Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Karviná se poprvé zapojila do projektu Ledová města

  • Karviná,

Karviná se jako jediné město v Moravskoslezském kraji připojila do celorepublikové akce nazvané Ledová města. Konala se o pololetních prázdninách a nabídla dětem příležitost seznámit se s historií, pamětihodnostmi a zajímavostmi jednotlivých měst, které děti často znají jen ze školních učebnic.

Třináct měst v České republice umožnilo veřejnosti z celé republiky prostřednictvím organizace Pionýr navštívit o pololetních prázdninách různé instituce jako muzea, galerie, kostely a podobně a to se slevou nebo zcela zdarma. Poprvé se do akce připojila i Karviná.

Kateřina Jachymčáková, hlavní organizátorka akce: "Do Karviné jsme zapojili i okolní obce, takže to není jen Karviná, ale i Orlová, obec Doubrava a Horní Bludovice."
Andrzej Bizoń, náměstek primátora: "Když jsem viděl, jaký má smysl ta akce a jaký to může přinést pro ty děti smysl, tak se mi to hodně líbilo. Smekám klobouk před všemi organizátory a chci poděkovat všem, kteří se přičinili k přípravě organizace. Doufám, že děti, které přijedou k nám, a je to co vím Brno, Plzeň, Jihlava a další uvidí, že naše Karviná a okolí je opravdu pěkná, a že se možná se svými rodiči k nám vrátí a prožijí další zážitky."

Seznámení se s historickými skvosty a různými institucemi města měly kromě veřejnosti i celé pionýrské skupiny z Brna, Svitav, Šternberka a Kopřivnice. Připravena byla například komentovaná prohlídka povrchu dolu Žofie, naučná stezka Doubravou, extra se pro zájemce otevřel Zámek Fryštát s prohlídkou kostela Povýšení svatého kříže, navštívili i šikmý kostel nebo zookoutek.

Kateřina Jachymčáková, hlavní organizátorka akce: "Jinak jsme oslovili knihovnu, která si připravila program, informační centrum nám nabídlo komentované prohlídky Fryštátu, oslovili jsme Juventus, takže přírodovědná stanice se nám otevřela, tábornický oddíl Lesani, hasičská zbrojnice v Ráji."
anketa, účastníci akce Ledová města: "Přijeli jsme ze Svitav a těšíme se na doly, potom na ten šikmý kostel a celkově si to prohlédnout, že jsme tady poprvé a tak." "Jsem přijel z Kopřivnice reprezentovat Pionýr. Jsem nevěděl, co od toho očekávat a nakonec je to tady docela dobré." "Z Kopřivnice a líbí se mi tu hodně, vyzkouším si nové aktivity, jsem za to ráda."

Zázemí včetně ubytování všem účastníkům poskytla Základní a Mateřská škola Družby, kde je také pionýrská základna. Tam byly také připraveny další aktivity a doprovodné programy.

Kateřina Jachymčáková, hlavní organizátorka akce: "Máme tady rukodělné dílničky ve spolupráci se SVČ Juventus, jsou tady pohybové aktivity, které vedou vedoucí z našeho pionýrského oddílu, ukázka bojového umění a máme tady šermíře."
Andrzej Szyja, ředitel ZŠ a MŠ Družby: "Pak je tady zázemí pro přespání a je tady hlavní centrum celých ledových měst. Jsem si neuměl moc představit, že to proběhne v tak velkém stylu, jak to probíhá, ale jsem velmi rád, že se to podařilo."

Celá akce byla doplněna i Ledovým koncertem v MěDK, který se uskutečnil jako jediný v republice. Karvinští pionýři si na oplátku užili Ledové Brno.

Nahlásit chybu


K tématu
Správa železnic, státní organizace Bohumín
Bohumín
od 30 000 Kč/měsíc

Detail