Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Karviná nakoupila nádoby na zákonem povinný sběr olejů a tuků za vlastní peníze

  • Karviná,

Města a obce v ČR budou mít od ledna příštího roku zákonnou povinnost zřídit kontejnery pro sběr kuchyňských tuků a olejů. V Karviné jsou na to připraveni, z vlastních financí město pořídilo 35 kontejnerů, do kterých budou moci obyvatelé města použitý olej a tuky v PET lahvích vhazovat.

Třicet nádob je rozmístěno různě po městě, pět nádob se nachází přímo v areálu sběrného dvora technických služeb, i tam mohou lidé použitý olej přivézt.

 “Seznam míst s umístěním nádob je na webu města nebo se mohou občané informovat přímo na Odboru komunálních služeb MMK. Většinou se nachází u ZŠ a MŠ, protože předpokládáme, že nádoby budou využívat kuchyně a jídelny těchto zařízení,” vysvětlila vedoucí Odboru komunálních služeb MMK Jana Maierová. 

Použité tuky a oleje bude v Karviné svážet externí firma.  Kromě nádob na sběr jedlého oleje a tuků se v areálu TS nově nachází i dva velké wintejnéry.  Pracovníci Odboru komunálních služeb MMK letos zdarma rozdali 200 ks košíků  na bioodpady do domácnosti a obnovili 5 kontejnerových stání.

 “Rovněž jsme uspěli ve vyřizování dotace na kompostéry, jejich přidělování by mělo být ještě v listopadu a koncem roku se mohou občané opět těšit zase na stolní kalendář 2020 se svozy odpadu. Kalendář budeme opět rozdávat zdarma,” připomněla Maierová. 

Že třídit lidé umí, svědčí několik letos získaných cen. 

“Můžeme se pochlubit tím, že jsme se letos přihlásili do projektu Recyklojízda na podporu baterií, dále do soutěže na podporu třídění elektra, kde jsme získali 2 ceny - 50  tisíc korun za skokana roku a 2. místo za aktivní obec, pořádali jsme soutěž pro děti v rámci třídění odpadu.A získali jsme i ocenění skokan roku v třídění komunálních odpadu,” vyjmenovala vedoucí Odboru komunálních služeb MMK Jana Maierová.

 Ve třídění komunálního odpadu se karvinští opět zlepšili. V roce roce 2018 vytřídili občané 1223 tun papíru, plastu a skla – což je o 109 tun více než v roce 2017. Naopak co se nedaří zlepšit, je neustálé vyhazování kusového odpadu k popelnicím místo do sběrného dvora.

 “Občané by měli prioritně využívat sběrný dvůr TS, neodkládat kusový odpad k popelnicím. V posledních měsících se tak neděje a svozová technika to nestačí svážet,” posteskl si Michal Bartečko, vedoucí provozovny Odpady TS Karviná.

 Sběrný dvůr slouží především obyvatelům města. Toto místo ale začaly zneužívat podnikatelé a firmy, které sem ve velkém naváží třeba stavební suť. 

”Proto máme takovou novinku, poslední dva měsíce už odpad evidujeme přes evidenční software, který hlídá návozy jednotlivých aut. Chceme zamezit tomu, aby podnikatelé nezneužívali náš sběrný dvůr, protože ze zákona mají povinnost si svůj odpad řešit po vlastní linii a na své vlastní náklady,” dodal Bartečko. 

Celkové provozní  náklady v souvislosti se svozem, sběrem a samotné likvidace  odpadu patří mezi největší položku z běžné údržby ve městě. Z rozpočtu města je to objem až 42 milionů korun ročně.


Slezské divadlo za výlohou

Slezské divadlo se připojilo k výzvě Oživené výlohy pražského souboru Cirk La Putyka a za sklem uzavřeného nákupního centra Slezanka v centr...

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků