Sametová revoluce znamenala i počátek vysokého školství v Karviné

  • 16:03,
  • Karviná ,

Na 17. listopad vzpomínala i Obchodně podnikatelská fakulta. Tento historický mezník českých dějin totiž odstartoval fungování fakulty a to v budově patřící Komunistické straně Československa, která právě po pádu totality začala sloužit studentům. Fakulta si k tomuto výročí připravila výstavu.

S pádem totality, který se váže k listopadovým událostem roku 1989, je spojen další významný mezník přímo v historii města Karviné - počátek vysokého školství. Obchodně podnikatelská fakulta totiž začala fungovat zhruba po roce a půl od kolaudace budovy KSČ. 

"Souvislost mezi sametovou revolucí a existencí fakulty je silná a pevná, protože bez Sametové revoluce by fakulta vůbec nefungovala. V té době bylo několik možností, samozřejmě vznik univerzity byl jedním z těch hlavních, ale druhým klíčovým konkurentem byl přesun a vybudování lázeňského provozu v této budově. Díky Bohu a rozhodnutí lidí v referendu a následně rozhodnutí, tady vznikla univerzita a všechny prostory byly dány nově vznikající fakultě," popsal vznik fakulty děkan OPF Karviná Daniel Stavárek.

Výuka začala v říjnu o rok později. Prvním děkanem se stal tehdy Emanuel Šustek, který stál v čele skupiny lidí usilující o vznik fakulty.

"Tyto dny byly plné schůzek s učiteli na gymnáziích, učňovských školách, ale byly i konference učitelské v Orlové, Karviné a Havířově, na kterých jsme mluvili o tom, že tady bude vysoká škola. Od prvopočátku jsme chtěli tuto školu zaměřit na ekonomické a podnikatelské obory. Protože tady bylo hodně lidí, kteří dříve pracovali ve státních podnicích, ale byli nakloněni soukromému podnikání. Měli podnikatelské vlohy a tyto vlohy se lehce v nich probudili, když věděli, že budou mít na pomoc i vzdělávací zařízení, kde jsme jim slíbili kurzy manažerské v managementu, ale i jazykově jsme je chtěli vybavit," řekl první děkan fakulty Emanuel Šustek.

"Začalo se přijímat několik desítek až stovek studentů a s tím, jak výuka pokračovala, nastupovaly první ročníky, tak jsme se dostali na úroveň tisíc studentů od prvního do pátého ročníku studia, ale to byl rok 1994-1995," dodal Stavárek.

Přehlednou výstavu historických dokumentů, novinových článků a fotografií, které zrod fakulty mapují připravovala fakulta ve spolupráci se Státním okresním archivem půl roku.

Zájemcům bude výstava zdarma zpřístupněna do konce ledna přístího roku.
Centrum krásy a odpočinku Havířov
Havířov
od 12 075 do 15 000 Kč/měsíc

Detail

ADESTRA servis, s.r.o. - Albert supermarket
Havířov
od 14 600 do 23 500 Kč/měsíc

Detail

Slezská diakonie - Hannah Orlová azylový dům
Orlová
od 24 800 do 28 864 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků