Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nevidomí a slabozrací z Havířova a Orlové šli společně do kina

  • Karviná,

Pro nevidomé a slabozraké lidi z promítala regionální knihovna v kinosále film Návštěvníci a to v rámci projektu Společně s úsměvem. Jeho cílem je zlepšit lidem s postižením zraku přístup ke kulturnímu vyžití třeba právě zprostředkováním promítání filmů s audiopopisem.

Aby si i nevidomí a slabozrací lidé vychutnali filmy stejně jako zdraví lidé, existuje pro tuto skupinu lidí speciální filmová verze. Filmy pro nevidomé mají navíc jednu zvukovou stopu, takzvaný audiopopis.

Film si přišli užít nevidomí a slabozrací z Havířova a Orlové, členové organizace pro nevidomé a těžce zrakově postižené občany.

"Jsme moc rádi, že nám nabídli tady tento komentovaný film. Vidím světlo tmu, pohybuji se jakžtakž, film nevidím, který herec tam zrovna vystupuje," řekla Anna Kožinová, vedoucí zařízení Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR v Orlové.

Kriticky k těmto filmům  ovšem přistupuje jedna z členek spolku. Když ještě viděla, filmy si pamatuje a teď, když vidí šedočerně, může je srovnat s filmy okomentovanými.

"Já se musím přiznat, že jsem si koupila dva filmy domů a byla jsem zklamaná tím komentářem, takže si nedělám iluze. Jsou komentované naprosto nepodstatné věci, které mi nic nevysvětlovaly a zbytečně narušovaly ten děj. Některé věci si komentátor mohl odpustit a vysvětlit podstatné věci, nevím," vysvětlila  postoj k těmto filmům  Pavla Bradová, zrakově postižená divačka.

Filmů s audiopopisem není moc a licence k jejich vysílání je finančně dražší, proto také knihovna oslovila Nadaci OKD, aby filmy pro zrakově postižené mohla nakoupit.

"Promítání pro nevidomé a slabozraké pořádáme v rámci projektu Společně s úsměvem, který finančně podpořila Nadace OKD," řekla knihovnice Vladěna Turowská.

Regionální knihovna už toto promítání pořádá pravidelně. Kromě promítání filmů je dalším cílem projektu Společně s úsměvem pořádání kreativních setkání pro děti se specifickými potřebami. K tomuto cíli přistupujeme ve spolupráci s Mateřskou, Základní a Střední školou Karviná-Vydmuchov.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy