Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Přikrmování zvěře v zimě patří k úkolům myslivců. Přidávají i lék proti střečkům

Karviná |

Myslivost není jen o lovu, ale hlavně o potřebné a užitečné pomoci divoké zvěři. Bez neustálého přikrmování by zvěř v zimních měsících nepřežila. Své o tom ví například myslivci z Karviné, kteří chodí zvěř pravidelně přikrmovat.

Jednou až dvakrát týdně přicházejí karvinští myslivci k hájence v Borku, aby tady připravili směs krmení pro zvěř. Tu mají uskladněnou v sudech, aby se do ní nepustili hlodavci.

Jaroslav Oszelda, revírník úseku Borek, člen MS Karviná-Ráj: "Každý myslivec si to určuje sám, jestli vidím, že ta strava je pryč, tak doplním. To znamená chodit kontrolovat a doplňovat. Záleží úživnost honitby, máme tam kaštany, žaludy, vidím, že tu srnčí hrabe, ono nehrabe proto, aby si hrálo, ale proto, aby našlo potravu. V této lokalitě vím, že hrabe kvůli žaludům."

Přikrmuje se zvěř pernatá, potrava se sype do zařízení nazvané zásyp.

Jaroslav Oszelda, revírník úseku Borek, člen MS Karviná-Ráj: "Momentálně stojíme u krmelce, to je zařízení pro zvěř spárkatou. Krmíme ovsem, může se dávat i řepa, listy z řepy a podobně, kdysi jsme dělali krmelci je objemové krmivo, je tam seno, pak můžeme dávat zrní."

Do krmení přidávají preventivně myslivci i lék proti střečkům, což je parazit, který klade larvy do těla spárkaté zvěře.

Jaroslav Oszelda, revírník úseku Borek, člen MS Karviná-Ráj: "Máme střečky podkožním, nosohltanové, je to moucha, která se zavrtá pod kůži, tam se zakuklí, je tam larva, která pak vylítne moucha. My to zjistíme, když ta zvěř kýchá, prská a když třeba myslivec ji uloví a stahuje tu kůži, tam vlastně jsou vidět ty larvičky, je to nepříjemné pro někoho, kdo to v životě neviděl."

Důležitá je pro zvěř i sůl, tu myslivci doplňují do takzvaného medicinálního lizu.

Jaroslav Oszelda, revírník úseku Borek, člen MS Karviná-Ráj: "To zařízení vypadá takto nebo to můžete dát na pařez, do pařezu. Ta sůl se deštěm roztápí a krásně vidíte, jak ta zvěř okusuje nebo olizuje ten strom. Teď už by se mělo pomalu končit, ale dobrý myslivec ví, že pokud je mráz a sníh, když ta zvěř trochu dostane, nic se nestane."

Myslivci se snaží regulovat počty přemnožené škodné zvěře, jako je liška, kuna, divočáci nebo straky.


Jan Musiolek, člen MS Karviná-Ráj: "To je všude známo, že jsou přemnoženi. Je to ale dost velký problém, může se stát, že při takové pochůzce člověk potká tu lišku. Z té pernaté se do konce února střílí ještě straka, to je taky škůdce malý, který vybírá hnízda a živí se masem, malými zajíci, bažantky, ale od konce února je pak hájení, taky mají mladé, tak se nestřílí. Všechno je zákonem dané, kdy se může co střílet."

V lesích se také vyskytuje psík mývalovitý.

Jan Musiolek, člen MS Karviná-Ráj: "To přišlo z Ukrajiny přes Slovensko. Je to škodná jako liška, ale dá se říct, že ještě horší."

Divočáci přicházejí sem k nám nejčastěji z Polska přes Černý les. Lišky se zase pohybují nejčastěji kolem domů, kde mají lidé drůbež. Problém myslivci ale nevidí jen v přemnožení škodné, ale i pohybu volně puštěných psů v lesích nebo na polích. Ti třeba srnu nedohoní, následky jsou ale pro ni, po samotném úprku před psem fatální.

Jan Musiolek, člen MS Karviná-Ráj: "Ona když utíká, je plná, uteče a potom pes se schová doma, do tepla, ona zůstane v té zimě spocená a většinou dostane zápal plic a uhyne."

Klid a toleranci bude potřebovat zvěř i v dubnu a květnu, kdy budou přivádět mladé.

Jan Musiolek, člen MS Karviná-Ráj: "Budou mít zajíčci mladé, bažanti mladé a ti volně puštění psi je vyhánějí."

Myslivci proto prosí majitelé psů, aby i v tomto období si své psy hlídali.

Nahlásit chybu


Magická noc si posledního dubna podmaní centrum města

První velkou akcí pod širým nebem bude v Novém Jičíně posledního dubna tradiční pálení čarodějnic. V tento den se otevře i rekonstruované Laudonovo nádvoříčko a novinkou bude ohňová show.

Elektrárna Dětmarovice odchází od uhlí

Včera 12:40 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Elektrárna Dětmarovice odchází od uhlí. Společnost ČEZ zde za 2 miliardy korun postaví novou nízkoemisní teplárnu, která zajistí dodávky tepla pro Bohumín a Orlovou na další desítky let.

ADRA a dobrovolnictví na zkoušku s hendikepovanými klienty Santé

V rámci celorepublikových dnů dobrovolnictví uspořádala ADRA společně s organizací Santé projekt dobrovolnictví na zkoušku. Lidé o trávení volného času s hendikepovanými projevili zájem.

Mateřská škola v Horní Suché oslavila 100 let

Mateřská škola na Základní škole s polským vyučovacím jazykem v Horní Suché oslavila v Dělnickém domě krásných 100 let. Program byl bohatý a hlavně barevný.

Dlouholetý trenér juda Zdeněk Frenštátský získal Cenu města Havířova

V Kulturním domě Leoše Janáčka radnice ocenila osobnosti ve vybraných oblastech společenského života. Cenu města Havířova za rok 2023 si odnesl dlouholetý trenér Zdeněk Frenštátský.

Důležité zastávky MHD ve Frýdku-Místku dostávají nové digitální informační panely

Frýdek-Místek společně s dopravcem zvyšuje kvalitu MHD. Aktuálně se na důležitých zastávkách a terminálech instalují digitální LED panely. Ty ukazují informace o příjezdech autobusů v reálném čase a také mohou zobrazovat zprávy o mimořádných událostech.

Waldorfská škola v Ostravě-Porubě funguje už 10 let. Začínala pod hlavičkou Základní školy Ĺ. Štúra

Waldorfská škola v Ostravě-Porubě oslavila 10 let od svého založení. K tomuto výročí uspořádala Jarní slavnost, na které v kulturním domě Poklad vystoupily žáci mateřské školy, základní školy a studenti lycea.

O mrakodrap v centru Ostravy má zájem nový investor, zachován by měl být návrh Evy Jiřičné

25. dubna 2024 8:36 | Ostrava-Centrum | Libor Běčák

Město Ostrava opětovně usiluje o záchranu jedné z dominant centra města – výškové budovy na ulici Ostrčilova. Pozemek, budovu a další záležitosti včetně závazných návrhů na rekonstrukci znovu nabídnul k prodeji. Stalo se tak poté, co předchozí zájemce o koupi nemovitostí nesignoval příslušné smlouvy a zadávací řízení na veřejnou zakázku bylo zrušeno.

I končící těžba uhlí vyžaduje průběžnou modernizaci důlního zařízení

25. dubna 2024 8:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Byť se dobývání černého uhlí v podzemí Karvinska blíží ke svému konci, společnost OKD musí průběžně modernizovat zařízení, které do ukončení těžby bude potřebovat.

Okolí kostela sv. Ducha ozdobí jezírko. Na projektu se podíleli i občané

25. dubna 2024 8:41 | Ostrava-Jih | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Další krásný veřejný prostor v Ostravě Jihu vznikne v okolí kostela sv. Ducha v Zábřehu. Dnes jde v podstatě o parkoviště, které se přemění v příjemnou lokalitu s jezírkem a spoustou míst k trávení volného času. Na projektu se podíleli i občané.

V Karviné se mladí lidé zabývali udržitelnou architekturou a cirkulární ekonomikou

V Karviné se žáci základních a středních škol zapojili do evropského projektu se zaměřením na energetiku a udržitelnost. V březnu dostali zadání týkající se nového využití vyřazených krytů světel z budovy polikliniky. Ty nejlepší nápady zadavatelé projektu ocenili hodnotnými cenami.

ZUŠ L. Janáčka uspěla v postupové soutěži orchestrů

Na 300 žáků základních uměleckých škol z celého Moravskoslezského kraje přijelo do Havířova, kde se konala postupová soutěž orchestrů. Absolutním vítězem přehlídky se stali žáci ze ZUŠ z Frýdku-Místku a uspěla u ZUŠ L. Janáčka.

Klavíristka Wanda Miech oslavila 95. narozeniny svým koncertem. V hudebním světě je aktivní už 80 let

25. dubna 2024 16:13 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Wanda Miech z Karviné je zřejmě nejstarší a nejdéle aktivní klavíristkou v České republice. Koncertuje od svých 15 let a letos oslaví 95. narozeniny. K jubileu uspořádala slavnostní koncert, na kterém sama účinkovala.

Studenti VŠB představili návrhy zvelebení veřejných prostranství v Rychvaldě

25. dubna 2024 10:48 | Rychvald | Libor Běčák | Rychvaldský miniexpres

Spolupráce Vysoké školy báňské s městem Rychvald přinesla první hmatatelné výsledky. Studenti před zástupci města a veřejnosti představili své návrhy, jak upravit některá veřejná prostranství.

ZUŠ Orlová zve zájemce o hru na hudební nástroj

24. dubna 2024 16:04 | Orlová | Monika Ociepková | Orlovský miniexpres

Základní umělecká škola v Orlové uspořádala projekt s názvem Hudební pokojíček pro předškoláky z mateřských škol.

Těšínské divadlo muselo zrušit své představení ve Stonavě, nabídne náhradní termín

24. dubna 2024 16:03 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

V neděli 21.4. měla polská scéna Těšínského divadla už po druhé ve své novodobé historii zavítat do Stonavy. Na konci září roku 2019 přijela s představením divadelní hry Ondrášek, Pán Lysé Hory, kterou divákům zahráli pod širým nebem v parku U Domu PZKO. Tentokrát byla na programu hra podle předlohy knihy Karin Lednické Šikmý kostel. Sál Domu PZKO byl ale v 17.00 hod., kdy mělo představení začít prázdný. Představení muselo být na poslední chvíli zrušeno.

Přikrmování zvěře v zimě patří k úkolům myslivců. Přidávají i lék proti střečkům
Vydáno 23. února 2021 11:11, Karviná, Monika Danková
Myslivost není jen o lovu, ale hlavně o potřebné a užitečné pomoci divoké zvěři. Bez neustálého přikrmování by zvěř v zimních měsících nepřežila. Své o tom ví například myslivci z Karviné, kteří chodí zvěř pravidelně přikrmovat.

Jednou až dvakrát týdně přicházejí karvinští myslivci k hájence v Borku, aby tady připravili směs krmení pro zvěř. Tu mají uskladněnou v sudech, aby se do ní nepustili hlodavci.

Jaroslav Oszelda, revírník úseku Borek, člen MS Karviná-Ráj: "Každý myslivec si to určuje sám, jestli vidím, že ta strava je pryč, tak doplním. To znamená chodit kontrolovat a doplňovat. Záleží úživnost honitby, máme tam kaštany, žaludy, vidím, že tu srnčí hrabe, ono nehrabe proto, aby si hrálo, ale proto, aby našlo potravu. V této lokalitě vím, že hrabe kvůli žaludům."

Přikrmuje se zvěř pernatá, potrava se sype do zařízení nazvané zásyp.

Jaroslav Oszelda, revírník úseku Borek, člen MS Karviná-Ráj: "Momentálně stojíme u krmelce, to je zařízení pro zvěř spárkatou. Krmíme ovsem, může se dávat i řepa, listy z řepy a podobně, kdysi jsme dělali krmelci je objemové krmivo, je tam seno, pak můžeme dávat zrní."

Do krmení přidávají preventivně myslivci i lék proti střečkům, což je parazit, který klade larvy do těla spárkaté zvěře.

Jaroslav Oszelda, revírník úseku Borek, člen MS Karviná-Ráj: "Máme střečky podkožním, nosohltanové, je to moucha, která se zavrtá pod kůži, tam se zakuklí, je tam larva, která pak vylítne moucha. My to zjistíme, když ta zvěř kýchá, prská a když třeba myslivec ji uloví a stahuje tu kůži, tam vlastně jsou vidět ty larvičky, je to nepříjemné pro někoho, kdo to v životě neviděl."

Důležitá je pro zvěř i sůl, tu myslivci doplňují do takzvaného medicinálního lizu.

Jaroslav Oszelda, revírník úseku Borek, člen MS Karviná-Ráj: "To zařízení vypadá takto nebo to můžete dát na pařez, do pařezu. Ta sůl se deštěm roztápí a krásně vidíte, jak ta zvěř okusuje nebo olizuje ten strom. Teď už by se mělo pomalu končit, ale dobrý myslivec ví, že pokud je mráz a sníh, když ta zvěř trochu dostane, nic se nestane."

Myslivci se snaží regulovat počty přemnožené škodné zvěře, jako je liška, kuna, divočáci nebo straky.


Jan Musiolek, člen MS Karviná-Ráj: "To je všude známo, že jsou přemnoženi. Je to ale dost velký problém, může se stát, že při takové pochůzce člověk potká tu lišku. Z té pernaté se do konce února střílí ještě straka, to je taky škůdce malý, který vybírá hnízda a živí se masem, malými zajíci, bažantky, ale od konce února je pak hájení, taky mají mladé, tak se nestřílí. Všechno je zákonem dané, kdy se může co střílet."

V lesích se také vyskytuje psík mývalovitý.

Jan Musiolek, člen MS Karviná-Ráj: "To přišlo z Ukrajiny přes Slovensko. Je to škodná jako liška, ale dá se říct, že ještě horší."

Divočáci přicházejí sem k nám nejčastěji z Polska přes Černý les. Lišky se zase pohybují nejčastěji kolem domů, kde mají lidé drůbež. Problém myslivci ale nevidí jen v přemnožení škodné, ale i pohybu volně puštěných psů v lesích nebo na polích. Ti třeba srnu nedohoní, následky jsou ale pro ni, po samotném úprku před psem fatální.

Jan Musiolek, člen MS Karviná-Ráj: "Ona když utíká, je plná, uteče a potom pes se schová doma, do tepla, ona zůstane v té zimě spocená a většinou dostane zápal plic a uhyne."

Klid a toleranci bude potřebovat zvěř i v dubnu a květnu, kdy budou přivádět mladé.

Jan Musiolek, člen MS Karviná-Ráj: "Budou mít zajíčci mladé, bažanti mladé a ti volně puštění psi je vyhánějí."

Myslivci proto prosí majitelé psů, aby i v tomto období si své psy hlídali.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/karvina/11000024203/prikrmovani-zvere-v-zime-patri-k-ukolum-myslivcu-pridavaji-i-lek-proti-streckum