Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Města začínají doplácet za vytříděný papír. Záchranu vidí ve změně legislativy

  • Karviná,

Třiďte odpad a šetřete životní prostředí. Města ale stále více upozorňuji na to, že na trhu chybí zpracovatelské firmy. Situace došla už tak daleko, že za některé vytříděné suroviny musí technické služby odběratelům platit.

Lidé si stále více zvykají na třídění odpadu. Rok od roku stoupá počet vytříděných komodit jako je papír, plast, sklo, textil nebo bioodpad. 

Máme šikovné občany a také ten systém, který máme ve městě pro primární separaci a roztřídění ,zafungoval perfektně. Mezi lety 2018 a 2019 se nám podařilo vytřídit o sto tun papíru více, máme o třicet tun více skla, máme o třicet tun více plastů," řekl ředitel TS Karviná Zbyněk Gajdacz.

Na třídění odpadu navazuje jeho odbyt a další zpracování. S tím je ale v současné době problém. Najít na trhu odbyt pro některé druhotné suroviny, je stále těžší. Po plastech nyní začíná být problém také s papírem. 

 “Je pravda, že tři, čtyři roky zpátky jsme za tyto komodity dostávali zaplaceno od odběratelů. Dneska musím říct, že v loňském roce se situace úplně obrátila a my musíme ještě zaplatit za to, že tříděný odpad předáváme dál, dalším zpracovatelům. A obávám se, že situace nebude lehká ani v následujících letech,” vysvětlil ředitel Technických služeb Karviná Zbyněk Gajdacz.

Podobnou situaci zažívají i další města a obce v republice.

“V současné době situace na trhu s druhotnými surovinami v podobě papíru není lehká. Velmi se zhoršila k minulému období. Situace je taková, že kvalitně vytříděný papír jsou ještě pozitivní ceny, ten se vykupuje. Pokud jde o horší kvalitu papíru, jako je lepenka, znečištěný papír a podobně, tak za ty jsou už negativní ceny za odběr. Buď od nás vezme odběratel papír za přijatelnou cenu, nebo skončí jako palivo v cementárně,” řekl ředitel společnosti CEVYKO Václav Zyder.

Celá dnešní situace se vyvinula z postoje Číny, která ještě donedávna byla obrovským odběratelem druhotných surovin.

"Čína zhruba před dvěma lety ohlásila, že druhotných surovin má dost svých a nebude odebírat druhotné suroviny z celosvětové produkce, tím pádem v Evropě zůstalo velké množství vytříděného materiálu. Obávám se, že Evropa jako celek dnes ještě není připravena, co se týče zpracovatelských kapacit a nás ČR, se to týká dvojnásob tato záležitost," dodal Gajdacz.

Města spoléhají na nový zákon o odpadech, od kterého očekávají i podporu recyklačních a hlavně zpracovatelských subjektů druhotných surovin.

"V ČR se posuneme dál, kdy bude konečně schválen nový zákon o odpadech. Až tento zákon bude schválen a dá jistotu všem účastníkům s druhotnými komoditami, pak přijdou i větší investice do zpracovatelských kapacit," uzavřel ředitel.

Třídit papír se ale stále vyplatí. Protože kdyby města měla tento odpad odvážet na skládku, zaplatí mnohonásobně více.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy