Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Karvinské děti si prohlédly ručně psaná vysvědčení, pracovní knížky i "Matrojšky"

  • Karviná,

Základní a Mateřská škola U Lesa připravila pro své žáky projekt nazvaný “Devítky v české historii”. V rámci projektu si mohly děti prohlédnout i předměty z minulého století a dozvěděly se spoustu zajímavostí.

Devítky v České historii. To je název projektu, který pedagogové připravili pro žáky své školy. V první části připravili 15 stanovišť, skupinky dětí věkově od druhých do devátých tříd se tak mohli i lépe poznat a podporovat.

"Devítky, to není jen rok 1939 nebo 1919, ale určitě najdeme další roky, které se zapsaly do historie. Nechtěli jsme předat suchá fakta, ale formou her, kvízů a soutěží jsme si tato výročí připomněli," řekla Václava Wojewodová, učitelka, organizátorka projektu.

Ve druhé části projektu se mohli žáci prostřednictvím komentované výstavy nazvané “Jak běžel čas” seznámit s předměty charakteristickými  pro minulé století.

"Dělí se do sekce hudební, technické a hraček, máme tady i lázeňství," popsala Marta Sedláčková, učitelka, spoluorganizátorka projektu.

Škola oslovila rodiče a prarodiče dětí, aby pomohli s pestrostí výstavy a některé kousky na výstav půjčili.

"Tři týdny jsme dělali sbírku, zapojil se i pedagogický sbor, ani jsme netušili, že to bude v takovém rozsahu," dodala Sedláčková.

Nejatraktivnější pro děti byla sekce hraček. Starší žáky zajímali i ručně psané výuční listy, pracovní knížky z doby války a podobně.

"Mě tady zaujaly věci, co děti donesly, které jsem neznal, třeba foťáky nebo hračky." "Já jsem nevěděla spoustu věcí, třeba o módě, o telefonech." "Mě zaujala škola, jaké měly děti pomůcky, nevěděl jsem, že mají taková kružítka a hračky mě zaujaly," řekly děti.

A proč se tato výstava dnes už historických předmětů vůbec uspořádala?

"Aby žáci znali historii, je tam i pokora k dějinám a také proto, aby věděli, že vývoj jde dopředu a věci mají hodnotu, nemají se ničit," uzavřela učitelka.

Výstavu si také prohlédli rodiče.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků