Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Péče o seniory a lidi v karanténě je v Karviné prioritou

  • Karviná,

Krizový štáb Karviné hodnotil současnou situaci a především poznatky z terénu, které získal například ze strany městských strážníků, policie nebo sociálních pracovníků. Stále mezi priority města patří zajištění pomoci a péče pro seniory a lidi v karanténě.

Krizový štáb Karviné projednával i další organizační kroky, které se v příštích dnech uskuteční.  Také hodnotil současnou situaci a především poznatky z terénu, které získal například ze strany městských strážníků, policie nebo sociálních pracovníků. “Jsme vyhodnocovali současnou situaci, Z hlediska nošení roušek jsem dostali příznivé informace ze strany MP i státní policie, těch prohřešků je minimum, ta osvěta půjde dál,” řekl primátor Karviné Jan Wolf (ČSSD). 

Prohřešky se prozatím řeší domluvou, v některých případech ale už sahá MP po přísnějších opatřeních a pokutách. "Kontrolujeme usnesení vlády, kterým se nařizuje omezení volného pohybu osob. Je možný pohyb v přírodě, parku, ale ne se stýkat s druhými osobami, nepouštět děti na písek před dům, to je porušení nařízení vlády. Kontrolujeme roušky, budeme přitvrzovat, za včerejšek budeme oznamovat 4 přestupky za porušení krizového zákona a budeme na místě pokutovat do výše 10 tisíc korun, za neuposlechnutí výzvy úřední osoby. Nejenže člověk na místě může dostat vysokou pokutu, ale zároveň budeme oznamovat přestupky, za který mohou lidé dostat pokutu podle krizového zákona až do výše 20 tisíc korun," řekl ředitel MP Karviná Petr Bičej. 

Krizový štáb projednával i další organizační kroky, které se v příštích dnech uskuteční. Stále mezi priority města patří zajištění pomoci a péče pro seniory a lidi v karanténě. Pro ně funguje kontaktní linky, kam mohou tito lidé volat. 

"Kromě toho spolupracujeme s dobrovolnickou organizací ADRA, některé požadavky seniorů jim předáváme a taky spolupracujeme s ČČK,” řekla Martina Smužová, vedoucí Odboru sociálního MMK.

Nejčastěji se senioři ptají na roušky, nakupování a donášku léků a obědů, aby co nejméně vycházeli ven. Roušky v těchto dnech šijí členky kroužku šikovných rukou, úředníci magistrátu, knihovnice, učitelé, Juventus, ale i švadlenky z řad veřejnosti.  Do bytových domů seniorů se budou roznášet v prvních dnech příštího týdne. 

"Řešíme předávání léků, jsme v kontaktu s praktickými lékaři, hledáme řešení. jedna z možností jet e-recept, který by se řešil zprostředkovaně přes náš odbor, druhá možnost jsou dobrovolníci," dodala Smužová.

 Česká pošta zvažuje, že mezi své priority v této době zařadí i donášku důchodů do místa bydliště, aby pro peníze senioři nemuseli chodit na poštu.

Sociální služby v rámci nařízení vlády uzavřely od 16. března denní stacionář v Aleji a denní centrum na ulici Závodní. Přijali také preventivní opatření, aby chránili své zaměstnance i klienty. mají také svůj krizový štáb.

 "Dočasně je omezen provoz úředních hodin na pečovatelské službě a pokladně," upřesnila  Blanka Dadoková, vedoucí Sociálních služeb Karviná. 

Preferují se bezhotovostní převody na účet nebo platby kartou. Prozatím jsou zakázány návštěvy na odlehčovací službě. Sociální služby také sestavili seznam klientů, kteří nemají rodinu nebo jejich příbuzní žijí daleko a nemají zajištěnou péči po dobu domácí izolace. Do terénu chodí 11 pečovatelek a 6 asistentek.

 "V současné době pečujeme o dvě stě klientů z dřívějších 350, řada klientů odřekla v této situaci péči a zajišťuje tu péči rodina," řekla Dadoková. 

Naopak nárust zaznamenaly Sociální služby Karviná v žádostech o obědy. Denně zajišťují rozvoz 200 obědů.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků