovaly je děti s ornitologem

  • Karviná,

V karvinském parku Boženy Němcové přibyly na stromech další ptačí budky. Tentokrát děti z místní přírodovědné stanice společně s ornitologem rozvěsily budky pro třetí největší a nejhojnější sovu - puštíka obecného.

V karvinském parku Boženy Němcové visí na stromech nové ptačí budky. Jsou bytelnější a rozmístěny dál od sebe. Sloužit budou sovám, konkrétně puštíku obecnému.

Je to třetí největší sova, živí se hlodavci, je hojná na polích, je to hnědá sova, středně velká," řekla Renáta Klenková, členka Přírodovědné stanice Karviná 

Má kolem 4 mláďat, jejich vajíčka jsou bílá, hnízdní brzy z jara,  je super, že pro ně děláme budky," dodala Marie Witoszová.

"Budka musí mít rozměry 30x30x50 a otvor 12x12 cm. Na dně přidáme výstelku, která je nezbytná. Sova si nestaví hnízdo a na holé podlaze by se jí vajíčka rozkutálela," vysvětlil ornitolog Otakar Závalský.

Výška umístění není pro sovu až tak důležitá, zahnízdila by klidně i dva metry vysoko. Vzhledem k tomu, že jsou budky ale v městském parku, umísťují se výše, aby měly sovy klid  a nikoho nelákalo jim do budek nakukovat, případně je ničit. V parku je puštíků dost, budky se ale musí rozmísťovat dál od sebe.

"Puštíci jsou teritoriální, takže nejbližší vzdálenost je půl kilometru, lepší ještě dál," dodal ornitolog.

Výrobu ptačích budek opět  zajistil odbor komunálních služeb magistrátu města Karviné.

Mladí přírodovědci takto pomáhají ptákům už několik let, budky různých velikostí pro několik druhů volně žijících ptáků instalují v lesích, parcích nebo u řeky. Naposledy rozvěsili vyrobené ptačí budky typu sýkorník tady v parku letos v únoru.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy