Lidé si stále více zvykají na třídění odpadu. Rok od roku stoupá počet vytříděných komodit jako je papír, plast, sklo, textil nebo bioodpad.
Máme šikovné občany a také ten systém, který máme ve městě pro primární separaci a roztřídění ,zafungoval perfektně. Mezi lety 2018 a 2019 se nám podařilo vytřídit o sto tun papíru více, máme o třicet tun více skla, máme o třicet tun více plastů," řekl ředitel TS Karviná Zbyněk Gajdacz.
Na třídění odpadu navazuje jeho odbyt a další zpracování. S tím je ale v současné době problém. Najít na trhu odbyt pro některé druhotné suroviny, je stále těžší. Po plastech nyní začíná být problém také s papírem.
“Je pravda, že tři, čtyři roky zpátky jsme za tyto komodity dostávali zaplaceno od odběratelů. Dneska musím říct, že v loňském roce se situace úplně obrátila a my musíme ještě zaplatit za to, že tříděný odpad předáváme dál, dalším zpracovatelům. A obávám se, že situace nebude lehká ani v následujících letech,” vysvětlil ředitel Technických služeb Karviná Zbyněk Gajdacz.
Podobnou situaci zažívají i další města a obce v republice.
“V současné době situace na trhu s druhotnými surovinami v podobě papíru není lehká. Velmi se zhoršila k minulému období. Situace je taková, že kvalitně vytříděný papír jsou ještě pozitivní ceny, ten se vykupuje. Pokud jde o horší kvalitu papíru, jako je lepenka, znečištěný papír a podobně, tak za ty jsou už negativní ceny za odběr. Buď od nás vezme odběratel papír za přijatelnou cenu, nebo skončí jako palivo v cementárně,” řekl ředitel společnosti CEVYKO Václav Zyder.
Celá dnešní situace se vyvinula z postoje Číny, která ještě donedávna byla obrovským odběratelem druhotných surovin.
"Čína zhruba před dvěma lety ohlásila, že druhotných surovin má dost svých a nebude odebírat druhotné suroviny z celosvětové produkce, tím pádem v Evropě zůstalo velké množství vytříděného materiálu. Obávám se, že Evropa jako celek dnes ještě není připravena, co se týče zpracovatelských kapacit a nás ČR, se to týká dvojnásob tato záležitost," dodal Gajdacz.
Města spoléhají na nový zákon o odpadech, od kterého očekávají i podporu recyklačních a hlavně zpracovatelských subjektů druhotných surovin.
"V ČR se posuneme dál, kdy bude konečně schválen nový zákon o odpadech. Až tento zákon bude schválen a dá jistotu všem účastníkům s druhotnými komoditami, pak přijdou i větší investice do zpracovatelských kapacit," uzavřel ředitel.
Třídit papír se ale stále vyplatí. Protože kdyby města měla tento odpad odvážet na skládku, zaplatí mnohonásobně více.