Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Sametová revoluce znamenala i počátek vysokého školství v Karviné

  • Karviná,

Na 17. listopad vzpomínala i Obchodně podnikatelská fakulta. Tento historický mezník českých dějin totiž odstartoval fungování fakulty a to v budově patřící Komunistické straně Československa, která právě po pádu totality začala sloužit studentům. Fakulta si k tomuto výročí připravila výstavu.

S pádem totality, který se váže k listopadovým událostem roku 1989, je spojen další významný mezník přímo v historii města Karviné - počátek vysokého školství. Obchodně podnikatelská fakulta totiž začala fungovat zhruba po roce a půl od kolaudace budovy KSČ. 

"Souvislost mezi sametovou revolucí a existencí fakulty je silná a pevná, protože bez Sametové revoluce by fakulta vůbec nefungovala. V té době bylo několik možností, samozřejmě vznik univerzity byl jedním z těch hlavních, ale druhým klíčovým konkurentem byl přesun a vybudování lázeňského provozu v této budově. Díky Bohu a rozhodnutí lidí v referendu a následně rozhodnutí, tady vznikla univerzita a všechny prostory byly dány nově vznikající fakultě," popsal vznik fakulty děkan OPF Karviná Daniel Stavárek.

Výuka začala v říjnu o rok později. Prvním děkanem se stal tehdy Emanuel Šustek, který stál v čele skupiny lidí usilující o vznik fakulty.

"Tyto dny byly plné schůzek s učiteli na gymnáziích, učňovských školách, ale byly i konference učitelské v Orlové, Karviné a Havířově, na kterých jsme mluvili o tom, že tady bude vysoká škola. Od prvopočátku jsme chtěli tuto školu zaměřit na ekonomické a podnikatelské obory. Protože tady bylo hodně lidí, kteří dříve pracovali ve státních podnicích, ale byli nakloněni soukromému podnikání. Měli podnikatelské vlohy a tyto vlohy se lehce v nich probudili, když věděli, že budou mít na pomoc i vzdělávací zařízení, kde jsme jim slíbili kurzy manažerské v managementu, ale i jazykově jsme je chtěli vybavit," řekl první děkan fakulty Emanuel Šustek.

"Začalo se přijímat několik desítek až stovek studentů a s tím, jak výuka pokračovala, nastupovaly první ročníky, tak jsme se dostali na úroveň tisíc studentů od prvního do pátého ročníku studia, ale to byl rok 1994-1995," dodal Stavárek.

Přehlednou výstavu historických dokumentů, novinových článků a fotografií, které zrod fakulty mapují připravovala fakulta ve spolupráci se Státním okresním archivem půl roku.

Zájemcům bude výstava zdarma zpřístupněna do konce ledna přístího roku.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků