Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V karvinském kostele Povýšení svatého kříže zazněly zvony i varhany

  • Karviná,

V kostele Povýšení svatého kříže v Karviné-Fryštátě se uskutečnil ojedinělý koncert, na kterém zazněly společně kostelní zvony i varhany. Přítomní posluchači se v rámci koncertu dozvěděli podrobnosti o tomto královském nástroji a práci zvoníků mohli sledovat přímo na plátně v kostele.

Městský dům kultury v Karviné uspořádal ve spolupráci s farností ojedinělý koncert, který odstartoval varhanní festival. Ten potrvá do konce září. Byl výjimečný, protože kromě tohoto královského nástroje zazněly ve skladbách i kostelní zvony.

Marta Wierzgoń, varhanice: “Není to žádná náhoda, skladby, které budeme hrát, pro zvony a varhany, byly inspirovány i varhany i zvony. První, kterou budeme hrát, se jmenuje Preludium, která se hraje před něčím, před událostí, poslední se jmenuje Postludium, obě skladby napsal Michal Wierzgoń, můj syn."

Zvoníci ve věži kostela společně rozezněly čtyři zvony.

Tadeáš Podstawka, zvoník: "Je to Benedikt, váží kolem 1,5 tuny, je v tónině D, druhým je Jan Pavel II v tónině Fis, sv. Barbora v tónině A a máme i panenku Marii Fryštátskou v tónině H."

Karviná se vyznačuje tím že má nejvíce zvoníků, celkem je jich 12, stejně jako apoštolů.

Tadeáš Podstawka, zvoník: "Potřebujeme dirigenta a čtyři zvoníky, kteří budou tahat za lana."

Už tuto neděli se rozezní varhany znovu, v rámci prvního koncertu festivalu. Ten se uskuteční už po šestnácté.-.

Marta Wierzgoń, varhanice: “První koncert bude 6. září, vystoupí Martin Kovařík, varhaník z Havířova, zahraje v duetu se svou ženou Evou, houslistkou."

Koncert v kostele Povýšení svatého kříže v Karviné-Fryštátě začne opět v 16 hodin.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy