Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Do kopule střechy jednoho z historických domů v Karviné byla vložena časová schránka

  • Karviná,

Do kopule střechy jednoho ze tří právě zrekonstruovaných historických domů na náměstí byla zabudována časová schránka pro příští generace. Dokumenty, které do ní osobně vložil primátor Karviné, popisují nejen významné současné události týkající se města, ale i současnou situaci v republice.

Časové schránky skrývají nejrůznější vzkazy z minulosti. Jedna historická schránka byla v Karviné objevena v roce 2014 při rekonstrukci kostela sv. Marka přímo ve věži na trámech. V kovové schránce bylo v německy psaných novinách z roku 1926 zabalen například dokument z roku 1888.

Po tomto objevu byly zpátky do kopule kostela svatého Marka v srpnu roku 2014 vloženy 3 měděné tubusy obsahující původní dokumenty, dokumenty o současnosti města a farnosti a také současné fotografie města a kostela. I od roku 2006 se ve věžní báni kostela Povýšení svatého kříže nachází časová schránka se čtyřmi měděnými tubusy. Obsahovaly dokumenty týkající se rekonstrukce věže, dopis primátora, flash disk, městský zpravodaj a další propagační materiály. Nechyběly ani dokumenty farnosti, obrázky vítězů školní soutěže, současné mince a bankovky, fotografie a mnoho dalších. Nově má svou časovou schránku i rohový historický dům na náměstí.

Jan Wolf, primátor Karviné: "My jsme tu časovou schránku chtěli umístit v tom krajním domě, v kopuli. Jsou tam informace o současném stavu města, jsou tam malé drobnosti, které možná jestli někdo za 50, 100 let objeví až bude opravovat ten dům, tak zjistí, jak to tady bylo možná před těmi 50 nebo 100 lety. Takže je to vzkaz budoucím generacím. Věřím tomu, že ten dům vydrží dlouho a třeba za těch 100 let to bude taková vzpomínka na nás."
Milan Válek, vedoucí projektu: "Tubus s dokumenty, který obsahuje materiály k dnešnímu datu, vložíme do časové schránky. Ta časová schránka bude umístěna na hrotu kopule domu číslo 33."

Časová schránka je vyrobená z titanzinku, stejně jako krytina střechy. Je to materiál, který dobře odolává povětrnostním vlivům a vydrží dlouhé desítky let.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy