Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na stopě biodiverzitě! Žáci z Karviné mají přehled, co ve městě roste a žije

  • Karviná,

Žáci ze Základní školy Dělnická celý rok pozorovali pestrou rostlinnou a živočišnou říši v okolí školy i v širším okolí. Na závěr se rodičům i široké veřejnosti pochlubili výslednou prací.


Roční přírodovědný projekt nazvaný Biodiverzitě na stopě byl velmi užitečný pro žáky ZŠ Dělnická a prospěšný pro změnu mínění veřejnosti. V průběhu projektu totiž žáci pravidelně pozorovali  veškeré zastoupení rostlinných a živočišných druhů v okolí školy, vše vyhodnocovali, popisovali a fotili. 

"Před dvěma lety byla vyhlášena výzva Nadačním fondem Hyundai - Ekologie a životní prostředí v okolí školy. My jsme zvolili téma “Biodiverzitě na stopě”, žáci poznávali během celého roku rostlinstvo a živočichy v okolí školy," vysvětlil ředitel školy Petr Juras.

"My jsme v projektu Biodiverzita chodili a fotili živočichy, i mimo školu. I v kompostu jsme hledali  různé živočichy ," dodala žákyně školy Nela Szabová, účastnice projektu.

Na konci projektu všechny své poznatky žáci prezentovali několika způsoby.

"Například výjezd do arboreta Nového dvoru, kalendář na celý rok 2020 a pět informačních tabulí, na které jsou traviny, rostliny, živočišstvo a ptáci. Cílem bylo, abychom žáky přitáhli více k přírodopisu a to nejen od lavic, ale ze života kolem školy," dodal ředitel.

Kromě kalendáře a informačních tabulí žáci také vyráběli hmyzí domečky, ptačí budky a krmítka.
Úplně na začátku celého projektu byla myšlenka změnit povědomí veřejnosti o přírodě ve městě. Podle vstupní ankety totiž lidé žijící mimo Karvinou nevnímají přírodu jako pestrou a bohatou na různorodost druhů. Stále převládá názor, že Karviná je město zdevastované těžbou. Žáci díky výsledkům svých pozorování mohou zvýšit informovanost veřejnosti o skutečnosti, že tomu tak není.

"Obyvatelé Karviné si více jak 50 procenty myslí, že bohatá je, ale návštěvníci nehodnotí přírodu karvinskou příliš hezky. Celý projekt bude opět končit testem, který by měl potvrdit, že veřejné mínění se aspoň trochu změnilo k lepšímu," řekla koordinátorka projektu Jana Divišová.

Do projektu se zapojili žáci dobrovolně prostřednictvím kroužku. Závěrečná kampaň byla obohacena i kvízem pro všechny.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy