Karvinské děti si prohlédly ručně psaná vysvědčení, pracovní knížky i "Matrojšky"

  • 11:28,
  • Karviná,

Základní a Mateřská škola U Lesa připravila pro své žáky projekt nazvaný “Devítky v české historii”. V rámci projektu si mohly děti prohlédnout i předměty z minulého století a dozvěděly se spoustu zajímavostí.

Devítky v České historii. To je název projektu, který pedagogové připravili pro žáky své školy. V první části připravili 15 stanovišť, skupinky dětí věkově od druhých do devátých tříd se tak mohli i lépe poznat a podporovat.

"Devítky, to není jen rok 1939 nebo 1919, ale určitě najdeme další roky, které se zapsaly do historie. Nechtěli jsme předat suchá fakta, ale formou her, kvízů a soutěží jsme si tato výročí připomněli," řekla Václava Wojewodová, učitelka, organizátorka projektu.

Ve druhé části projektu se mohli žáci prostřednictvím komentované výstavy nazvané “Jak běžel čas” seznámit s předměty charakteristickými  pro minulé století.

"Dělí se do sekce hudební, technické a hraček, máme tady i lázeňství," popsala Marta Sedláčková, učitelka, spoluorganizátorka projektu.

Škola oslovila rodiče a prarodiče dětí, aby pomohli s pestrostí výstavy a některé kousky na výstav půjčili.

"Tři týdny jsme dělali sbírku, zapojil se i pedagogický sbor, ani jsme netušili, že to bude v takovém rozsahu," dodala Sedláčková.

Nejatraktivnější pro děti byla sekce hraček. Starší žáky zajímali i ručně psané výuční listy, pracovní knížky z doby války a podobně.

"Mě tady zaujaly věci, co děti donesly, které jsem neznal, třeba foťáky nebo hračky." "Já jsem nevěděla spoustu věcí, třeba o módě, o telefonech." "Mě zaujala škola, jaké měly děti pomůcky, nevěděl jsem, že mají taková kružítka a hračky mě zaujaly," řekly děti.

A proč se tato výstava dnes už historických předmětů vůbec uspořádala?

"Aby žáci znali historii, je tam i pokora k dějinám a také proto, aby věděli, že vývoj jde dopředu a věci mají hodnotu, nemají se ničit," uzavřela učitelka.

Výstavu si také prohlédli rodiče.
Farma Bezdínek s.r.o.
Karviná
od 18 000 Kč do 25 000 Kč

Detail

EUROLINE s. r. o.
Karviná
od 30 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků